Márki-Zay Péter szlovákiai interjújának magyar fordítása
2021. 12. 17. 15:17:18
Márki-Zay Péter interjút adott a szlovákiai DennikN portálnak. Alább az interjú magyar nyelvű változatát olvashatják, a fordítást köszönjük felvidéki olvasónknak!
Az interjúról ITT ÍRTUNK bővebben, kivesézve a benne szereplő hibákat, politikai bűnöket.
Jelen változat a nyers magyar fordítást jelenti, szándékosan nem eszközöltünk olyan módosításokat, amelyek a mondanivaló értélemét megváltoztatnák, befolyásolnák. Néhány válaszban vannak nehezen érthető, vagy érthetetlen megjegyzések is, ezek sajnos szlovákul is pont ilyen zűrösen hangzanak.
Márki-Zay a magyar ellenzék új vezetője: „Irigykedve figyeljük Szlovákia korrupcióellenes küzdelmét, és szeretnénk csatlakozni”
Érvénytelennek nyilvánítjuk Orbán Viktor alkotmányát, és a Fidesz által kinevezett tisztségviselőket nem fogjuk tiszteletben tartani – mondja a magyar ellenzék új vezetője, Márki-Zay Péter egy interjúban.
Meglepő, hogy Márki-Zay Péter megnyerte az összevont ellenzéki előválasztást Magyarországon, és a hat ellenzéki párt közös miniszterelnök-jelöltje lett. Ő maga a dél-magyarországi Hódmezővásárhely független polgármestere, országos politikai tisztséget eddig még nem töltött be.
Jobbközép, konzervatív és kereszténydemokrata ideológiát hirdet, de az ellenzék baloldali és zöldpártjai is támogatják.
Magyarországon 2022. áprilisában lesznek az országgyűlési választások, és Orbán Viktor Fidesze először kerül szembe az egységes ellenzékkel, amely a felmérések szerint a kormánypártot kis mértékben megelőzi. Ha azonban a választásokat az ellenzék megnyeri, akkor a Fidesz által 2011-ben kétharmados többséggel elfogadott alkotmányt rendeznie kell, valamint Orbán több évre bebetonozott tisztségviselőivel is meg kell küzdenie.
Márki-Zay Péter elmondta, hogy az alkotmányos rendszert népszavazással akarják megváltoztatni, a fideszes tisztségviselőket pedig illegitimnek tartanák.
Arról beszélgettünk: hogyan változtatna kormánya Magyarország és az Európai Unió kapcsolatán; mit kezdenének a Fidesz homofób törvényével; mit gondol a kettős állampolgárságról, valamint a Szlovákia és Magyarország közötti kapcsolatokról, hogyan támogatná a külföldön élő magyarokat.
- Ön most az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, országgyűlési képviselőjelöltje és polgármester. Hogyan tudja ezeket a funkciókat egyszerre végezni?
- Polgármesterként jó csapatot építettem fel az elmúlt három évben, és anyagilag is egyre jobb helyzetben vagyunk, így szerencsére a város dolgai rendben vannak. Jelenleg is a polgármesteri hivatalban vagyok, ahol heti negyven órában látom el feladataimat. Az előválasztások kampánya alatt szabadságot vettem ki. Az pedig, hogy valaki miniszterelnök- és képviselőjelölt is, a magyar politikában megszokott.
- Ha választásokat egyszerű többséggel nyerné meg, nem lenne könnyű a jelenlegi alkotmány megváltoztatása, de az Orbán Viktor rezsim tisztségviselőinek leváltása sem. Azt állítja, hogy az új alkotmányról népszavazáson döntenének, de ez sem garantál semmit. Hogyan lehet ezt a kérdést megoldani
- Ez jogelméleti kérdés. Tanácsadó testületet hozunk létre jogászok, alkotmányjogászok és jogtudósok részvételével, akikre szakmai kérdésekben támaszkodni kívánunk. Azt azonban én is tudom, hogy rendszerváltás esetén még sehol a világon nem fordult elő, hogy az új rendszer az előző rendszer jogszabályai alapján épüljön fel. Nem fog bennünket kötni sem az alkotmány, sem a Fidesz tisztségviselői, funkcionáriusai. A rendszerváltás azon alapszik, hogy a Fidesz rendszernek még a Fidesz alkotmánya alapján sincs legitimitása.
- Hogyan érti ezt?
- Az alkotmány arról rendelkezik, hogy tilos kizárólagos hatalom kiépítésére irányuló törekvés. Tehát nincs szükségünk sem alkotmányos többségre, sem egyszerű többségre, hogy kijelenthessük, ha valami alkotmányellenes, az érvénytelen. A Fidesz a maga kétharmados többségével bármikor dönthet arról, hogy a következő választás 130 év múlva lesz. Természetesen ezt nem kellene elfogadnunk. Mi azonban azt sem fogadjuk el, hogy a médiatanács kizárólag Fidesz-jelöltekből álljon, és az a szerepe, hogy az ellenzéki média még a frekvenciát se kapjon. Azt sem tudjuk elfogadni, hogy a közvagyon magánalapítványokhoz került, amelyek kuratóriumában kizárólag Fidesz-jelöltek ülnek. Az is elfogadhatatlan, hogy van egy főügyészünk, aki nem emel vádat a bűnözők ellen, hanem fedezi őket. Ha ezt valaki elfogadja, Magyarország soha nem lesz jogállam, nem lesz sajtószabadság, sem demokrácia.
- Kissé hasonló a helyzetünk Szlovákiában is a tavalyi kormányváltás után. Az új korrupcióellenes kormány most azzal szembesül, hogy az ügyészségeken és egyes rendőri szervekben a korábbi kormányok emberei maradtak, akik most lényegében akadályozzák az állam megtisztulását. Készen áll Ön egy ilyen helyzetre?
- A jogelméleti alapkérdés az, hogy egyetlen parlament sem korlátozhatja egy másik szuverén parlament döntési jogát. Nem működhet az, hogy valaki kifosztja az országot, betelepít bűnözőket, 60 év felettieket oltat be nekik nem megfelelő oltással, ugyanakkor ezért felelősséget nem vállal. Még azt sem, hogy a főügyészt kilenc éve betonozza, akinek eszébe sem jut bűnözők üldözése. Ez elfogadhatatlan. Az ő kinevezésük is érvénytelen, az új kormánynak kell őket leváltania. Az egyik fő feladatunk az lesz, hogy csatlakozzunk az Európai Ügyészséghez. Szükségünk lenne egy európai FBI-ra, amely akkor is felléphet, ha az állam vezetése a bűnözők irányítása alá kerül.
- Ön gyakran beszél arról, hogy a Fidesz bűnöző migránsokat költöztetett Magyarországra, amivel a kormány bevándorlási kötvényprogramjára utal, amelyben bűnöző, akár terrorista hátterűek is érkezhettek Magyarországra. Az ellenzéknek azonban a kormányhoz hasonló álláspontja van a migránskérdésében, miért?
- A Fidesz munkaerőként hívja ide a migránsokat, ezt a programot már 2002-ben meghirdették (Orbán 1998 és 2002 között volt először miniszterelnök – a szerk. megjegyzése). Így nem magyarokra, hanem migránsokra cseréli a magyarokat, miközben több százezer magyar hagyja el az országot, és megy külföldre dolgozni. Nem akarok semmilyen előítéletet erősíteni, de mindenekelőtt meg kell fordítanunk állampolgáraink elvándorlását. Erre jó alkalmat adott a Covid, amikor külföldön számos étterem és szálloda bezárt, ahol magyarok is dolgoztak. Orbán semmit sem tett azért, hogy az ideiglenesen hazatérőknek itthon munkát biztosítson. Az ellenzék egyetért abban, hogy meg kell állítani az illegális migrációt, és a kerítésnek meg kell maradnia. Ugyanakkor át kell világítani azokat a migránsokat, akiket a Fidesz ideköltöztetett. Mindazon bűnözőket, akiket minden további intézkedés nélkül szabadon engedtek, ki kell utasítanunk. Mindazon bűnözőket, akiket minden intézkedés nélkül beengedtek, ki kell utasítanunk. Az olyan nemzetközileg keresett bűnözők, mint Gruevski (Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök, miután otthon elítélték korrupció miatt Magyarországra menekült – a szerk. megj.) vagy Zaid Naffa (Magyarország volt jordániai tiszteletbeli konzulja, aki kapcsolatban állt terroristákkal, és magyar biztonsági ellenőrzésen nem esett át – a szerz. megj.) ki kell adnunk a nemzetközi körözésre. Úgy gondoljuk azonban, hogy a menekültekkel szemben emberibb bánásmódot kell alkalmazni, mint jelenleg, és elfogadhatatlan az emberek ellen bőrszín, származás vagy szexuális irányultság alapján kampányolni.
- Visszavonná Orbán vitatott homofób törvényét?
- Igen, azonnal. Ez csak a propaganda eszköze, semmi más. De sok más törvényt is hatályon kívül kell helyezni. Például egyes iparágak monopolizálását. A Fidesz a teljes dohány árusítást monopolizálta. Az 5000 dohányáru boltból az ellenzék, illetve az ellenzékhez kötődő emberek egyet sem kaptak. A Fidesz hatalma azonban nem feltétlenül a jogszabályokon alapszik, hanem az iskolaigazgatóktól és kórházigazgatóktól kezdve a magáncégek vezetőin keresztül a közalkalmazottakig mindenkin. Minden a politikai hűségen alapszik, nem pedig a szaktudáson és szakmai képességeken.
- Hogyan változtatná meg kormánya Magyarország és az Európai Unió kapcsolatát?
- Ez lenne a legnagyobb változás. Úgy gondolom, hogy a nyugati közösségnek és a nyugati, keresztény alapú kultúrának, amely alatt a demokratikus hagyományokat, a jogállamiságot, a sajtószabadságot és az emberiességet is értem hűséges tagja kell, hogy legyünk. Szeretetet akarunk gyűlölet helyett. Lojálisak akarunk lenni az Európai Unióhoz. Orbán többször is elárulta a NATO-t, például a kínai hadgyakorlatok kapcsán. Ugyanígy, amikor Magyarország orosz fegyverkereskedőket adott ki Oroszországnak, annak ellenére, hogy az USA kérte ezt. Folytathatnám azzal, hogy Orbán a Huawei technológiáját használja, és így tovább. Orbán a nyugati közösségnek nem lojális tagja, és mi ezen változtatnánk.
- Hogyan viszonyulna azokhoz a hatalmas projektekhez, amelyekről a magyar kormány Oroszországgal vagy Kínával egyeztetett, mint például a paksi atomerőmű befejezése oroszok által, Budapest-Belgrád vasútvonal, amelyre Kínai adott hitelt, vagy a kínai Fudan Egyetem letelepítése Budapesten?
- Nehéz nyilatkozni azokról a projektekről, amelyek szerződései titkosak. Orbán hazaárulónak nevezte elődjét, Gyurcsány Ferencet, amikor hosszú távú energia megállapodást kötött Oroszországgal, és azt évtizedekre titkosította. Amikor azonban Orbán került hatalomra, ugyanezt tette. Meg kell vizsgálni, hogyan lehet ezeket a szerződéseket átértékelni vagy felmondani. A magyar nemzeti érdekeket fogjuk követni, nem a Kínai Kommunista Párt vagy Vlagyimir Putyin érdekeit. A magyar nemzeti érdekek mentén szívesen együttműködünk Kínával és Oroszországgal. A nagyobb magyar városokat elkerülő Budapest – Belgrád vasútvonal nem követ semmilyen nemzeti érdeket. A 700-800 milliárd forint (mintegy 2-2,3 milliárd euró) ráfordítása a magyar érdekek súlyos elárulása.
- És a kínai egyetem?
- Ez erre is vonatkozik. A térség legjobb egyetemét, a Közép-Európai Egyetemet, amelyen több fideszes politikus is tanult, és amely nem kapott állami támogatást, Budapestről elüldözték, de a kínai kommunista egyetemet, amelyen feltehetően főleg külföldiek fognak tanulni, mivel a tandíj 3 millió forint lesz (kb. 8500 euró) – az állam 540 milliárd forinttal (kb. 1,5 milliárd euróval) támogatja. Ez magasabb összeg, mint az összes magyar egyetem támogatása összesen. Ez normális ésszel fölfoghatatlan.
- Az új magyar oltóanyaggyárban orosz és kínai típusú vakcinát fognak gyártani. Változtatna ezen? Továbbra is alkalmazná ezeket a vakcinákat?
- Az orosz vakcina eredményei felülmúlták a várakozásokat, a Szputnyikkal kevés probléma volt. Ez azonban nem a legmodernebb technológia. A legmodernebb az mRNS vakcina technológiája. Ha bármit gyártanánk Magyarországon, akkor mRNS vakcinákat gyártanánk, és nem Szputnyik vagy kínai vakcinát. Tudomásom szerint a kínai Sinopharm típusú vakcinákat, amelyekből Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter irreálisan nagy mennyiséget és túlárazott áron vásárolt, már Kínában sem gyártják tovább. A legnagyobb probléma itt is a korrupcióval volt, mert Szijjártó és Orbán barátai is lopni akartak a vakcina és lélegeztetőgépek beszerzésekor. Ha a tesztek vásárláskor lopni akarnának, több tízezer magyarnak nem kellene meghalnia.
- Orbánnak az a véleménye, hogy a V4-ek az Európai Unió ellensúlya és új európai hatalmi központ kell legyen. Egyetért-e Ön ezzel?
- Orbán a V4-eket arra használja, hogy nyomást gyakoroljon az európai mainstreamre, és a V4-et az Unión belül illiberális blokként próbálja bemutatni. Egyetértek az első résszel, tehát szerintem is a V4 jól tudja képviselni a helyi érdekeket. A V4-hez Romániát csatolnám még, akit szintén fontos partnernek tartok. Ha így lobbiznánk a régió fejlődéséért, az teljesen jogos és hasznos lenne. Kulturális gyökereink és közös történelmi sorsunk együttműködésre predesztinál bennünket. Ez pozitív. Azt is látom, hogy ezen országok lakossága az illiberális irányon változtatni próbál. Babišnak távoznia kellett, a lengyel kormányt joggal éri erős belső kritika, Szlovákia pedig hihetetlenül pozitív fejlődésen megy keresztül a korrupció elleni harcban. Magyarországon ezeket a folyamatokat irigységgel figyeljük, és ehhez a demokratizálódáshoz szeretnénk jövő áprilisban csatlakozni.
- A környező országok mely politikai pártjai lennének kormányának természetes partnerei?
- A jobbközép, konzervatív, kereszténydemokrata ideológia híve vagyok, és ilyen klubot szeretnék a parlamentben is. Bár a Fidesz is ragaszkodik ezen értékekhez, keresztény mivoltommal azonban ezt nem tudom elfogadni. Széles körű együttműködésünk, amely a korrumpálódott rezsimet akarja leváltani – magában foglalja a liberálisokat, a zöldeket, a szociáldemokratákat és a nemzeti radikálisokat. Tehát ebben a koalícióban Európa valamennyi politikai családjából lennének pártok.
- Magyarországnak a kettős állampolgárság ügyében régóta elhúzódó vitája van Szlovákiával, amit a szlovák fél elutasít, és ez valószínűleg ebben a választási időszakban sem fog változni. Mi az Ön álláspontja a kettős állampolgárság kérdésében?
- Pozitív a hozzáállásom a kettős állampolgársághoz. Szeretném, hogy a magyarok magyar állampolgárok lehessenek, bárhol is éljenek a világban.
- A Szlovákiával folytatott tárgyalások során törekedne arra, hogy a szlovákiai magyarok számára is lehetővé tegyék?
- Ez kétségtelenül* a szlovák kormány belső ügye. A szlovák állampolgárok többségének kell, hogy döntése legyen. Remélem, idővel Szlovákia lakosságának többsége támogatni fogja ezt a gondolatot. Ezt a véleményt fogom képviselni a tárgyalásokon.
- A környező országok magyar közösségeinek a magyar kormány általi támogatása az elmúlt években dinamikusan növekszik. Ön folytatná-e, vagy változtatna ezen?
- A külföldi magyar kisebbség és kultúra támogatását a magyar kormány részéről nagyon pozitív dolognak tartom, amelyet folytatni kell. Pozitívum, hogy a Fidesz ezt fontosnak tartotta, és ezen nem szeretnék változtatni. Vannak azonban olyan dolgok, amiket Magyarországon sem támogatok, ilyen például a stadionok építése. Nem hiszem, hogy a külföldi magyaroknak stadionok kellenek. Például amikor a magyarok a romániai Csíkszeredában kórházat kértek a Fidesztől, az elutasította a segítséget. (A Csíkszeredai Kardiológiai Központot azonban a magyar kormány támogatásával szerelték föl – a szlovák szerkesztőség megjegyzése!!!) Ha valaki kórházat akar, annak kórházat adjunk és ne stadiont. Az Orbán féle támogatás politikája nagymértékben szavazatok szerzésre irányul. Különösen azokat a kezdeményezéseket, csoportokat vagy politikai erőket támogatta, amelyek hűek voltak hozzá, miközben másokat ellehetetlenített. A szlovákiai magyarság Orbánnak köszönhetően megosztott, aminek következtében oda jutottak, hogy nem kerültek még a parlamentbe se. Ugyanezek a konfliktusok alakultak ki a romániai és szerbiai magyar pártok között is. Számomra elfogadhatatlan, hogy Orbán ezekkel a támogatásokkal saját politikai hátterét építse.
- Van-e aktív politikai kapcsolata magyarokkal Szlovákiában vagy más külföldi magyar közösségekkel?
- Találkoztam már a szlovákiai magyar polgármesterekkel, de politikai kapcsolataim nincsenek. A jövőben azonban nyitottak leszünk e tekintetben. Városunk Hódmezővásárhely partnervárosai Szerbiában, Romániában és Ukrajna kárpátaljai régiójában vannak, Szlovákiában azonban nincsenek. Valószínűleg a nagy távolság miatt.
- A Szövetség néven újonnan egyesült szlovákiai magyar párt a Beneš-dekrétumok visszavonását szorgalmazza, amelyből a magyarok és németek kollektív bűnössége következik. Ön segítene-e nekik ebben a törekvésben?
- Beneš dekrétumai régóta fájó pont a magyarok számára, s ezt a szlovák kormánynak is meg kellene értenie. Még egyszer hangsúlyozom azonban, hogy nem kívánok a külföldi magyarok belügyeibe avatkozni. Orbánnal ellentétben mi nem csak akkor szeretjük őket, ha azokat választják vezetőiknek, akiket mi akarunk.
- Orbán Viktor kormányának retorikája erős a történelmi kérdésekben, és gyakran hangsúlyozza a magyar nemzet határokon átívelő virtuális újraegyesítését. Mi az Ön álláspontja ezekben a történelmi kérdésekben és Magyarországnak a külföldi magyarokhoz való viszonyához?
- Magyarország és a környező államok közötti határokat az egyesült Európán belül fokozatosan le kell bontani, ahol ideális esetben ugyanabban a pénznemben fogunk fizetni, és többnyire ugyanazok a szabályok fognak ránk vonatkozni, szabad mozgás a határokon keresztül, a szabad választási döntés munkavállalásról vagy tanulásról. A húgom például a kolozsvári egyetemen tanult. Diákkoromban ez még nem volt általános, akkor még külföldi magyarok tanultak Magyarországon, de ma már ennek az ellenkezője igaz. A magyarok igazi hazájának ezt az egyesült Európát tartom. Ki kell használnunk azokat a lehetőségeket, amelyek Európán belül kultúránk és gazdaságunk fejlődése számára adottak. Természetesen a történelmet nem akarjuk elfelejteni, sőt közös történelmünkre nagyon büszkék vagyunk. Szlovákiával való kapcsolatunk ebből a szempontból különösen érdekes, hiszen Szlovákia egész területe a Magyar Királyság (Uhorsko) területe volt. A magyaroknak el kell fogadniuk, hogy a szlovákok az elmúlt ezer évben Szlovákia területén éltek, még akkor is, ha a térképen Magyar Királyságként szerepelt. Sajnos sok magyar nem akarja megérteni, hogy már háromszáz évvel ezelőtt is ott szlovákok éltek. Az én elődeim között is sok szlovák van, szarvasi evangélikusok. Azt hiszem, közös múltunk kérdéseiben erősen közeledünk egymáshoz. E tekintetben kicsit több különbség van köztünk és a román történészek között.
- A Szlovákiához való közeledésről vannak-e személyes tapasztalatai?
- Turistaként gyakran járok Szlovákiába, és már a 80-as években is jártam ott. Akkoriban bennünket, magyar turistákat egészen másként fogadtak. Lehetne több magyar felirat a múzeumokban, de már nem néznek ránk csúnyán, ha magyarul beszélünk, és magyar műemlékeket keresünk. Magyarországon is sok a szlovák turista. A kulturális és gazdasági közeledés hozzájárulhat nemzeteink közötti kapcsolatok javulásához, és közös történelmünk valóban közössé válhat. Ez azt jelentené, hogy többé nem kellene teljesen más történelem tankönyveket olvasnunk Magyarországon és Szlovákiában, amelyeket olvasva az embernek kétségei vannak afelől, hogy ugyanarról az országról olvas-e. Az utóbbi időben ez is jelentősen javult.
*Zrejme – 1. nyilván, érthetően, szemmel láthatóan, kétségtelenül 2. biztosan, valószínűleg
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!