LIVE: Amerika vs. Oroszország – az első tárgyalások
2022. 01. 10. 17:29:11
Ma reggel elkezdődtek Genfben az amerikai-orosz tárgyalások. Ebben a cikkünkben foglaljuk össze az eseményeket, így várhatón később frissülni fog, nézzetek majd vissza, az újabb frissítéseket Facebook-oldalunkon, a cikkhez vonatkozó poszt alatti kommentekben is jelezzük, ha már ott vagy, be is követheted a Nethuszárt.
Véget értek a mai tárgyalások
19.00: Nem sokkal ezelőtt véget ért az amerikai-orosz találkozó Genfben. A tárgyalások mindvégig zárt ajtók mögött zajlottak, volt néhány szünet is, például ebédszünet, mert éhesen tárgyalni nem lehet, ezt tudjuk, meg is értjük, mostmár mondhatnának valamit.
11.00: Hidegháborút megidéző hangulatban
kezdőtek el ma Genfben az amerikai-orosz tárgyalások. Reggel kilenc óra környékén már leültek tárgyalni a felek, akiket amerikai részről Wendy Sherman helyettes államtitkár, míg orosz részről Szergej Ryabkov külügyminiszter-helyettes képvisel. A két politikus már elég jól ismerheti egymást, az elmúlt egy év alatt immár harmadszor találkozhatnak, ki tudja, talán szerelem is kinőhet belőle, óh, Istenem, irgalmazz! Először tavaly július 28-án az amerikai állandó képviseleten, majd szintén tavaly szeptember 30-án futottak össze, akkor az orosz állandó képviseleten.
Tárgyalás vagy újraosztás?
Az erre a hétre programált Oroszország and the rest találkozóktól senkisem vár semmi különöset. Mármint a két legerősebb fél közül: Amerika nem innen várja a komolyabb áttörést, Moszkva pedig már korábban jelezte, hogy semmit sem enged kívánságaiból, így aztán érthető a kérdés: miért is találkoznak ezek? Amennyiben az ukrán helyzet feloldását nem innen várják, akkor csak van valami más ok, maiért leülnek egymással, ma reggeli cikkünkben Ghonzó már azt boncolgatta, hogy érdemes lenne egy új, fordított irányú Máltára felkészülni, az amcsik lehet, hogy odadobnak majd Oroszországnak, mármint egész Kelet-Európát, a Baltikummal együtt.
A NATO kész háborúzni is
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára nemrég azzal borzolta tovább az amúgy sem kedélyes kedélyeket (szándékos alliterálás), hogy kijelentette: a védelmi szövetség kész fegyveres konfliktust is vállalni, amennyiben a tárgyalások mégis kudarcot vallanának. Érdekes kijelentés, főleg annak fényében, hogy sem az orosz, sem az amerikai fél nem vár a genfi, majd a brüsszeli találkozóktól jelentős áttörést, ilyen alapon Stoltenberg készítheti is a puskáját.
Blinken szerint az amcsik nem döntenek Ukrajnáról Ukrajna nélkül
Oroszország kívánsága és Amerika válasza
Még pénteken közölte azt az amerikai NBC csatorna, hivatalos forrásokra hivatkozva, hogy „az amerikai tárgyalódelegáció tagjai készek arra, hogy tárgyalások induljanak az amerikai és az orosz csapatok létszámának csökkentéséről, ahogy a katonai manőverek kelet-európai csökkentéséről is”. A hír kivágta a biztosítékot a Fehér Háznál, akik tagadták, hogy szó lenne ilyesmiről, úgy fogalmaztak: „a hírek, miszerint az adminisztráció lehetőségként számolna azzal, hogy Amerika kivonja csapatait Kelet-Európából pontatlanok”. Ezzel csak annyi a baj, hogy az NBC NEM ezt állította, de mindegy is, lépjünk túl ezen, mert hamarosan kiderül, hogy mennyire borul be az ég szegény keleti fejünk felett.
Az EU vezetői mérgesek, amiért kihagyták őket
Az amerikai-orosz tárgyalásokra nem hívták meg az Unió vezetőit, de úgy nem, hogy senkit közülük, de hát mit tudsz tenni, ha Amerika a partnered, akkor azt is lenyeled, ha európai államfőket hallgat le a CIA, egy ilyen apróság már meg sem érint.
A francia külügyminiszter szerint
Putyin meg akarja kerülni Európát, gátolni akarja az Unió egyre erősödő kohézióját. Erről az egyre erősödő kohézióról azért a lengyeleket is megkérdezném, meg az észak-dél összefüggést is lefuttatnám egy algoritmussal, de most nem ennek van itt az ideje. A francia elnök, Emmanuel Macron pedig elmondta, szeretne minél hamarabb találkozni Putyin elnökkel, hogy áttárgyaljon egy sor problémát, köztük Ukrajna esetét is, de aki ezt elhiszi, annak úgy is kell. Macron egy dolog miatt kell és muszáj Putyinnal tárgyaljon, ez pedig az, hogy Merkel után ő és országa az egyik nagy esélyese annak, hogy az Unió motorjává váljon, ehhez viszont technikailag kevés a francia GDP, és az orosz segítség jól jönne. Putyin válaszolt is a francia elnöknek, jelezte, hogy szívesen tárgyalna a Nyugat-Európai államokkal, hogy segítsenek megakadályozni a NATO további keleti bővítését, jelentsen ez bármit is, de a sztoriból azért annyi mindenkinek lejöhet, hogy Putyinnak nemcsak ellenségei, hanem barátai, vagy legalábbis őt nem támadó elnökcimborái is vannak az életszínvonaluk csökkenésétől és hatalmuk megingásától rettegő nyugati elnökcimbik között.
Joseph Borrel, az Unió külügyminisztere,
akivel egyszer már feltörölték a padlót Moszkvában, egyenesen haragszik Washingtonra és Moszkvára, amiért az EU-t kihagyták abból a játékból, amiben amúgy sem jutna neki szerep.
Német külügyminiszter: “nagyon egységes az EU”/Ghonzó: „nagyon balfasz az EU”
„Ebben a párbeszédben nem csak két fél szerepel. Nem csak az Egyesült Államok és Oroszország. Ha az európai biztonságról akarunk beszélni, akkor az európaiak is helyet kell foglaljanak a tárgyalóasztalnál”
– így Borrel, akinek hangját jóformán senki sem hallotta meg, azzal, hogy most megjelenik a Nethuszáron gyakorlatilag megdupláztuk a reachét, szívesen, máskor is.
A nagy orosz téli diplomáciai hadjárat programja:
Hétfő, január 10, Genf: AEÁ-Oroszország találkozó. Résztvevők: Wendy Sherman, amerikai külügyi helyettes, Szergej Ryabkov, orosz külügyi helyettes.
Hétfő, január 10. Brüsszel: NATO-Ukrajna Bizottság ülése. Részt vesz ezen Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Ukrajna külügyminisztere, Dmitro Kuleba.
Szerda, január 12. Brüsszel: NATO-Oroszország Tanács ülése. Itt Jens Stoltenberg elnököl, a NATO állandó képviselői pedig találkoznak majd az orosz külügyi helyettessel, Szergej Ryabkovval. A NATO-Oroszország Tanács ülései 2014-ben, a Krím annektálásakor félbeszakadtak, 2016-ban újrakezdőtek, majd két találkozó után, 2019-ben ismét megszakadtak.
Szerda, január 12. Brüsszel: NATO tagállamok vezérkarainak ülése, jelen lesznek Ukrajna és Georgia képviselői is, mint meghívottak.
Csütörtök, január 13. Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) gyűlése, jelen lesznek Oroszország, Ukrajna, AEÁ és az európai országok képviselői is.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!