Varsó felmondta a gáztranzitot. Ennyi volt a Jamalnak?
2022. 05. 23. 13:45:48
Varsó felmondta az Oroszországot Európával összekötő Jamal gázvezetéken történő gáztranzitról szóló lengyel-orosz kormányközi szerződést – közölte hétfőn a Twitter közösségi honlapján Anna Moskwa lengyel klímaügyi és környezetvédelmi miniszter.
Oroszország Ukrajna elleni háborúja „megerősítette a lengyel kormány elszántságát, hogy Lengyelország teljesen függetlenedjen az orosz földgáztól” – áll a bejegyzésben. „Mindig is tudtuk, hogy a Gazprom (orosz gázvállalat) nem hiteles partner” – tette hozzá Moskwa.
A miniszter később a PAP hírügynökséggel közölte: az orosz gázszállításokról és a gáztranzitról 1993-ban kötött kormányközi szerződés felbontásáról a lengyel kormány május 13-án fogadott el határozatot. A döntést hétfőn, diplomáciai jegyzék formájában ismertetik Oroszországgal is.
A határozat elfogadása „természetes lépés” volt azt követően, hogy Oroszország áprilisban megszakította a lengyelországi gázszállításokat – fejtette ki Moskwa. A Gazprom április 27-től azért állította le lengyelországi szállításait, mert Varsó nem hajlandó rubelben fizetni a gázért. „Oroszország, megszakítva a szállításokat, tényszerűen megsértette a szerződésben foglaltakat, ennek nyomán a lengyel kormány azt a következtetést vonta le, hogy (…) a megállapodás hatálytalanná vált” – mondta el a miniszter.
Megerősítette: a varsói kormány már előzőleg is készült arra, hogy az év végéig függetlenné válik az orosz gázbeszerzésekről, a PGNiG lengyel állami gázszállító 2019-ben nem hosszabbította meg az ezekről szóló szerződést. A miniszter felidézte, hogy a Jamal gázvezeték lengyelországi szakaszának működtetője 2010 óta a Gaz-System lengyel társaság, amely az idén elfogadott lengyel törvény értelmében a gázvezeték kizárólagos felhasználójává vált. Anna Moskwa aláhúzta: a gázvezeték az európai joggal összhangban, fennakadások nélkül működik, ennek köszönhetően akadálymentes az ellenirányú gázszállítás Németországból Lengyelországba.
FORRÁS: MTI
KONTEXTUS: Ami száz éve, vagy tán több is, nem sikerül a lengyel és német politikai eliteknek, azt most Moszkva egy csapásból megoldotta. A lengyelek egyrészt az amerikai cseppfolyós gázimportjukkal, de főként a balti vezeték révén már rég úgy állnak, hogy nincs égető szükségük az orosz gázra, ugyanakkor az Európa-felé irányuló Jamal rajtuk keresztül megy át. Csakhogy időközben megépült előbb az Északi Áramlat 1., ami évek óta működik, és Oroszországból direkt Németországba szállítja a gázt, ahonnan a Jamal kétirányúsága következtében Lengyelországot is el lehet látni, ez történik napjainkban is. Ami ebből következik az, hogy egyrészt Lengyelország mérföldekkel került közelebb Németországhoz, mint bármikor az 1945 utáni történelem során, másrészt tőlük sem függ már annyira, köszönhetően az előbb említett más beszerzési forrásoknak. Több mint valószínű, hogy a Jamal felmondását nem úgy lépték meg a lenyelek, hogy előtte nem egyezettek a németekkel. Ez viszont felvet újabb, történelmi dimenziókba tekintő kérdést is: egy német-lengyel történelmi megbékélés, amely elsősorban Európa védelmét szolgálná az orosz agresszióval szemben olyan pozícióba hozza mindkét országot az EU-n belül, amely jelentősen megemeli a döntésekre gyakorolt hatásukat. Németországnak jó, mert így van egy szövetségese a frankófon országokkal szemben, Lengyelországnak jó, mert Európa legnagyobb gazdaságának támogatását bírja. Amennyiben az energiaszektor és a gazdasági többi területén is elmélyülnek ezek a kapcsolatok, akkor elmondható, hogy Putyinnak sikerült lemosnia a Molotov-Ribbentrop paktum által mai napi meglévő foltot a német egyenruhákról.
A lengyel lépés ugyanakkor más miatt is fontos: ugye nemcsak Lengyelország, hanem Bulgária elől is elzárta a gázcsapokat a Gazprom, amiért nem voltak hajlandóak rubelben fizetni. Na már most, a lengyel példa könnyen ragadós lehet: amint Bulgária megoldja gázbeszerzését, ami egyébként nagyjából meg is oldódott, akár ő is követheti Varsó példáját és Szófia felmondja a tranzitvezetékről szóló szerződését, leállítja a tranzitot, és Szerbia, valamint Magyarország gáz nélkül marad. Nem tartom valószínűnek, hogy ez bekövetkezik, az ugyanis nagy feszültségeket szülne az említett országok között, és erre most senkinek sincs szüksége, de a lehetőség önmagában megmutatja, hogy miért volt irgalmatlanul balfasz a Gazprom, amikor meglépte a csapelzárását – gyakorlatilag saját magát szankcionálta.
(Nethuszár)