Újra fellángolhat az amerikai abortuszvita a legfelsőbb bíróság döntése előtt
2021. 05. 18. 12:19:26
Felülvizsgálja az abortuszra vonatkozó jogszabályokat és fontolóra veszi Mississippi állam fellebbezését egy alacsonyabb szintű bírósági ítélet ellen – közölte hétfőn az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság. És akkor újra fellángolt a nagy amerikai abortuszvita?
Mississippi állam 2018-ban fogadott el egy törvényt, amely csak egészségügyi vészhelyzetekben vagy súlyos magzati rendellenességekkel járó esetekben engedélyezte volna az abortuszt a terhesség 15. hete után. Később Carlton Reeves szövetségi bíró megsemmisítette a törvényt és a fellebbviteli bíróság helybenhagyta – a Barack Obama volt amerikai elnök által kinevezett – Reeves ítéletét. Mississippi fellebbezett a döntés ellen azzal érvelve, hogy a tilalom célja az anya egészségének és a magzat életének védelme volt.
„Amerika nem lehet emberséges, civilizált társadalom, ha a bíróságai meggátolják a törvényhozókat abban, hogy ésszerű korlátokat szabjanak az ártatlan élet elvétele ügyében” – mondta Lynn Fitch, Mississippi állam ügyésze. A déli állam külön törvénnyel rendelkezik a terhességmegszakításról, amely a 20. hét után tiltja az abortuszt.
A mostani ügy lehetőséget ad arra,
hogy a legfelsőbb bíróság felülvizsgálja az évtizedek óta precedensnek számító, úgynevezett Roe/Wade döntést is. 1973. január 22-én a legfelsőbb bíróság úgy határozott, hogy az alkotmány 14. kiegészítése alapján, a magánélethez való jogra hivatkozva az abortusz tiltását az első trimeszterben alkotmányellenesnek nyilvánítja. Innentől fogva egyik állam sem tagadhatta meg a törvényeiben a nőktől a terhesség első három hónapjában a legális, biztonságos abortuszt.
A legfelsőbb bíróság októberben kezdi meg az ügyben az érvek meghallgatását. Ez lesz az első abortusszal kapcsolatos ügy a testület előtt azóta, hogy tavaly októberben megválasztották Amy Coney Barrett konzervatív bírót. Barrett a harmadik konzervatív alkotmánybíró volt – Neil Gorsuch és Brett Kavanaugh után -, akit Donald Trump volt amerikai elnök jelölt, és akit a szenátus meg is szavazott.
Sajtóinformációk szerint az abortusz ellenzői pozitívan fogadták a legfelsőbb bíróság hétfői bejelentését, ugyanis szerintük a konzervatív bírókkal kiegészült bíróság „sokkal inkább fogékony lehet a Roe/Wade ítélet megsemmisítésére”, mint a korábbi testület.
A történet, mint cseppben a tenger,
úgy mutatja meg, hogy az önmagukat jogvédőknek nevezők egy szűk, de annál hangosabb és befolyásosabb csoportja miként ül fel a gyorsvonatra, és kezd féktelen száguldásba a józan ész és az orvostudomány törvényei ellen, nem törődve azzal sem, hogy az ilyen sületlenségekkel pont a valós jogvédelemnek, és a valós problémákat felvető szereplőknek ártanak a legtöbbet. A halva született gyerekek és a műtőasztalon meghalt, vagy súlyos szövődményekkel maradó anyukák után.
Miről is beszélünk?
Arról, hogy a terhesség 15. hetében, vagy az után, mindenféle abortusz elvégzése súlyos veszélyekkel jár, főként az anyára nézve – túl azon, hogy akár bele is halhat, a 15 héttől már erős a valószínűsége, hogy ha az abortálás sikeres is, súlyos szövődmények alakulnak ki. A mihez tartás végett: az abortusz MINDEN esetben veszélyes, de ennek a veszélynek a valószínűsége egyre nagyobb, minél később vég bele valaki. A 15. hét után pedig inkább az a valószínű, hogy komplikációk adódnak, és szövődmények alakulnak ki, semmint az, hogy hú, de egyszerűen, negyedóra alatt végeztünk, lehet menni tovább…
Félreértés ne essék: nem vagyok az abortusz ellen, nem vagyok fundamentalista egyik irányban sem, lévén a Ceausescu-rezsimben nőttem fel, és vannak ismerőseim, akik akkoriban, a szigorú tiltás ellenére, abortuszt vállaltak be, mindenféle zugkabinetekben, a hatóságok szeme elől rejtőzve – és ebből lett a milliónyi tragédia, amelyet a többszörösen díjazott „4 hónap, 3 hét és 2 nap” című román film is feldolgozott.
De nem lehet az, hogy az egyik szélső értékre annak ellenkezőjével, a másik szélső értékkel válaszolunk: az abortusz teljes és totális legálissá tétele ebből a szempontból pont ugyanolyan, mint a Ceausescu-féle totális tiltás: egyik sem veszi figyelembe az emberi életet, mellőzi a jogszabályhoz kapcsolódó alapvető ismereteket (biológia, orvostudomány stb.), hanem az általa elképzelt és jónak tartott társadalom képét igyekszik megfaragni, nem törődve a maga mögött hagyott hullákkal, emberi roncsokkal.
A kérdés azonban adott:
Milyen bíró volt képes eltörölni azt a törvényt, miszerint a 15. hét után csak egészségügyi vészhelyzetben engedélyezi az abortuszt? Ez a bíró elolvasott némi orvostudományi szakanyagot, mielőtt döntött? Nagy valószínűséggel nem, és innen látjuk, hogy a baj nem is kicsi, hanem óriási – van valami, ami a korrupciónál, az ideológiai fundamentalizmusoknál, az egoizmusnál, a szakmai kivagyokénségnél is jobban fertőz, és mindent behálóz: ez pedig a társadalom felső szintjének, az elvileg legképzettebbeknek az intellektuális lustasága. Ami tulajdonképp butaságot is jelenthet.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!