Készüljetek a télre: rekordmagas energiaár-emelkedés várható
2021. 09. 13. 16:58:33
Az utóbbi évek legmagasabb energiaárának vagyunk tanúi, nemcsak Romániában, hanem egész Európában – állítja Bogdan Maioreanu elemző, aki arra figyelmeztet: a télen nagyon magas számlákkal szembesül majd a lakosság!
„A probléma el sem kezdődött” – ezt már Julien Harau, az Energy Scan vezetője mondja (az Energy Scan a francia szolgáltató, az Engie SA elemzőcége). „Európa nagyon nehéz téllel kell megküzdjen”. És nem ő az egyetlen, aki erre figyelmeztet, az olasz energiaszolgáltató, az Enel SpA, valamint az osztrák OMV AG hasonló figyelmeztetéseket tettek közzé az elmúlt időszakban.
Az eurózóna inflációs rátája elérte a 3 százalékot, ez az évtized legmagasabb értéke, az Európai Központi Bank bürokratái szerint azonban mindez csak átmeneti jelenség, viszont annak a valószínűsége, hogy a szolgáltatók kiszámlázzák a lakosságnak megnövekedett költségeiket, nos, az eléggé biztosnak tűnik, legalábbis Carsten Brzeski szerint, aki az ING Goep NV frankfurti elemzője. Mindez azt is jelentheti, hogy az infláció „nem lesz annyira átmeneti” – teszi hozzá.
Romániában ugyancsak meglódult az infláció, mindez a gáz és villamosenergia árának növekedése miatt: augusztusban 5, 25%, míg júliusban még csak 4.95% volt. Mindez télen még súlyosabb lehet. Nagy Bege Zoltán, az Energiapiac Szabályozó Országos Hatóság (Autorităţii Naţionale de Reglementare a Pieţei de Energie (ANRE) alelnöke szerint a gáz ára megduplázódhat a tavalyi árakhoz képest.
A gáz drágulása nyár elején kezdődött, amikor egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Európának nincsenek elég tartalékai, hogy feltöltse a télen elfogyasztott gázmennyiséget. Erre aztán rásegítettek az oroszok is, akik korlátozták az Európába irányuló exportjukat, mondván, hogy belföldön (azaz, náluk otthon) megugrott a fogyasztói igény, ugyanakkor Ukrajnán keresztül is egyre kevesebb gáz érkezik, míg az ázsiai gazdaság újraindítása szintén megugrasztotta az igényeket, így most Európa és Ázsia versenyez az oroszok kegyeiért, hogy így mondjuk, és ebben a meccsben az európai vezetők nem igazán találják a pályát sem…
Az elemzők szerint az európai tartalékok „mélyen az utóbbi öt év átlaga alatt vannak”, mivel a gázt használják a villamosenergia előállítására is, ezért az áremelkedés ez utóbbi esetében is érezhetővé vált. A meleg és száraz időjárás mellett enyhe légmozgás jellemezte kontinensünket, így a megújuló energiaforrások sem termeltek annyit, ez pedig szintén hozzájárul a fosszilis energiák iránti kereslet növekedéséhez, a szén ára például 70 százalékkal emelkedett az idei esztendő során. A szennyezést kompenzálandó, ún. karbonkibocsátási igazolványok ára pedig sose volt ilyen magas: 62,75 euró.
A „Nettó Nulla Kibocsátás 2050-ig” programja még jobban összezavarja a helyzetet: a Nemzetközi Energiaügynökség egyik jelentésében rámutat arra, hogy miután 2019-ben 1%-al, majd 2020-ban 3,5%-al csökkent a szén-dioxid kibocsátás, addig 2021-ben már 3,5%-os, míg 2022-ben 2,5%-os növekedésre lehet számítani, ami szintén történelmi csúcsot jelentene. Ebből következően a politika – főleg a zöldek – egyre erősebben követelik majd a szennyezés csökkentését, ami azzal jár együtt, hogy a szénalapú energiatermelés évi 6%-al kell majd csökkenjen, ezt pedig gázzal lehet majd kiváltani, ami egy évi 5%-os drágulást jelez előre.
Mindez pedig nagymértékben hozzájárul a fogyasztási igények megugrásához, így az energiaár növekedéséhez. A fentiekhez tegyük hozzá, hogy az Európai Unió által elindított újjáépítési program, az a bizonyos PNRR nem támogatja a nemzetállamokat abban, hogy uniós pénzből támogassák, kompenzálják energiaszektorukat. Brüsszel ezzel azt szeretné elérni, hogy a tagállamok fordítsanak nagyobb figyelmet a megújuló energiákra, csakhogy Kelet- és Közép Európa történelmi és gazdasági fejlődése során elveszített pár évtizedet egy bizonyos kommunizmus nevű járvány miatt, így nem ugyanazok a felszállópályáink, mint a nyugati államoknak. Az energiaárról pedig: mindez csak az első, és talán nem is a legdurvább fejezete egy olyan energiaháborúnak, amelyben Kelet-Európa – nem nehéz megjósolni – hamarosan az orosz érdekszférába kerülhet, mégpedig saját szándékából. Bár az oroszok – jelenleg!!! – korlátozzák az Európába irányuló gázszállítást, mindez hamar megváltozhat, ha egy-egy tagállami kormány „megfelelően” politizál majd.
Ghonzó
Felhasznált anyag: Adevarul.ro
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!