Talibán a házban; amerikai veteránok: „ez undorító” (ÉLŐ)
2021. 08. 15. 18:57:49
Úgy néz ki, hogy nagyjából százszázalékos biztonsággal kijelenthető: idén nem lesz Pride Kabulban, igaz, eddig sem emiatt voltak dugók az afgán fővárosban, de most már maga az elnök, Ashraf Ghani is lelépett az országból. Talibánizmus, demokráciaexport-csőd és az Iszlám Állam újjászületésének első pillanatai – élőben a Nethuszáron, szövegek, képek, videók…
Tálibok a házban, azaz megalakul az új afgán kormány – VIDEÓ:
Az elnök elmenekülése után gyakorlatilag mindenféle ellenállást mellőzniük kellett a harcolni óhajtó táliboknak, puskalövés nélkül vették át az elnöki palotát, ha már ott voltak, be is jelentették: hamarosan kikiáltják az Afganisztáni Iszlám Emirátust. Igen, azt. A részleteket majd kihámozzuk az öt év múlva újrainduló sorozatból, a Homelandből.
Egy kép, ami mindent elmond:
Ghonzó: Hát, igen, ennyi volt –
a kabuli elnöki palotában berendezkedtek a tálibok. Függöny le, szokás szerint sajnálkozunk majd az ártatlan áldozatok fölött, és nem tesszük fel, a mainstream nem teszi fel a kérdést, hogy miért is KELLETT ennek megtörténnie?
Nem, nem kellett volna – ahogy azt élő hírfolyamunkban írtuk, egy Afganisztánt megjárt amerikai veterán elmondta: amikor egyszerre kivonod az összes csapatodat, az nem kivonulás, hanem szabotázs.
Igen, ne féljünk erős szavakat használni, ami az elmúlt hónapokban történt Afganisztánban, az nem más, mint szabotázs! A demokrácia megcsúfolásán túl, a normális élet kialakulásának szabotálása. És Biden elnök felelősségét nem lehet elégszer hangsúlyozni, mert igaz ugyan, hogy púp volt már az amerikai kormányzaton az egész afganisztáni kaland, de akkor a világ más pontjain nem kéne újabbakba belekezdni, hogy a lengyelek elárulását, Ukrajna arcul csapását már ne is említsem.
Igaz ugyan, hogy Trump kötötte a dealt, de már Obama alelnökeként is kivonult volna, mi több, egy lelkesebb pillanatában azt találta mondani, hogy 2014-re kivonulnak Afganisztánból. Csakhogy egy megállapodás és annak végrehajtása merőben két történet, s lehetett volna mindezt úgy csinálni, hogy a tálibok ne a gyengeséget lássák azamerikai kivonulásban, hanem a civilek merítsenek bátorságot. Nem sikerült, és vélhetően akarat sem volt erre. Elég, ha vetünk egy pillantást az általunk is idézett videóra – az aggódó amerikai újságírókat azzal hűtötte le Biden, hogy nem, a tálibok nem fognak visszatérni, mert
erős afgán hadsereget hagynak maguk után, 300.000 fővel, plusz légierő, meg minden, és ez a sereg annyira fejlett, mint a világ bármely serege.
Igen, ezt mondta egy hónappal ezelőtt az az ember, akit a világ nyugati felén Messiásként vártak a liberalizmus és a demokrácia megmentésére. Sikerült…
Az afgán sereg végül sehol sem volt, ha meg volt, akkor pont a tálibok oldalán. Mi több, semmiféle érdemi ellenállásba nem ütköztek Mohamed eme fura diákjai, úgy mentek be a kabuli elnöki palotába, hogy azt kell hinnem, ez az egész egy jó előre lebeszélt dráma volt. Mintha ez lett volna Biden dealje
leszarom, ha visszajöttök, csak ne csináljátok vérengzést, amíg Kabulban van a CNN.
A többi?
West and the rest…
Ghonzó
A mai afganisztáni események távirati formában:
- Ghani, Afganisztán elnöke elmenekült. Utóbb, már egy biztonságos helyről, azt nyilatkozta, hogy azért tette ezt, hogy elkerülje a vérontást. A tálib szóvivő szavai viszont arra utalnak, hogy létezett valamiféle megállapodás az elnök és a tálibok között a békés hatalomátadásról.
- A tálibok elfoglalták a kabuli elnöki palotát
- Az amerikai nagykövetség munkatársai elhagyták az épületet, az amerikai zászlót bevonták
- A kabuli reptéren káosz volt és van: külföldiek, afgán közalkalmazottak próbálják elhagyni az országot, mielőtt beáll a középkor.
- Az Egyesült Királyság, Németország, Kanada és az Amerikai Egyesült Államok katonai repülőket küldenek saját polgártársaikért, miközben ezekre a gépekre többezer olyan afgán próbál felzsúfolódni, akik korábban a külföldi hadseregnek dolgoztak.
- Boris Johnson mindenkit megnyugtatott: a világ nem fogja elismerni a tálib kormányt. A hír hallatán több morcos tálib sírva fakadt Kabul utcáin, elkeseredésükben levágták szakállukat, eladták fegyverekeit, az így begyűlt összeget pedig az első kabuli Pride megszervezésére fordítják. Ja, nem…
- Nyugati aktivisták most az afgán nőkért aggódnak, a hírek szerint máris elkezdődtek a változások, amelyek a nők iskolába járásnak megtiltásától a nyílt megkövezésig tarthatnak. Az aktivisták pedig jobban is meggondolhatták volna magukat, mielőtt Biden apót segítették asz elnöki székbe.
A kép, ami többet ér ezer szónál:
Hölgyeknek szóló bolt, amit egy hölgy vezetett – aztán megjöttek a tálibok…
Az amerikai veteránok undoronak attól, amit látnak
Az egykor Afganisztánban harcoló katonák elképedve, szinte sokkhatás alá kerülve nézik, ahogy az ország, melyben 20 évig harcoltak a tálibok ellen, visszajut a terroristák kezére.
Egy Heratban szolgált katona:
„ez még sokáig fog fájni”
„Egy teljes kivonulás nemcsak, hogy szükségtelen, hanem egyenesen szabotázs” – fogalmaz kertelés nélkül Seamus Fennessy hadnagy, aki 2010-ig a Ghazni tartományban harcolt. „
„Undort érzek…”
– tette hozzá.
20.00: A tálibok elfoglalták az elnöki palotát
A hírek szerint Ghani elnökkel abban állapodtak meg, hogy békés hatalomátadás történik, valamint ő is ott lesz majd. Hát, nem így lett, bár eddig viszonylag békésen zajlik a helyi „rendszerváltás”, az afgán elnök nem várta meg ennek a végét, és alelnökével együtt elhúzott bolygónk kevésbé rusztikus vidékére.
Tálibok Herat városában – VIDEÓ
Augusztus 12-én foglalták el a tálibok Afganisztán harmadik legnagyobb városát, Heratot. A Republic World helyszíni felvételeiből nagyjából egész pontos képet kaphatunk arról, hogy kik is ezek a fickók…
19.30: A kabuli reptér tűz alatt van
Az amerikai nagykövetség arról értesült, hogy biztonsági riadó volt a kabuli reptéren, ahonnan lövöldözésről érkeztek hírek – bővebbet egyelőre nem tudni. Jelenleg is számtalan nyugati állam még több alkalmazottja, diplomatája tartózkodik Kabulban, akik számára ez az egy reptér jelenti az ország elhagyásának biztos útját, ahogy annak a sokezer afgán menekülőnek, akik joggal tartanak a tálibok bosszújától – olvasd el lennebb a hírfolyamunkban a keserűség szavait egy, az amerikai hadseregnek tolmácsként dolgozó afgán férfitól
18.30: Ashraf Ghani, Afganisztán elnöke lelépett
Sokat nem bírta idegekkel a talibán előrenyomulást az ország első embere, így hát felült az első repülőre, és elhagyta az országot – tájékoztat a BBC (na jó, nem épp ilyen gonzós hangnemben) afgán hivatalos szervekre hivatkozva. Hogy ne unatkozzon egyedül a hosszú úton, ezért vele tartott Amrullah Saleh alelnök is. A talibánok már Kabul külvárosában vannak, a reptér megtelt menekülni vágyókkal, a gépek zsúfolásig megtelve szállnak fel.
18.00: A tálibok vezetője kiadta a parancsot: bemenni Kabulba
A tálibok vezetője kiadta a parancsot harcosainak, hogy menjenek be Kabulba, és tartsák fent a rendet, előzzék meg a káoszt és a fosztogatásokat. Ez nem is annyira hülyeség, lévén, hogy az ország elnöke elmenekült, a reguláris erők köddé váltak, az amerikai hadsereg, köszi szépen, már otthon. Az egész kezd valami olyasmire hasonlítani, mint egy adásvételi szerződés békés teljesítése.
17.20: „Amerikai életeket mentettem meg – az AEÁ most ezt rámnyomta”
Omar kabuli lakos, ahogy feleség és gyereke is, foglakozására nézve háborús tolmács (wartime interpreter), öt évig dolgozott az amerikai és szövetséges hadseregnek, most pedig azt mondja, hogy ez rá fog visszaütni.
„Az Egyesült Államok elnöke azt mondta, ha velünk vagytok, mi veletek vagyunk. Szóval, most hol vannak?”
– tette fel a költői kérdést Omár, akinek persze nem ez a rendes neve. A kabuli tolmács arra számít, hogy pokoli büntetéseket szabnak majd ki a tálibok az amerikai hadsereggel együttműködőkre, dacára annak, hogy a Tálib szóvivő szerint „nem lesz bosszúállás”.
Igen, nem kicsit vicces, ahogy a talibánok előadják a humánumot, de abban egyezzünk meg, hogy – amennyiben a Pride a demokrácia fokmérője, akkor Kabulban egyelőre nem lesz LMBTQ-fesztivál, és azt hiszem ezzel pont nem érintettem a probléma lényegét.
A tálib szóvivő megígéri, hogy nem lesz bosszúállás – VIDEÓ
Te hinnél a fickónak?
17.00: A nap, amikor kiürül a kabuli Alcatraz – VIDEÓ
A városba beérkező tálibok első dolga, hogy kiszabadítsák börtönbe zárt cimboráikat, ezt mutatja be az alábbi videó is, a zenéért semmiféle felelősséget nem vállalunk, de hirtelen mindennél jobban megértettük a menekülni vágyókat. A videót egy tálibokhoz közel álló hírforrás posztolta.
پلچرخي زندان طالبانو مات کړ،طالب بندیان د پلچرخي زندان کي له سکیلانو سره ناست دي. pic.twitter.com/cUPPQPFwfw
— Mashal Afghan (@Tariq__mashal) August 15, 2021
16.00: Boris Johnson élénk kobrázásba kezdett
Ami azt jelenti, hogy összehívta a Cobra nevű csúcsgyűlést, amelyen miniszterek, különböző kormánytagok stb. vesznek részt – kicsit fura elnevezése annak, hogy meghallgatja az MI6 beszámolóját, de na, valami vonzódásuk lehet a kígyókhoz rezeknek a briteknek.
17.30: Kabulban lövések hallatszanak
A Reuters jelenti, Kabulban erős napsütés és heveny lövöldözés várhat, napolaj és golyóálló mellény nélkül ne menjenek az utcára. Jó, ebből annyi igaz, hogy a Reuters, helyi lakosok és miniszteri dolgozók beszámolóira hagyatkozva arról számol be, hogy lövöldözés hallatszódnak Kabul utcáin. Mégis, mit vártak, Rolling Stones koncertet?
17.00: Joe Biden, a fordított-Cassandra
Ahogy azt már Ghonzó is pedzegette cikkében, Joe Biden alaposan benézte, amikor egy hónappal ezelőtt, június 8-án azzal csillapítoitta az egyébként őszintén aggódó amerikai sajtót, hogy a tálibok nem fogják ismét urlamuk alá vonni Afganisztán. Hát, ne az öreget kérd meg arra, hogy megtippelje neked a lottószámokat, én csak ennyit mondok. A BBC pedig ennél többet is: összeszedték, hogy a nyilatkozat másnapján hogy nézett ki Afganisztán, és hogy néz ki ma. Bő egy hónap alatt a tálibok mindent visszavettek.
Kék: kormányerők által uralt területek
Sárga: vitatott területek
Vörös: tálibok által uralt területek
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!