Jön az uniós minimálbér? Úgy néz ki…
2021. 11. 26. 10:00:12
Az Európai Parlament a minap meggyőző fölénnyel szavazta meg, hogy elkezdje a tárgyalásokat az Európai Unió Tanácsával arról a direktíváról, amely az Európai Unió minden munkavállalójának korrekt és méltányos minimálbért biztosítana.
A strasbourgi plenáris ülésen 443 képviselő szavazott igennel, 192 ellene és 58 tartózkodott azon a szavazáson, ahol az uniós minmálbér projekt további lépéseiről döntöttek, ezzel pedig eldőlt, hogy az erre irányuló politikai törekvések folytatódnak, következik a meccs az Európai Unió Tanácsával, majd az Európai Bizottsággal stb., úgyhogy egyelőre ne ugráljatok örömötökben, hogy minimum ezer euró lesz a fizetésetek, hivatalos megfogalmazásban ugyanis most jutottunk el oda, hogy az EP tárgyalói, az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa elkezdheti kidolgozni az uniós minimálbér-számítás mindenki számára megfelelő jogszabályait.
Az EP Munkaügyi csoportja által kidolgozott direktíva arra hivatkozik, hogy minden hat munkavállalóból legalább egy – főként a kelet- és közép-európai országokban – dacára annak, hogy napi nyolc órát dolgozik, nem engedheti meg magának, hogy az alapvető költségeit kifizesse. A direktíva úgy fogalmaz, hogy a jövő Európájában az uniós minimálbérének úgy kell alakulnia, hogy a mindenkori átlagjövedelem 60 százalékánál ne legyen kisebb.
Romániában a bruttó átlagkereset 5.800 lej, ami azt jelentené, hogy a minimálbér – ha a direktíva érvényessé válik – felmenne bruttó 3.500 lejre – ami ezer lejjel több, mint a jelenlegi. Az Európai Parlament azt is szeretné elérni, hogy az uniós direktíva alkalmazása maximum két éven belül történjen meg, és ne három éven belül, mint a többi uniós direktíva esetében.
Az Európai Unió 27 tagállamából 21-ben létezik a minimálbér intézményé, míg hat másik országban (Ausztria, Ciprus, Dánia, Finnország, Olaszország és Svédország) a fizetések szintét kollektív szerződések alapján állapítják meg. Euróban számolva, az Unióban rendkívül széles spektrumon mozog a minimálbér összege: Bulgáriában például 332, míg Luxemburgban 2.202 euró.
Forrás: Etuc.org
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!