Nethuszár: 6% felett az RMDSZ (élő hírfolyam)
2020. 12. 06. 12:43:47
Románia, és benne mi, magyarok, ma eldönti, hogy merre az arra, de ez sem biztos, viszont legalább megtörténik. A Nethuszár élő hírfolyamát olvassátok, itt számolunk be mindenről IS, és itt hallgatjuk el, hogy kik állnak mögötte. Oszd meg, és ne akarj uralkodni!
Kedves olvasóink! A járvány nem ért véget, így arra kérünk titeket, hogy – amennyiben elmentek szavazni -, tartsátok és tartassátok be a járványügyi alapelőírásokat! Ezeket ITT FOGLALTUK össze nektek, és javasoljuk, hogy osszátok meg minél több felületen!
02.20: Mnna…
A helyzet az, hogy 99,5%-os feldolgozottságnál az RMDSZ 6%-on áll a Képviselőházban és 6,2-ön a Szenátusban, ami azt jelenti, hogy a Nethuszár becslése jó volt, majdhogynem tűpontos (ugye milyen jól tudjuk dicsérni magunkat? 😀 ), az RMDSZ bent van, a PNP és a Pro Románia nincs, legalábbis egyelőre, de ez még változhat. Ez volt midne idők legunalmasabb választása, ráadásul azt sem tudtuk meg, hogy ki alakít majd kormányt, de nekünk már elegünk van, holnap találkozunk, aludjatok jól, és vigyázzatok magatokra, egymásra, meg tartsátok be a járványellenes intézkedéseket!
01.00: Tudjuk, senkit sem érdekel igazából,
hogy mekkora feldolgozottságánál épp mennyi az állás, a végeredmény érdekli a poport, és ez így van jól. Lassan közelítünk a 100%-os feldolgozottsághoz, az RMDSZ pedig 6,4%-on áll a Képviselőházban, és 6,6%-on a Szentárusban. Minket innen kezdve az érdekel, hogy ne menjen 6,4 alá, mert mi ennyit jósoltunk. Úgyhogy Trump volt elnökkel együtt csak annyit tudunk mondani: STOP THE COUNT!
21.30: A Nethuszár számításai:
A Nethuszár számításai alapján az RMDSZ 6,44 százalékot szerzett, így magabiztosan megugrották az öt százalékos küszöböt. A nap folyamán állt még 8% felett is, de a felpörgő déli megyék aztán megtették a maguk hatását.
Portálunk számításai szerint tehát: az RMDSZ-re leadott szavazatok száma: 374.000 (egész pontosan mi 373.489-et számoltunk), mindez nagyjából 6,44%-os eredményt jelent, ami persze módosulhat a megyei részvételi adatok változásának függvényében. A 21.00-kor érvényes megyei adatok alapján számoltunk, és a fentiek nem tartalmazzák a diaszpóra szavazatait, ami szintén módosíthat még a viszonyokon. Akárhogy is, az RMDSZ kényelmesen bejutott, és a várható kormányalakítási tárgyalások fontos résztvevője lehet. Hunoréák megkapták, amit akartak, mostmár mehetünk lefeküdni?
21.00: Bezárt a bazár
– minden bizonnyal ez volt a román politikatörténet legunalmasabb választása, ami ebben az országban nem kis teljesítmény, bár az eredmények alapján akár viharos kormányalakítási tárgyalásokat is jósolhatunk. Íme az első exit-pollok:
Az Adevarul szerint a Curs Avantgarde által készített gyorsfelmérések a következő erőviszonyokat rajzolják ki:
- PSD – 31%
- PNL – 29%
- USR PLUS – 16%
***
A felmérést a szavazóurnáktól távozó emberek megkérdezése alapján végezték, és a 19.30, azaz az urnazárás előtt másfél órával létező képet mutatja. Ez azért fontos, mert délután hat órakor ugyancsak az Adevarul tett közzé egy kiszivárgott exit-poll-t, ami alapján akár az is elképzelhető, hogy pont a PNL szavazóit mozgósította – így a 19.30-kor érvényes állapotokhoz képest még radikálisan is változhat az eredmény. Akárhogy is, első blikkre úgy tűnik, hogy a PNL és az USR együtt sem tud többséget alkotni. Ha nem jut be a PMP, akkor csak az RMDSZ marad, aki kisegítheti őket.
Az Antena 3 számára készített exit-poll, amelyet a G4Media ismertet, és ez a 19.00 órakor érvényes állapotokat tükrözi, valamint nem számolja a diaszpóra szavazatait (ezek általában a jobboldalra mennek: PNL, USR és PMP). Figyelem, tehát: a diaszpóra szavazatai még boríthatják az alábbi erősorrendet:
Exit-poll:
Képviselőház:
PSD – 30,5
PNL – 29.0
USR – 15,9
UDMR – 5,7
AUR – 5,2
PRO Rom – 5
PMP – 5
PER – 1,2
PPUSL – 1,1
Egyéb: 1,4
Szenátus:
PSD – 30,6
PNL – 29.1
USR – 16,4
UDMR – 5,7
AUR – 5,3
PRO Rom – 5
PMP – 5
PER – 1,1
PPUSL – 1,0
EGYÉB – 0,8
19.00: Két órával az urnazárás előtt: Erdély egyes részein és a Regátban is bevadultak
A részvételi adatokra tekintve az embernek olyan érzése támad, mintha a Regát és Erdély közötti háborúról lenne szó, Moldva csak szemlélődő ebben a játékban. A 30 százalék feletti részvételt produkáló megyék között Hunyad, Kolozs, Hargita, Szilágy, Bihar és Fehér megyék szerepelnek, a többi viszont mind déli megye – Mehedinti szakít, ők már elhagyták a negyven százalékot. A déli megyék szavazási irányultságát tudjuk, Erdélyben Hunyad megye hajrája nem túl bíztató és Fehér megyében sem fogadnék nagy összegben a vörösök ellen. A kép kissé emlékezetet a 2016-os választásokra, amikor Erdély nem ment el szavazni, a déliek pedig nyakunkra hozták a PSD-t, és a Dragnea-féle rémálmot.
Az Adevarul által közölt exit-poll szerint fej-fej mellett áll a két nagy párt, úgyhogy ez az a mérkőzés, amikor nüanszok döntenek. Az így felpörgött részvétel viszont az RMDSZ-nek is dobott egy féket, a 18 órakor végeztt számításaink szerint már 6,9-re estek vissza a 15 órakor általunk számolt 8,22-ről – úgyhogy nem lesz meglepetés, legalábbis erősen kétségessé vált. A megugrott részvétel viszont kint tarthatja az AUR-t, akik amúgy is valahol 4,8 és 5,1 között mozogtak a nap folyamán, de bízzunk a pópák mozgósító erejében, elvégre a vírust is megállították. Vagy nem.
Maros és Kovászna pedig úgy látszik elálmosodott, legalábbis nem úgy tűnik, mintha mozgósítanának, sőt, inkább úgy, mintha nem tennék. Egyik megye sem tudott kimozdulni a középmezőny alsó részéből, olyan 30 százalékos részvétel körül mocorognak, ami jó tíz százalékos lemaradás a már említett Mehedintihez képest.
Az országos részvételi arány pedig negatív rekordon áll, és ez már eisze így is marad….
17.30: Miután a román sajtóban több helyen közöltek már exit-poll eredményeket,
lásd alább a hírfolyamunkban, így a Nethuszár is közzéteszi a szerkesztőségünk által matematikai modell alapján számolt becslést. Amint azt a román sajtóban megjelent híradásokból is tudjuk, a Curs Avanatgarde által készített és az Adevarul által közölt exit-pollok szerint az RMDSZ 5,9%-kon áll. Az exit-pollok ugyanakkor a szavazóhelyiségekből távozó polgárok megkérdezésén alapulnak, ehhez súlyozzák a pártok várható eredményeit. A Nethuszár picit más módszerrel követte és számolta az eseményeket, inkább matematikai alapon közelítettünk a kérdéshez. A Curs Avantgarde 15 órakor tette közzé eredményeit, amelyek a 14.00 órakor érvényes állapotot mutatták, mi pedig a 15 órakor érvényes részvételi adatok alapján számoltunk – a Nethuszár számításai szerint bombameglepetés készülődik: 15 órakor az RMDSZ 8,22%-kon állt, a hibahatárunk pedig 0,5%. A tévedés jogát természetesen fenntartjuk, lássuk a medvét este kilenc után! 😊
17.00: A meglepetések választása
Az, hogy alacsony a részvétel, még nem is mond el mindent a romániai parlamenti választásokról. Az viszont, hogy a négy évvel ezelőtti, akkor is rekordalacsonynak számító részvételhez képest, most majdnem négy százalékkal kevesebben mentek el szavazni, már eléggé kifejező, de ehhez tegyük hozzá azt is: a vidéki Románia, a falvak népe látványosan távol maradt a voksolástól. Ma délután 16 óráig mintegy 1,2 millió (!!!) falvakon élő polgár szavazata hiányzik a már említett 2016-os részvételi arányhoz képest! A városi, urbánus réteg elmaradása sem lebecsülendő, de az itt tapasztalható 365.638 hiányzó választópolgár létszámban eltörpül az előbbi adat mellett. Brutális!
Az erdélyi magyar média is arról beszél, hogy a magyarok szavazókedve alacsonyabb, mint a románoké – a Nethuszárnál mi is számoltunk egyet-kettőt, hogy mit jelentenek a jelenlegi részvételi adatok az eredményre nézve: a törvények szerint nem közölhetünk részleteket, de mi arra számítunk, hogy erősen meglepődnek majd a szakértők és az elemzők. Az alacsony részvétel, a földrajzi eloszlás, a vidék mozgósítása, illetve elmaradása olyan szinten torzíthatja a várt végeredményt, hogy ennek nagy csoda is lehet a vége. Másképp mondva: az extrém jó százalékos eredmény esélye nagyon valószínű!
A nagy meglepetés mégsem ez lenne, hanem a szélsőséges, az úzvölgyi temet0ő meggyalázásban élen járó kétes erkölcsű és hírű politikuspalántákat soraik között tudó AUR parlamentbe való bejutása. Őmögöttük ott ál az egyház vírustagadó része, a Moldova és Románia egyesülését óhajtók tekintélyes része, na meg a diaszpóra, ugyanis egyetlen pártként tűztáék zászlójukra a diaszpóra határozott képviseletét. Az Adevarul közölt egy exit-poll-t, alább mutatjuk mi is:
- PSD – 30,8%
- PNL – 30,6%
- USR PLUS – 14,7%
- UDMR – 5,9%
- PMP -5%
- ProRomânia – 5%
- AUR – 4,8%
És ebben nemcsak az a meglepő, hogy az AUR a parlamenti küszöb környékén táncol, hanem az, hogy a PSD az első helyen van. Elemzők és szakértők sokasága úgy vélte a választások előtt, hogy a kérdés csak az, megőrzi-e második helyét a PSD, az a párt, amelyik korábban mindig az elsőhelyről várta a választásokat, vagy keményen meg kell majd küzdenie a második helyért az USR-vel. Nos, ahogy elnézem, ebben nem sok kemény küzdelem van – a politikai innovációt, megújulást a vírustagadásban felfedő posztkomcsik az első helyen vannak, és igazán vakarhatjuk a fejünket, hogy milyen széles pártspektrumból alakul majd ki a következő kormányzati többség a parlamentben.
15.40: Továbbra sem verik le a helyet a szavazópolgárok,
hogy leadhassák voksukat, a déli megyékben viszont rápörögtek a cuccra, legalábbis nagyobb számban mennek szavazni, mint az erdélyiek. A magyar megyék helyzete viszont se nem rózsás, se nem tragikus – Hargita az élbolyban tolja, Maros erős középmezőny. Kovászna pedig úgy tesz, mintha őt nem érdekelné a választás. A magyar szavazók földrajzi eloszlása miatt ugyanakkor a kép csalóka lehet – eddig 3.944.205 polgár adta le a voksát, ez pedig 21,68 %%-kos részvételt jelent. Az említett földrajzi eloszlás miatt azonban az is meglehet, hogy nagy meglepetésben lesz részünk ma este…
14.00: Ma délben két órakor a helyzet a következő:
az országos részvételi arány 16, 82%, ez közel négyszázalékkal kisebb, mint négy évvel ezelőtt. A részvételi adatok megyei sorrendjét tekintve, megállapítható: az alsó harmadban jószerivel erdélyi megyék szerepelnek, Kovászna, Szatmár, Beszterce, Máramaros, Arad, Maros, Szeben, Temes. A magyar megyék közül Hargita a középmezőnyben nyomul, míg az élbolyt a déliek uralják. A legmagasabb részvételi adatok megyei sorrendjét Mehedinti, Olt, Gorj, Teleorman, Giurgiu, Buzau vezetik, így a következő négy évünket eisze ők döntik el. Jó jel, hogy a liberális fellegvárnak számító Bihar és Kolozs azért a középmezőnyben van.
12.00: A részvételi adatok alapján, az már megállapítható,
hogy valamivel alacsonyabb, mint négy évvel ezelőtt, ugyanakkor meglepően magas ahhoz képest, hogy a járványtól megtépett országban mit vártunk. Igaz, ehhez talán az is hozzájárul, hogy az utóbbi napokban, hetekben, valahogy pont annyi tesztet végeztek, hogy a napi esetszámok szépen alakuljanak, így sokan biztonságosnak érezhetik a szavazáson való részvételt. Sajnos Erdély egyelőre csak a középmezőnyben teljesít, délen viszont szakít a részvétel…
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!