Csatlakozz Te is: több mint egymillióan követelik Tony Blair lovagi címének visszavonását
2022. 01. 08. 18:15:24
Átlépte az egymilliót pénteken az aláírások száma azon a petíción, amely Tony Blair egykori brit munkáspárti miniszterelnök lovagi címének visszavonását követeli.
Blairt II. Erzsébet királynő emelte lovagi rangra. A volt kormányfő magas kitüntetésére a múlt hétvégén derült fény, amikor az udvar közzétette az uralkodói elismerések hagyományos újévi listáját. A change.org petíciós portálon alig néhány órával később megjelent egy felhívás, amely szerint éppen Tony Blair az a személyiség, aki a legkevésbé sem érdemel meg semmiféle állami kitüntetést, nem beszélve olyan elismerésről, amelyet személyesen az uralkodó adományoz.
A petíció szerint Blairt
– akinek miniszterelnöksége idején Nagy-Britannia a hatalmas társadalmi tiltakozás ellenére részt vett a 2003-ban kezdődött iraki háborúban – személyes felelősség terheli számtalan ártatlan civil haláláért, és emiatt háborús bűncselekmények vádjával törvény elé kellene idézni. A felhívás követeli, hogy Boris Johnson miniszterelnök kezdeményezze II. Erzsébet királynőnél Blair lovagi kitüntetésének visszavonását. A petíciót aláírók száma péntek este átlépte az egymilliót, és percenként továbbra is több százzal nő a csatlakozók száma.
Blairt a 95 esztendős királynő a világ egyik legexkluzívabb lovagi közössége, az Order of the Garter, a III. Eduárd király által 1348-ban alapított térdszalagrend tagjává avatta. Az Order of the Garternek, a legmagasabb brit lovagi rendnek egyszerre legfeljebb 25 tagja lehet. Mindig tagja a mindenkori uralkodó, aki a többi 24 helyre saját illetékességében, kormányzati ajánlás nélkül nevezhet ki új tagokat. A férfiak a Sir, a rend női tagjai a Lady előnév viselésére jogosultak, vagyis a volt munkáspárti kormányfő hivatalos megszólítása Sir Tony Blair.
Blair 1997 és 2007 között állt a brit kormány élén,
és egymás után három parlamenti választást nyert a Munkáspárt – a jelenlegi legnagyobb brit ellenzéki erő – vezetőjeként, rekordot döntve ezzel a párt történetében. Blair megítélésén azonban nagyon sokat rontott a közvetlen brit katonai részvétel az iraki háborúban, amely már a kezdete előtt rendkívül népszerűtlen volt Nagy-Britanniában: a hadműveletek megindulása előtti hétvégén 2,5 milliós tömeg követelte Londonban, hogy a brit fegyveres erők ne kapcsolódjanak be a háborúba. Ez volt minden idők legnagyobb tüntetése Nagy-Britanniában. A közvéleményt végképp Blair ellen hangolta az iraki háború hátterének feltárására indult brit vizsgálat eredménye.
A brit politikatörténetben példátlan kiterjedésű és időtartamú vizsgálat, amely Sir John Chilcot egykori magas rangú diplomata vezetésével 2009-ben kezdődött és 2016-ban zárult, kimondta: 2003 márciusában, a háború kezdetének időpontjában Szaddám Huszein akkori iraki diktátor rezsimje – a katonai beavatkozás hivatalos indoklásával ellentétben – nem jelentett közvetlen fenyegetést a külvilágra. A Chilcot-bizottság tizenkét kötetből álló, 2,6 millió szavas jelentése szerint legalább 150 ezer, „de valószínűleg ennél is sokkal több” iraki vesztette életét a háborúban és a fegyveres beavatkozás utáni káoszban. A vizsgálati jelentés szerint az áldozatok nagy többsége civil volt.
Mi, magyarok és románok egyaránt
szintén nem örülhetünk Tony lovagi rangjának, nekünk is van, amit a szemére hánynunk: a későbbi tömegbelövető Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jó barátja, Blair, akkor még baloldali brit miniszterelnökként Fletóval közösen ábrándozott a globális baloldal megújításáról. Az angol kékvérség útján elinduló politikust nem zavarta, hogy a kommunista diktatúrához ezer szállal kötődő magyarországi miniszterelnököt támogassa, de itt, Romániában is nagyot tudott alkotni, amikor a galaci Sidex megfelelő privatizálása érdekében levelet írt az akkori román kormányfőnek, Adrian Nastasenak, miszerint a gyár magánosítása nagyban elősegítené Románia EU-s csatlakozását, és láss csodát, egy olyan indiai multimilliárdos portfoliójába került a Sidex, amelyik súlyos pénzekkel támogatta meg Tony Blair kampányát, korrupció? Áh, dehogy, áh, dehogy, egy brit nem csinál olyasmit, ugye…
Szóval, aki teheti, és akiben van egy kis keleti vár, az nyugodtan LÁTOGASSON EL IDE és írja alá a petíciót!
Magyarázat:
nevet és e-mail címet kell megadni, majd a Sign this petition gombra klikkelni. Ezt követően felajánlja az oldal, hogy támogasd anyagilag a kezdeményezést, ha akarod, itt a No, i’ll shared instead gombra kattintunk, majd ismét felajánlja a megosztás lehetőségét, amit alul át lehet ugrani (skip for now), ezt követően pedig megjelenik a Thank you for your support és meg is vagyunk. Az egész nem több, mint egy perc, cigiszünettel együtt. Ennyit megér, hogy Tonynak fájjon egy kicsit a feje…
Ghonzó
Kapcsolódó:
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!