Orosz szépíró: ez a háború elveszett!
2022. 06. 25. 18:28:08
Az alábbi írás az orosz Telegramon jelent meg, nem másnak, mint Borisz Akunyin tollából, aki egyébként az Orosz Állam Történelme című többkötetes mű szerzője.
Akunyin elképzelte, hogy miként fogja majd megírni a jelenleg zajló háborút mondjuk úgy 2032 tájékán.
Boris Akunyin: ez a háború elveszett
A háború immár 100 napja folyik, nem látni a végét, én azonban másra gondolni nem tudok. Úgy próbálom gyógyítani magam, hogy egy valamikor megjelenő mű részletein dolgozom.
Ma egyszer csak azt próbáltam elképzelni, hogy eltelt 10 év, 2032-őt írunk, és én az „Orosz Állam Történelmének” 12. részét írom, címe: „A birodalom végleges összeomlása”. (Akunyin szépíróként arra vállalkozott, hogy megírja hazája történelmét. 2013-ban jelent meg az első kötet. Jelenleg a kilencediknél, II. Miklós uralkodásánál tart – a ford. megjegyz.)
A történések száraz összefoglalása következik, semmi érzelem, csak tények és elemzés.
Az utolsó fejezetben, melynek címe „Kis győztes háború”, lesz egy ilyen eszmefuttatás:
„… Már egy-két héttel a bevonulás után világossá vált, hogy gyors győzelemre – de egyáltalán győzelemre – nem lehet számítani. Öt, a kormány számára váratlan tényező jelentkezett:
– Az ukrán hadsereg erősebbnek bizonyult a vártnál.
– Az orosz hadsereg gyöngébbnek bizonyult a vártnál.
– Az ukrán társadalom váratlanul összetartónak bizonyult.
– Az ukrán vezetés váratlanul cselekvőképesnek bizonyult.
– A nyugat reakciója váratlanul erősnek bizonyult.
Mint kiderült, a helyzet igen rossz, amelyből ki kell hátrálni a lehető legkisebb veszteségekkel. Csakhogy voltak olyan tényezők, melyek ellentmondtak ennek a logikusnak tűnő döntésnek:
– Az orosz propaganda olyan hurrá-győzelmi hisztériát gerjesztett, hogy a háborúnak bármilyen nem győztes kimenetelle az elnök népszerűségének elvesztésével és politikai válsággal fenyegetett volna. Ettől az elnök nagyon félt.
– Az elnök közvetlen környezete nem nagyon félt ettől, ismerve annak beteges gyanakvását és az „árulókkal” szembeni kegyetlenségét.
– Országunk vezetője bízott szerencséjében és II. Miklóshoz hasonlóan Istenre hagyatkozott, aki a végórában megmenti felkentjét.
Ennek következtében a diktátor a számára szokásos módon viselkedett: a februári lázas aktivitás után alvajáró módjára kezdte halogatni a dolgokat, hónapokra elhúzva a hadjáratot. Az idő ellene dolgozott: a katonai és pénzbeni erőforrások kifogytak, a nemzetközi elszigetelődés mélyült, a társadalomban fokozatosan nőtt a belső feszültség, az elitek idegeskedtek és jövőjüket féltették, a diktátor pedig tétlenül ült. A háború ment a maga útján. az emberek haltak, városok semmisültek meg, a tábornokok véres műveleteket terveztek.
Moszkvában abban reménykedtek, hogy áttörést érnek el a fronton, nem értették, hogy nincs az a lokális siker, amely elhozhatná a győzelmet. Egy villámháború akkor úszható meg, ha tényleg gyors lefolyású. Ha a világnak – az egész világnak – volt ideje összefogni az agresszor ellen, akkor az a háború elveszett.”
Borisz Akunyin: (1956-) rendkívül sikeres grúz származású orosz író, Japán szakértő, filológus, fordító, közszereplő. Igazi neve Grigorij Sálvovics Cshartisvili.
FORRÁS: Orosz Tükör
(Nethuszár)