Gázháború: a tranzit egyelőre zavartalan, mit lép Európa?
2022. 04. 27. 11:30:45
Oroszország leállította a Lengyelországba és Bulgáriába irányuló gázszállításokat, nem sokkal azelőtt, hogy vélhetően Európa egységesen lépte volna meg ugyanezt. Gázháború Európában, ki lesz a következő áldozat és mit lép a Nyugat?
14.00: Görögország segít Bulgáriának
– jelentette be Kyriakos Mitsotakis görög kormányfő. A segítség abból állhat, hogy a kétirányú gázszállításra alkalmas Török Áramlaton visszatolnak gázt a bolgároknak – ahogy arra korábban is volt már példa. A görög miniszterelnök hozzátette, hogy a régóta várt görög-bolgár interkonnektor idén júniusra elkészülhet.
13.30: Ursula von der Leyen,
az EB elnöke elítélte Oroszországot amiért az megpróbálja „zsarolni” Európát
13.30: Oroszország még jobban elszigetelődik
a gázszállítások felfüggesztéséről hozott döntésével – mondja a brit kormányfőhelyettes. „Nagyon káros lesz Oroszországra nézve, ugyanis nemcsak politikai értelemben válik páriaállammá, hanem gazdasági értelemben is – mondta Dominic Raab
13.00: A lengyel PGNiG megerősítette:
az országba irányuló orosz gáz szállítása leállt. A gáztározók feltöltöttsége ugyanakkor 80 százalékos, tették hozzá, ami a fűtési szezon végével egész jó arány.
12.00: Bulgária már kifizette
az április szállításokat a Gazpromnak, így a szállítás leállítása a jelenlegi szerződés megsértését jelenti – mondta újságírtóknak Alekszander Nikolov bolgár energiaügyi miniszter. Bulgária az Európai Bizottság álláspontját osztja, miszerint nem fizet rubelben a gázért, ahogy azt Putyin elnök és háborús bűnös szerette volna. A háborús bűnöst csak én tettem hozzá, nem a bolgár miniszter szavai…
„Miután elemeztük az összes jogi és kereskedelmi kötelezettséget megállapítható, hogy jelenleg a földgázt gazdasági és politikai fegyverként használják” – fejtette ki Nikolov a sajtótájékoztatón.
11.00: A TASS orosz állami hírügynökség
és Kreml-szócső ismerteti a Gazprom közleményét. Ezek szerint azért állították le a gázszállítást az oroszok, mert a lengyel és a bolgár fél nem fizetett rubelben, ahogy azt Oroszország önkényesen megváltoztatta.
Itt tegyünk egy kis kitérőt: nem akarok oroszellenes fundamentalistásnak tűnni, de a Gazprom, ami tulajdonképp Putyin házicége és orosz anyácska fenntartója, bár tényleg egyoldalúan lépte meg a szerződésmódosítást, azért az is tény, hogy a szankciók miatt kényszerhelyzetbe került – Moszkvának valahonnan pénzt kell szereznie, a Gazprom jóformán az egyetlen, amelyik nagy összegeket tud még mindig behozni az országba, a rubel beomlása miatt pedig nem is tűnik életszerűtlennek a szerződésben korábban rögzített valutanem megváltoztatása. Nem életszerűtlen, csak épp rendkívül aggályos – a Gazprom most azt mondja, hogy két ok miatt állította le: 1. nem fizettek rubelben és 2. nem fizettek időben. Az utóbbi viszont jól jelzi az orosz pofátlanság határtalanságát – ők módosítanak szerződést, de a határidőt, na azt azért az eredeti szerződés szerint értelmezik. Kitérő vége.
A TASS beszámolója szerint a gáz ára elérte az 1.370 dollár/1.000 köbméter árfolyamot, ami 21 százalékos emelkedés, azonban a Gazprom közleménye kitér arra az eshetőségre, amit a Nethuszár is megpendített: amennyiben a bolgárok (vagy a lengyelek, bár az esetükben ez annyira nem releváns) megcsapolják az országukon áthaladó gázvezetéket, akkor a Gazprom a levett mennyiséggel csökkenti a csőbe pumpált gázmennyiséget.
„In case of unauthorized offtake of Russian gas from the volumes intended for transit into third countries, the transited supplies will be reduced by the volume that was offtaken”
Azaz: ha engedély nélkül vesznek le gázt a harmadik országba irányuló tranzitmennyiségből, akkor a tranzitmennyiséget annyival csökkentik, amennyit levettek belőle engedély nélkül. (Nyers fordításban)
Mit is jelenthet ez?
Ez már kőkemény politikai játék, ugyanis a Szerbia és Bulgária között lévő amúgy sem túl barátságos viszony rendesen elmérgesedhet, ha a bolgárok tényleg megcsapolják a vezetéket, de Magyarország, aki a szóban forgó vezetékrendszer végén van, szintén bajba kerülhet. Mit is jelent a Gazprom fenyegetése: ha a bolgárok levesznek maguknak a tranzitból mondjuk 100 köbméter gázt, akkor Magyarország a várt ezer köbméterből csak 900-at kap meg, a következő 1.000 köbméter helyett pedig már csak 900 indul Oroszországéból, mert ugye az oroszok ennyivel kevesebbet nyomnak majd bele. Ha ezt a kört a bolgárok már nem is csapolják meg, akkor is csak 900 érkezik a második körben Magyarországra, ami az elvárt 2×1.000 köbméter helyett már csak 1.800-at jelent. Vagyis, amennyivel megcsapolják a bolgárok a vezetéket, annak a duplája jelentkezik hiányként Magyarországon. Magyarország helyett írhatjuk Szerbiát is, szóval, van most két ország, amelyik erősen érdekelt abban, hogy Bulgária ne csapolja meg a tranzitot, ami megalapoz a regionális feszültségeknek. Szófia persze mindezt meg is fejelheti azzal, hogy oké, akkor szevasz tranzit, vigyétek máshol, ha kell magatoknak. Magyarország számára ebben az esteben jóformán csak az ukrajnai vezeték marad. Úgyhogy Moszkva úgy szívatta meg Szófiát, hogy egyrészt gáz nélkül hagyta, másrészt adott egy komoly ütőkártyát a kezébe…
Zseniális, nem? Putyin most tényleg jól megmutatta a régiónknak…
Korábban írtuk:
Az oroszok egyelőre nem az atom-, hanem a gázfegyvert vetették be: Lengyelország és Bulgária felé leállnak gázszálíltások, utóbbi még több országnak is okozhat zavart, különösen a bolgár tranzit következő állomásainak, azaz Szerbiábak és Magyarországnak. Szijjártó Péter szerint Magyarország gázellátása nincs veszélyben, a tranzit zavartalanul üzemel.
Maradjatok a Nethuszár közelében, ezt a cikket folyamatosan frissíteni fogjuk a legújabb hírekkel.
Bulgáriában két különböző cég intézi a Bulgáriának szánt gáz, és a tranzitgáz ügyeit. Ez elvileg azt jelenti, hogy a tranzitot nem érinti a Bulgáriába irányuló gáz leállítása. Mondom ismét: elvileg! Ugyanis a cső az cső, és ez Bulgárián megy át – kérdés, hogy Szófia milyen válaszlépést tervez: leállítja a tranzitot is, esetleg megcsapolják maguknak a tranzitgázt, vagy csak simán nézik, ahogy nekik nincs, de zavartalanul folyik át országukon mások irányába?
Azt is tudni kell, hogy mind Lengyelország, mind Bulgária már korábban is bejelentette, hogy nem tervezik megújítani a hamarosan lejáró szerződésüket a Gazprommal – így Moszkva részéről keménynek tűnhet a csap elzárása, de nem túl kockázatos, hiszen két olyan országot érint, amelyik amúgy sem akart tőlük tovább gázt venni, illetve Bulgária nem a legnagyobb felvevő piac, és akkor még finoman fogalmaztunk. Ugyanakkor Moszkva minimum lábon lőtte magát – ismét -, hiszen ezek után a nyugat-európai országok már aligha tehetik meg, hogy nemet mondjanak a tervezett energetikai szankciókra, hiszen azokat az EU legszegényebb országa már meg is szenvedi, pont amiatt, hogy az uniós előírásoknak megfelelően megtagadták a rubelben való kifizetést. Egy összeeurópai embargó Oroszországgal szemben pedig érezhetően megütné az orosz gazdaságot, amely óriási összegeket kaszál a kontinensünknek eladott gázból.
Mit lép Európa? Ez a kérdés izgatja most a világot!
Szijjártó Péter: a magyar gázellátás zavartalan
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter elmondta: a Magyarországra irányuló gázmennyiség többsége, évi 3,5 milliárd köbméter a délii útvonalon érkezik, amely Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül érkezik az országba. A miniszter szerint nyugtalanító, hogy a Bulgáriába irányuló gázszállítás leállt, de különbséget kell tenni a Bulgáriába irányuló és a tranzitgáz között, utóbbival minden rendben, holnap egyeztetni fog bolgár kollégáival.
Szijjártó Péter elmondta, hogy Magyarország euróban fizeti ki a gáz árát, olyan megoldáshoz folyamodtak, miszerint a magyar fél elutalja a Gazprombanknak vezetett eurószámlájára euróban az összeget, azt a bank átváltja rubelre, és ezt a rubelt továbbutalják a Gazprom Export cégnek. Kicsit trükkös megoldás, ami az Európia Bizottság nemrég kiadott állásfoglalása szerint szintén sérti a szankciókat, bár abban az állásfoglalásban hozzátették, hogy ez nem kötelező iránymutatás a Gazprommal szerződésben álló európai cégek számára.
Korábban írtuk:
Moszkva mindent megtesz, hogy megutáltassa magát Európa keleti felével, bár eddig sem volt túlzottan érezhető az irántuk tanúsított plátói szerelem. Ma, miután leállította a lengyeleknek irányuló gázszállítást, Bulgáriának jelezte, hogy szerdától nincs földgáz – így aztán sem Szerbia, sem Magyraország nem kap délről földgázt.
„Ma a Bulgargas EAD megkapta az értesítést, miszerint a Gazprom Export irányából érkező szállítások 2022 április 27-i kezdettel leállnak” – tájékoztatta ma a nagyvilágot a Gazdasági Minisztérium Szófiában. Bulgária a kontinens egyik leginkább oroszgáz-függő országa.
Az eset nagyon is jól mutatja, hogy Putyinnak nincs mit udvarolni: Bulgária talán hajlandó lett volna rubelben fizetni, hiszen erősen függenek az orosz gáztól, emiatt azután messze nem ők voltak a legvehemensebb szankciókövetelők az EU-ban, többször is határozottan kijelentették, hogy nem szállítanak fegyvert Ukrajnának, legutóbb az ukrán külügyminiszter szófiai látogatásán kis híján a kamerák előtt kaptak össze a felek, legalábbis Kuleba csúnyán beszólt a bolgár vezetésnek, amiért nem támogatják őket – nos, kár volt. Amitől féltek a bolgárok, az be is következett, hiába óvatos Putyin-nyalás ide, orosz csasztuska oda, a gázt elzárták.
Na, de! Most jönnek majd a sikongató magyarjakú putyinisták, akik elélveznek a lépéstől, hogy lám, és íme, és Putler mekkora hős. Csakhogy: ha Bulgáriába nem megy gáz, akkor nem megy Szerbiába sem. Ha nem megy Szerbiába sem, akkor nem megy Magyarországra sem.
És még csak az egyik pikáns része a dolognak: Bulgáriának a gázbehozatalából 90 százalékot tesz ki ugyan az orosz gáz, de Vaszilev pénzügyminiszter és egyben miniszterelnök-helyettes idén márciusban bejelentette, hogy az év végén lejáró Gazprom-szerződést nem hosszabbítja meg, és igyekszik leválni az orosz gázról. Bár ez a tervük már akkor is elég elszálltnak látszott, rögtön lett is belőle egy kisebb perpatvar a szomszédos Szerbiával, akik szerint Bulgária nem szállhat ki csak úgy az orosz gázból – lévén abból Szerbiának is kell jusson, pontosabban: el kell jusson hozzájuk is.
Szerbia pedig nemhogy oroszbarát, hanem egyenesen tesónemzetük, most pedig eléggé megszívták Moszkva lépése miatt. Magyarországnak viszont még mindig ott az ukrajnai vezeték, amely, háború ide vagy oda, viszonylag normálisan működik, ugyanakkor a magyar-szerb határon tavaly megépült vezeték AKÁR arra is alkalmas lehet, hogy a Török Áramlaton és a Déli Gázfolyóson keresztül érkező azeri és türkmén gázt fogadjon – persze ezek is előbb Bulgárián mennek át, de ebben a játékban már Törökország a főszereplő – azt hiszem ez volt az a lépés, mikor kijelenthetjük, hogy Moszkva nemcsak lábon, hanem egyenesen tökön lőtte magát: a vele nem különösebben ellenséges Bulgáriát, az EU- és NATO-tagsága ellenére korrektségre törekvő Magyarországot és tesóikat, Szerbiát büntette meg úgy, hogy egyenesen a feljövőben levő azeri és türk gázpiacok felé lökte őket.
(Nethuszár)