Megosztott Nobel-díj: David Julius és Ardem Patapoutian
2021. 10. 04. 11:33:26
Na, hát, nem ezt vártuk! Megosztott Nobel-díj született, a két díjazott: David Julius és Ardem Patapoutian a hő- és tapintásérzékelés területén elért felfedezéseik miatt. (Angolul: „for their discoveries of receptors for temperature and touch.”)
14.00: Összegzés:
David Julius a csípőspaprika hatóanyaga, a kapszaicin segítségével 1997 fedezte fel a TRPV1 receptort, amely a bőr hőérzékelésért felelős idegvégződésekben található. Ardem Patapoutian örmény-amerikai molekuláris biológus új ioncsatornák azonosításával a PIEZ01 és PIEZ02 nyomásérzékeny receptorokat és működésüket fedezte fel. Mindkét kutató hiányzó láncszemeket azonosított, amelyek áttörést jelentettek annak megértésében, ahogy az idegrendszerünk a minket körülvevő világot, a hőt és a mechanikai hatásokat érzékeli. Karikó Katalin ugyanakkor még mindig esélyes a kémiai Nobel-díjra, amit szerdán osztanak ki.
A Nobel-díj bizottság döntése mögött állhat az a szempontrendszer is, hogy a koronavírus elleni mRNS oltás viszonylag friss felfedezés, nem szoktak ilyen rövid idő után díjazni valamely tevekénységet, ez a szempontrendszer viszont csökkentheti Karikó szerdai esélyeit is. Akárhogy is, várjuk a szerdát, maradjatok a Nethuszár közelében.
12.50: A jelenlevő sajtósok sem igazán értik, hogy mi történik és miért. Az Al-Jazeera helyszínen levő riporterének szavaiban nem kevés cinizmus bujkált, amikor rákérdezett: „mi alapján döntötték el, hogy ez a legfontosabb?”. Egy másik zsurnaliszta pedig szintén a Covid-ellenes orvosi front kapcsán érdeklődött, vajon a későbbiekben a koronavírus ellen harcoló kutatókat is fogják díjazni? A válasz: a Nobel Bizottság nem igazán így működik – ami igaz is.
Miért nincs VAR a Bizottság ülésén?
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia hamarosan bejelenti, hogy ki kapja a 2021-es év orvosi Nobel-díját. Karikó Katalin a nagy esélyesek között!
12.00: A döntés megszületett, a Nobel Bizottság megszámolta a szavazatokat – tette közzé a hírt maga a Bizottság Twitter oldalukon. A 2021-es esztendő fiziológiai és orvosi Nobel-díjának tulajdonosa hamarosan kiderül – hivatalos bejelentés: 12.30 (erdélyi idő szerint)
Korábban írtuk:
Már csak néhány perc, és a Kárpát-medence tudományszerető magyarjai egy emberként ugranak majd talpra – ha minden igaz, meglesz a nem is tudom hányadik magyar Nobel-díjasunk.
A Nobel-díj Bizottság ugyanis ma, tulajdonképp alig egy óra múlva teszi közzé az idei díjazottak listáját, idén pedig Karikó Katalin, a koronavírus elleni oltás alkotója a nagy esélyes. Szívből drukkolunk neki, az izgalomtól körmünket rágjuk, ti pedig kövessétek be a Nethuszár Facebook-oldalát, hogy időben értesüljetek a jó hírről!
A Nobel-díjat Alfred Nobel svéd kémikus és feltaláló alapította, aki a végrendeletében azt hagyta meg az utókornak, hogy vagyonának kamataiból évről évre díjban részesüljenek a fizika, kémia, fiziológia, orvostudomány, továbbá az irodalom legjobbjai, ezen felül pedig a békéért tett erőfeszítéseket is méltányolják, ez a béke Nobel-díj, amelyet, eltérően a többi díjtól, nemcsak személyek, hanem szervezetek is megkaphatnak – ilyen díjazott volt például a Nemzetközi Vöröskereszt is. Később, 1968-ban, a Nobel-díjak kategóriáinak listája kiegészül a közgazdasági Nobel-emlékdíjjal, amit a Svéd Bank alapít és finanszíroz, hivatalos neve pedig Alfred Nobel-Emlékdíj, nem pedig Nobel-díj.
Magyar Nobel-díjasok
Lélekszámához képest a magyar nemzet, kimagaslóan sok Nobel-díjast tud felmutatni, habár akadnak olyan esetek, amikor nem egyértelmű a magyar származás – ugyanis Nobel-díjasaink többsége tudományos munkáját, annak javarészét külföldön végezte, vagy politikai okokból hagyták el az országot, vagy a tudományos kutatás feltételeinek hiánya miatt. Tulajdonképp mindössze két magyar Nobel-díjas van, aki Magyarországról utazott ki, hogy a díjat átvegye: Szentgyörgy Albert orvosi, és Keretész Imre irodalmi Nobel-díjasok, kis hazánk szenvedéstörténetét pedig júl mutatja, hogy csak Kertész Imre halt meg hazájában…
Azonban a magyarok Nobel-díjjal kapcsolatos „teljesítményét” bizonyítja az is, annyian vannak, hogy külön kategóriákba is rendezhetjük őket, bár ez szintén a szenvedéstörténetünket példázza: ketten vannak tehát, akik még magyar földön éltek, amikor megkapták a tudomány legrangosabb elismerését, rajtuk kívül pedig külön kategóriát képeznek, akik
Magyarországon születtek,
de már az emigrációban váltak sikeres tudóssá, így kapták meg a Nobel-díjat is.
Lénárd Fülöp (1862, Pozsony – 1947, Messelhausen, Németország). Fizikai Nobel-díj, díjazás éve: 1905. 1882-ben hagyta el az országot. Német állampolgár lett.
Békésy György (1899, Budapest – 1972, Honolulu, USA). Fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj, díjazás éve: 1961. Az országot 1946-ban hagyta el. (A belső füllel kapcsolatos kutatásait még Magyarországon kezdte el.) Amerikai állampolgár lett.
Gábor Dénes (1900, Budapest – 1979, London). Fizikai Nobel-díj, díjazás éve: 1971. 1934-ben hagyta el az országot, angol állampolgár lett.
Wigner Jenő (1902, Budapest – 1995, Princeton, USA). Fizikai Nobel-díj (megosztva), díjazás éve: 1963. 1933-ban hagyta el az országot, amerikai állampolgár lett.
Harsányi János (1920, Budapest – 2000, Berkeley, USA). Közgazdasági Nobel-díj (megosztva), díjazás éve: 1994. 1950-ben hagyta el az országot. Amerikai állampolgár lett.
Oláh György (1927, Budapest – 2017, Beverly Hills, USA). Kémiai Nobel-díj, díjazás éve: 1994. 1956-ban hagyta el az országot. Amerikai állampolgár lett.
Herskó Ferenc (1937, Karcag –). Kémiai Nobel-díj (megosztva), díjazás éve: 20041950-ben hagyta el az országot. Izraeli állampolgár lett.
Hevesy György (1885 Budapest – 1966 Freiburg im Breisgau) Díjazás éve: 1943, ekkor telepedik le Stockholmban. A család kérésre Budapesten temetik el, 2001-ben.
És még mindig vannak magyar származású Nobel-díjasaink. Egy másik kategóriát alkotnak
a nem Magyarországon született díjazottak, akik esetében legalább egyik szülő magyar származású volt.
Richard Adolf Zsigmondy (1865, Bécs – 1929, Göttingen). Kémiai Nobel-díj, díjazás éve: 1925. Szülei magyar származásúak voltak. Zsigmondy osztrák állampolgár volt.
Bárány Róbert (1876, Bécs – 1936, Uppsala). Fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj, díjazás éve: 1915. Robert Bárány osztrák állampolgár volt. Szülei magyarok voltak, születése előtt kivándoroltak.
Milton Friedman (1912, New York – 2006, San Francisco). Közgazdasági Nobel-díj, díjazás éve: 1976. Milton Friedman amerikai állampolgár volt, szülei magyarok voltak, születése előtt kivándoroltak.
Daniel Carleton Gajdusek (1923, New York – 2008, Tromsø, Norvégia). Fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj (megosztva), díjazás éve: 1976. Amerikai állampolgár volt. Édesanyja magyar volt.
Elie Wiesel (1928, Máramarossziget – 2016, New York). Béke-Nobel-díj: 1986. Wiesel amerikai állampolgár volt, szülei magyarok voltak. A második világháború után Franciaországba emigrált, majd az Amerikai Egyesült Államokba.
Polányi János (1929, Berlin –). Kémiai Nobel-díj (megosztva), 1986. Polányi kanadai állampolgár. Szülei magyarok voltak.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!