Háborús disznók: íme Putyin legbelsőbb köre!
2022. 05. 01. 19:15:30
Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin a hosszú évek alatt mindvégig számíthatott a hozzá hű oligarchákra, gyerekkori barátaira, egykori szentpétervári vagy KGB-s kollégáira. A Panroama.ro a BBC és a CNN anyagaira alapozva összeszedte, hogy miként is nézhet ki Putyin legbelsőbb hatalmi köre, az anyagot a Nethuszár kicsit bővítette, és magyarul is közzétette – íme az emberek, akiknek köszönhetjük a háborút!
A legbelsőbb kört hat különböző kategória szerint csoportosították: Közeli barátok, Rokonok, Kormányzati tisztviselők, Egykori szentpétervári kollegák, Egykori KGB-s kollégák, Hadsereg és különleges erők
Természetesen a fenti kategóriák között komoly átfedések is vannak, aki egyszer a KGB-ben együtt szolgált Putyinnal, az simán lehet vállalati nagyvezér, vagy a Kreml legfontosabb osztályainak vezetője stb. Az alábbi nevek mellett külön feltüntettük, hogy melyik kategóriába, vagy épp kategóriákba illeszthető be az illető személy, úgy mint: B – közeli barátok, R – rokonok, K – kormányzati tisztviselők, SzPV – egykori szentpétervári kolléga, KGB – egykori KGB-s kolléga, HKE – hadsereg és különleges erők.
Alább a névsor:
BORISZ ÉS ARKAGYIJ ROTENBERG [B, SzPV]
Arkagyij és Borisz Rotenberg Putyin gyerekkori barátai. Arkagyij Rotenberg egy interjúban elmesélte, hogy 12 évesen találkozott először Putyinnal, amikor ugyanabba a dzsúdó iskolába jártak. Mindkét testvér rajta van a nyugati szankciós listán.
Az amerikai pénzügyminisztérium szerint a Rotenberg család körülbelül 7 milliárd dollár értékben nyert el szerződéseket barátjuktól, Putyintól a Szocsiban tartott téli olimpiával kapcsolatos pályázatokon.
Genagyij Timcsenko [B, SzPV]
Vagyonát 15,5 milliárd dollárra becsülik. Timcsenko szerény kezdetű, és felesége, Elena azt mondta, régebben egy szentpétervári lakásban laktak, „poloska és borscsillat a konyhában”. Timcsenko a Gunvor, egy globális energia- és olajvállalat egyik alapítója. Putyin vélhetően befektetett a Gunvorba, és hozzáférhet a cég alapjaihoz. Felemelkedése előtt Timcsenko szerényen élt, felesége, Elena így emlékszik vissza azokra az időkre: „egy szentpétervári lakásban laktunk, poloskáktól és a borsillattól körbevéve”. Timcsenko a Gunvor energia- és olajcég egyik alapítója. A GUNVOR-ba vélhetőién Putyin is befektetett, így hozzáfér a cég alaptőkéjéhez is.
DIMITRIJ MEDVEGYEV [B, K, SzPV]
Dimitrij Medvegyev az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsának alelnöke. Putyinnal együtt dolgozott Anatolij Szobcsak szentpétervári polgármester mellett az 1990-es évek elején. Miután Putyin Moszkvába költözött és miniszterelnök lett, Medvegyev követte őt. 2008-ban Putyinnal egy hatalommegosztási trükköt eszeltek ki: mivel Putyin már egymást követő második ciklusát töltötte elnökként, így nem indulhatott újra, ezért Medvegyev lett az orosz elnök, Putyin pedig a miniszterelnök. Putyin ezután ismét indulhatott, azóta pedig változtattak az Alkotmányon, így már nincs időkorlátja sem annak, hogy egy elnöknek maximum hány mandátuma lehet.
Nyikolaj és Kirill Shamalov [B, R, SzPV]
Vlagyimir Putyin gyerekkori barátjának, Nyikolaj Shamalovnak a fia, aki Putyin Katerina lányát vette el feleségül. Apja, Nyikolaj, a ’90-es években Szentpéterváron felépített elit klub, amelynek tagjai közül sokan mára fontos szerepet töltenek be Oroszország irányításában, az Ozero Szövetkezet egyik társalapítója. Kirill Shamalov pedig Oroszország egyik legfiatalabb milliárdosa.
Szergej Roldughin [B, R, SzPV]
Szergej Roldughin Putyin szülővárosának csellóművésze, ő mutatta be Ludmillát, Putyin későbbi feleségét az orosz elnöknek, (Putyin később elvált Ludmillától) valamint ő a keresztapja Putyin idősebb lányának, Mariának. Roldughin akkor került a nyugati sajtó célkeresztjébe, amikor a 2016-os Panama Papers botrány idején kiderült, hogy több off-shore cég tulajdonosa, amelyek orosz hitelekből és szerződésekből származó dollár százmilliókat forgattak meg.
Szergej Csemezov [B, SzPV, KGB]
Egy orosz lapnak adott interjúja szerint Csermezov és Putyin több mint 30 éve ismerik egymást. Mindketten KGB-ügynökök voltak Kelet-Németországban, családjaik egymás szomszédságában laktak. Csermezov az orosz elnöki adminisztrációban dolgozott, és számos állami vállalatnál töltött vagy tölt be vezető funkciókat.
Jurij Kovalcsuk [B, SZPV]
Az amerikai pénzügyminisztérium jelentése szerint Jurij Kovalcsuk az orosz elnök személyi bankára, „pénztárosa”. Kovalcsuk a Bank Rossiya legnagyobb részvényese, Shamalovhoz és Putyinhoz hasonlóan szintén társalapítója az OZERO Szövetkezetnek. Egy 2013-ból származó hír szerint Kovalcsuk és Shamalov szervezte Putyin lányának, Katerinának az esküvőjét.
Vjacseszlav Vologyin [K]
Vjacseszlav Vologyin az Állami Duma, azaz az orosz parlament elnöke. Mielőtt 2016-ban átvette volna ezt a pozíciót, öt éven keresztül a Kreml belső ügyeinek osztályát vezette. Volodin 2011-ben került a Kremlbe, abban az évben, amikor óriási tömegtüntetések zajlottak Putyin elnök ellen, amelyek akkor még ténylegesen veszélyezették hatalmát, így Vologyin az elkövetkező öt évben, 2016-ig, amíg a Duma elnöke nem lett, azon dolgozott, hogy az orosz kormánypárt és személyesen Putyin elnök imázsát megerősítse.
Vlagyiszlav Szurkov [K]
A média szerint Vlagyiszlav Szurkov valójában nem más, mint Putyin szürke eminenciása. Úgy tartják, hogy Putyin személyes tanácsadójaként a Kreml falai között jelentős döntéshozatali faktornak számít. 2014-ben az Egyesült Államok és az Európai Unió azzal vádolta Szurkovot, hogy közvetlenül részese volt a Krím annektálását célzó műveleteknek. 2016-ban egy ukrán hackercsoport azt állította, hogy sikerült feltörniük Szurkov e-mail fiókját, és közétettek egy sor olyan jellegű levelezést, amely részletesen ismerteti az Ukrajna destabilizálásra törekvő orosz terveket.
Szergej Lavrov [K]
Szergej Lavrov 2004 óta Oroszország külügyminisztere. Az Egységben Oroszország (Putyin pártja) párt tagjaként előzőleg Oroszországot képviselte az ENSZ-ben (1994 és 2004 között). Az Európai Unió, az Egyesült Államok és Kanada szankciókat vezetett be ellene a 2022-es orosz invázióban játszott szerepe miatt.
Valentina Matvienko [K]
Valentina Matvienko 2011 óta szenátor és a Szövetségi Tanács elnöke, 2003 és 2011 között Szentpétervár kormányzója volt. Putyin környezetében feltűnően ritka női személyiségek egyike, ő felügyelte a felsőház szavazását az orosz erők külföldre telepítéséről, előkészítve ezzel az utat az ukrajnai invázió előtt. Bár Vlagyimir Putyin környezetének egyik leghűségesebb alakjaként tartják számon, Valentina Matvienkót nem tekintik kulcsfontosságú döntéshozónak az orosz hatalmi körökben.
IGOR Szecsin [SzPV]
A világ egyik legnagyobb kőolajcége, a Rosneft elnökeként Igor Szecsin Oroszország egyik legerősebb embere. Szecsin és Putyin kollegák voltak Szentpéterváron, a polgármesteri hivatalban dolgoztak együtt. Miután követte Putyint Moszkvába is Szecsin elnöki tanácsadó, majd miniszterelnök-helyettes is lett.
Nyikolaj Patrusev [KGB, HKE]
Patrusev – „ő a sólyom a sólymok között, akinek meggyőződése, hogy a Nyugat évek óta le akarja győzni Oroszországot” – mondja róla Ben Boble, a University College London orosz politikatörténetet oktató professzora. Egyike a Putyinhoz leghűségesebb három embernek, akik Szentpéterváron már a ’70-es élvekben is neki dolgoztak. Keveseknek van olyan befolyása az orosz elnökre, mint Patrusevnek: nemcsak együtt dolgoztak kommunista időszak KGB-jében, hanem Patrusev volt Putyin helyettese az FSZB élén 1999 és 2008 között.
Alekszander Bortnyikov [KGB, HKE]
A KGB egykori tisztje, 2008-tól az FSZB vezetője. A Kreml-elemzők szerint az orosz elnök semmiben sem bízik annyira, mint a titkosszolgálatoktól kapott információkban. Az FSZB jelentős hatást gyakorol más intézményekre is, és saját különleges hadműveleti erőkkel is rendelkezik.
Szergej Nariskin [KGB, HKE]
Nariskin 2016-tól az orosz külügyi hírszerzés igazgatója – előzőleg az orosz Állami Duma elnöke volt (2011-2016). Nariskin szintén a KGB egykori ügynöke, és karrierjének nagy részében Putyin mellett szolgált. A Krím félsziget 2014-es annektálása után, Barack Obama elnök idején Nariskin fekete listára került.
Szergej SOIGU [HKE]
Szergej Soigu Putyinhoz közel álló személy, és annak hű szövetségese, aki 2012 óta vezeti az orosz védelmi minisztériumot. 2022 február 23-án az Európai Unió úgy írta le Soigut, mint aki felelős Ukrajna területi egységének, szuverenitásának és függetlenségének, valamint az ukrán állam biztonságának és stabilitásának aláásására irányuló törekvések támogatásáért.
Valerij Geraszimov [HKE]
Az orosz hadsereg tábornoka, az orosz katonai vezérkar jelenlegi vezetője. Kiemelt szerepet játszott Vlagyimir Putyin katonai akcióiban, már azóta is, hogy ő vezette az 1999-es csecsen háborút, és az Ukrajna elleni katonai támadás tervezésében is részt vett, felügyelte a 2022-es Belorussziában tartott hadgyakorlatokat. Egyes jelentések szerint kikerült a belső körből, mert az Ukrajna elleni invázió nem úgy haladt, ahogy tervezték.
Viktor Zolotov [HKE]
Putyin testőrségének egykori vezetője most az orosz Nemzeti Gárda, a Rosgvardia élén áll, amit maga Putyin alapított 2016-ban. Elemzők úgy tartják, hogy Oroszország elsődleges terve az volt, hogy pár nap alatt elfoglalják Ukrajnát, majd, amikor ez terv kútba dőlt, akkor a Rosvgardia vette át a hadsereg feletti ellenőrzést. A gond az, hogy az orosz nemzeti gárda vezetőjének nincsen katonai képzettsége, alakulatai pedig nem rendelkeznek tankokkal, ez viszont támadások esetén sérülékennyé teszi őket.
Ki lehet Putyin utóda?
Amint az jól látszik, a Putyin által kiépített hatalmi kör struktúrájúból, az orosz elnök a KGB-ben bízik a legjobban, olyannyira, hogy a hadsereg és a különleges erők irányításában több egykori KGB-s kollégája is feltűnik. Érdekes és tanulságos, hogy azok az arcok, akiket mi a legtöbbet látunk, vagy a legtöbbet hallunk róluk a háború kapcsán, mint Szergej Lavrov külügyminiszter vagy Szergej Sojgu védelmi miniszter nem igazán rendelkeznek hatalommal. Igen, tagjai egy úgynevezett belső körnek, de nem régi barátok Putyinnal üzleti kapcsolatuk sincs vele, vagy legalábbis nem jelentős, gazdasági befolyásuk nincs Oroszországon belül (ami nagyon hátrány is egyben számukra), Sojgunak pedig több KGB-s kollégája van honvédelmi miniszterként, mint bárikor a kommunizmusban …
Nos, a fentiekből eléggé kirajzolódik, hogy csak az egykori KGS-kollégák rendelkeznek akkora hatalommal, hogy nemcsak áttudják venni Putyintól az irányítást, hanem azt meg is tudják tartani. Patrusev az egyik ilyene erős személy, Putyin régi kollégája, aki a hadsereg irányításában is részt vesz, ugyanakkor gazdasági hatalma szinte nulla. Patrusev viszont ugyanannak az old scool irányzatnak a követője, amelyik még a szovjet szellemen edződött, lelkes terjesztője és híve annak a hazugságnak, miszerint Nyugat évszázadok óta el akarja tiporni Oroszországot – úgyhogy bizonyos szempontból talán még rosszabb is lehet, mint Putyin.
Érdekes arc lehet még Igor Szecsin: a fenti lista és kategorizálás alapján nem tartozik Putyin legközelebbi barátai közé, és nem érintett az egykori KGB-s struktúrákban, vagy a hadsereg irányítáűsában, ugyanakkor ő azt egyik legnagyobb orosz vállalat, a Rosnyeft igazgatója, Oroszországon belül nagyon erős embernek számít. Ugyanakkor a Rosnyeft igazgatójaként komoly gazdasági befolyással bír, ami az egyre romló helyzetben nem elhanyagolható szempont. Hátrányára válhatna, hogy nincsnek jó titkosszolgálati kapcsolatai, de ez így nem igaz – attól, hogy a fenti listában nem szerepel a Putyin egykori KGB-s baráti, kollégai között, Szecsin a vezetője a Kremlben csak Sziloviki frakciónak nevezett tömbnek, amely pont a hadsereg, titkosszolgálatok tisztjei számára egyengeti a politikai utat, ilyenformán Szecsin komoly befolyással bírhat olyan személyek felett is, mint Szergej és Viktor Ivanov, Szergej Soigu, Patrusev, Botnyikov, vagy épp Nariskin, és akkor most szinte az összes egykori KGB-s háborús héját felsoroltam, aki a Kremlben számít. Az sem kizárt, hogy szecsin nem vállalna vezető, szerepet, legalábbis nem nyilvánosan, hanem a háttérből menedzselne le egy elnökváltást.
Természetesen a fenti személyeken kívül még több tucatnyi oligarcha, kisebb-nagyobb vagyonnal és ehhez mérten kisebb-nagyobb hatalommal bíró személy forog Putyin közelében, amelyek ugyan zavart okozhatnak – ne feledjük, Oroszországban minden oligarchának van egy magánhadserege, de a fenti személyek, akár régi barátai Putyinnak, akácosak politikai vonalon bizalmasai, mindenképp a legbelsőbb körhöz tartoznak.
Az OZERO Szövetkezet
Az Ozero (TÓ) Szövetkezet egy valóban létező szövetkezet, tehát nemcsak politikai fogalom, amely egy dácsák közötti együttműködés eredményeként jött létre, a tulajdonosok pedig Putyin legbizalmasabb barátai közül kerültek ki.
Az Ozero szövetkezetet 1996. november 10-én alapította Vlagyimir Putyin, Vlagyimir Sminov (elnök), Vlagyimir Jakunyin, Andrej Fursenko, Szergej Fursenko, Jurij Kovalcsuk, Viktor Meacsin és Nyikolaj Shamalov – ha a nevek közül páran ismerősnek tűnnek a fent ismertetett lista alapján, akkor az nem véletlen. A 2012-es esztendőig mindannyian hatalmas karriert futottak be az orosz állami vezetésben vagy üzleti életben, Putyin elnökké válása után pedig többen is a kormányzat csúcsvezetői pozícióiba kerültek.
Felhasznált anyagok:
Panorama: Cine sunt oamenii din cercul lui Putin – ITT
CNN: Vladimir Putin’s inner circle: Who’s who, and how are they connected? – ITT
BBC: Ukraine conflict: Who’s in Putin’s inner circle and running the war? – BBC
(Nethuszár)
Kapcsolódó:
Putyinista tüntetők beismerték: Bucsáért Oroszország a felelős!