Újabb konfliktusgóc? Moldávia választani készül
2021. 05. 12. 09:43:33
A Moldovai Köztársaság, avagy Moldávia lassan elérkezik ahhoz a keresztúthoz, ahonnan nincs, vagy csak nehéz a visszafordulás, legyen bármi is a végeredménye a július 11-én esedékes parlamenti választásoknak.
Mocskos kampány van készülőben, ahol az egykori kommunisták összefogtak a szocikkal – erről mi is beszámoltunk korábban -, illetve ezt az oldalt nevezik oroszbarátnak, míg a másik térfélen ott áll a megosztott és anyagiakban is erőst gyenge, nyugatos orientációjú jobboldal, amelynek legutóbb sikerült elnyernie az államfői széket a népszerű Maia Sandunak köszönhetően. De kik a főbb a szereplők, miért olyan fontos a választások kimentele a sokat gyötört moldávok számára, és mit hozhat nekünk, kelet-európaiaknak az ottani végeredmény? Nethuszár-ismertető arról a velünk szomszédos országról, amiről eisze nem sokat tudunk.
Moldáviában, szinte értelemszerűen,
a baloldal számít oroszbarát erőnek. Értelemszerűen, mert a szovjet időkben megszerzett uralmat a komcsik és azok utódai nehezen akarják kiengedi kezükből, és ebben Moszkva mindvégig partnernek bizonyult. Ma pedig ott tart a moldvai baloldal, hogy tíz év után ismét egyesülni készülnek, Dodon, a szocialisták vezére ugyanis ennyi év után ül le ismét tárgyalni a moldáv vörösök doyenjével, a nyíltan komcsi Voroninnal. Ők korábban összevesztek, külön utakon indultak el, bár Dodon Voronin tanítványának számított, a hatalmat mindenáron akaró Dodon végül levált a vaskalapos kommunista Voroninról, és emiatt aztán jó tíz évig nem is beszéltek egymással.
Azonban az új idők és az új veszélyek,
na meg a hatalom megszerzésének utolsó esélye arra vette rá mindkét felet, hogy ha puszipajtások nem is, de választási szövetségesek legyenek, a képlet sokfelé ismerős Kelet-Európában, és még mindig elcsodálkozom azon, hogy ezt el lehet adni a popornak, mint elvi politizálást, vagy mint békülést vagy stb.
A dolgok szinte azon nyomban mozgásba lendültek, Dodon és Voronin elindította a Nyugat-ellenes kommunikációs hadjáratot, amelyben kiemelt szerepet kap az unionista-ellenesség is, ezalatt a Romániával való egyesülést szorgalmazókat – az ország lakosságának jelentős részét – public enemy-nek kiáltották ki, szóval, nem lesz egy nászmenet a következő pár hónap.
A balos konglomerátumot színesíti Renato Usatîi pártja, a Partidul Nostru (PR), akiről már mi is megemlékeztünk Nethuszáron – ha Dodon és Voronin oroszpárti, akkor Renato Usatîi-ról nem is tudunk mit mondani, hogy rendesen leírjuk viszonyrendszerét. Legyen elég annyi, a csávó olyan kőkemény alvilági kapcsolatokkal rendelkezik, hogy azt egy olasz polipfilmben feldolgozni szinte lehetetlen. Az orosz alvilággal, bérgyilkosokkal, pénzmosásokkal dúsított történetéről a RISE riporterei is készítettek egy dokuriportot, izgalmasabb, mint a Homeland, csak ez valódi. Néhány pikáns részlet: megrendelt egy Londonban élő moldvai üzletember elleni gyilkosságot, kifosztotta Moldova bankját, átjátszotta a vasúti hálózatot Moszkva kezére stb.
Törvényes bérgyilkos – dokufilm a keleti maffiáról (VIDEÓ/Ro)
Usatîi az elnökválasztásokon is elindult, ahol a dicső harmadik helyet szerezte meg, ami nem is csoda, ugyanis legyen bármennyire maffiózó is, a Balti-ből indult gyerek olyan népszerű Észak-Moldáviában, mint Don Corleone Szicíliában.
Az elnökválasztáson elért 16%-os eredményétől nem minden alap nélkül bizakodóvá, egyesek szerint önhitté váló Renatot azóta is „kingmaker” néven illetik, és erősen furcsa volt sok elemző számára, hogy végül nem állt nyíltan Dodon mellé, különutasságával pedig Maia Sandu malmára hajtotta a vizet.
Maia Sandu és a jobboldal
Az nem kérdés, hogy a jobboldalon a PAS, azaz Maia Sandu államfő pártja a legnépszerűbb – azonban az, hogy ez elég-e a parlamenti többség eléréséhez, nos, ez több mint kétséges.
A PAS egyetlen népszerű és karizmatikus politikusa ugyanis Maia Sandu, és eddig nem sikerült ezt a karizmát párttőkévé konvertálni, mostmár pedig a lehetetlennel határos, hiszen államfőként Maia nem karolhat fel politikai pártokat, ezt tiltja a törvény, és ezt az ellenfelei azonnal számon is kérhetik rajta, ami arrafelé lemondásokkal kisebb zavargásokkal, polgárháborús hangulattal összecsapásokkal szokott járni.
Maia Sandu ugyanakkor külföldi útra indult, hivatalosan meglátogatja a diaszpórában élő moldávokat, akik jó sokan vannak, az ország fele külföldön él és dolgozik, és ők azok, akik az államfőválasztásokat is eldöntötték.
A diaszpóra szava pedig júliusban is döntő lehet, ebben az esteben a jobboldal végre kormányt alakíthat, de a balhé csak ezután indul majd be igazán. Moldávia ugyanis orosz érdeklődésű terület, hogy ilyen finoman fejezzük ki magunkat, és a PAS győzelmével Moszkva nemcsak azt kockáztatná, hogy elveszíti a kis ország feletti ellenőrzését, hanem arra is gondolnia kell majd, hogy a példa ragadós lehet. Moldáviában belül pedig ott van Transznisztria, hivatalosan autonóm terület, gyakorlatilag állam az államban, amelyet többségében oroszok laknak, így egy jó kis tankhadosztály-felvonulásra, megszállásra, katonai izmozásra minimum számíthatunk, és csak annyit tudunk tenni, hogy imádkozunk, ne legyen háború a szomszédunkban, ugyanis a Moldvai Köztársaság román érdeklődésű terület is egyben, és a NATO-nak Ukrajna után másodszor kéne lenyelnie, hogy határán feszedezik a Red Army.
Szóval, izgalmas lesz a nyár…
Ghonzó
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!