Energiaválság: Magyarország úgy fogyaszt, mintha nem lenne holnap
2022. 07. 13. 13:42:54
Dacára annak, hogy tavaly ilyenkor még mindenki otthon ült, ennélfogva több áramot fogyasztott, idén közel öt százalékkal emelkedett a villamosenergia-fogyasztás Magyarországon. Alább az MTI erre vonatkozó híre, majd jöjjön a KONTEXTUS, amiből kiderült, hogy ez miért is hatalmas baj, és lehet belőle még nagyobb is!
Magyarország villamosenergia-felhasználása 4,9 százalékkal emelkedett tavaly az előző évhez képest, ezzel ötéves csúcsot állított be – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) kedden villamosenergia-piaci jelentésében. A tájékoztatás szerint az áramfogyasztás dinamikus bővülése 2020-ban a pandémia miatti korlátozó intézkedések következtében megtört, de 2021-ben a felhasználás újra magasabb volt, mint a 2016-2020 közti időszakban. A lakossági és a nem lakossági fogyasztás is ötéves csúcsot döntött tavaly.
A lakossági villamosenergia-fogyasztás 1,025 terawattórával, azaz 8,8 százalékkal volt magasabb tavaly 2020-hoz képest, 2019-hez viszonyítva pedig 13,3 százalékkal nőtt, a háztartási méretű kiserőművek nélkül. A lakossági kereslet valamennyi hónapban magasabb volt, mint az elmúlt öt év azonos hónapjaiban, de a nyári időszakban különösen magas volt a kereslet emelkedése. A nem lakossági szektor villamosenergia-fogyasztása 2020-hoz képest 5,1 százalékkal, 2019-hez képest 1,1 százalékkal volt magasabb.
Az átviteli hálózat terhelése (rendszerterhelés) hasonló trendet mutat, mint a felhasználás. A háztartási méretű naperőművek elterjedésével a kettő közötti eltérés különösen a napsütéses időszakban mutatkozik meg, mivel a háztartási naperőművek részben vagy egészben biztosítani tudják a fogyasztási hely felhasználását, ami így nem terheli az átviteli hálózatot. A támogatásoknak köszönhetően a háztartási méretű kiserőművek beépített kapacitása 2021 végére 1125 megawattra nőtt, ennek ellenére a nyári és téli időszakban is rekordot döntött a bruttó rendszerterhelés – jelezte a MEKH.
A villamosenergia-fogyasztás növekményét fele-fele arányban biztosította az import és a hazai termelés bővülése. Az import volumene 9,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A magyar villamosenergia-termelés 3,4 százalékkal emelkedett 2021-ben. A rendszer alapját a zsinórüzemben és magas kihasználtsággal üzemelő nukleáris egységek jelentették tavaly is, a bruttó hazai termelés 44,7 százalékát, a fogyasztás 32,9 százalékát biztosították.
A gáztüzelésű erőművek termelése tovább bővült 4,9 százalékkal, a lignittüzelésű egységek pozíciója tovább romlott, termelésük az előző évhez képest további 19,2 százalékkal csökkent. Még az év második felében kialakult rendkívül magas árkörnyezetben sem növelték termelésüket – közölte a MEKH. A közlemény szerint a naperőművek termelése 2019-ben még egy hónapban sem volt magasabb a lignit alapú villamosenergia-termelésnél, de 2021-ben márciustól októberig már meghaladta azt, és éves szinten is nagyobb volt annál. A bruttó termelésen belül a naperőművi kapacitások súlya a harmadik helyre lépve 10,6 százalék volt, kedvező időjárási feltételek esetén a rendszerterhelés 30-35 százalékát is adták, kiszorítva az importot és a fosszilis termelés egy részét.
FORRÁS: MTI
KONTEXTUS: Ma délelőtt Orbán Viktor összehívta illetékes minisztereit, hogy az Európában tapasztalható energiaválságról tanácskozzanak. A helyzet a következő: földgáz terén rosszul a kontinens, és elképzelhető, hogy a tagállamok arra kényszerülnek, hogy készleteiket megosszák egymással. Ez fontos, de nem perdöntő tényező Magyarország szempontjából – sőt, ezzel akár jól is járhat, ha neki nincs elég, kap majd mástól. Csakhogy: a villamosenergia jelentős részét is földgázból nyerjük, és a tagállamok nem fogják tolerálni a pazarlást!
Lehet röhögni a német kezdeményezéseken, hogy tekerd lennebb a fűtést, ne dübörögtesd a klímát, de azt már láttuk, hogy például Belgiumban sikeresen visszavettek az energiafogyasztásból, ami azt is jelenti, hogy az így megspórolt földgázuk megy befele a tárolókba. Lehet röhögni azon, hogy „zuhanyozz kevesebbet” (azt soha nem mondták, hogy nefürggyéle), de a helyzet az, hogy Magyarország tekintetében, ha mindenki EGY PERCCEL kevesebb ideig zuhanyozna, mint általában szokott, akkor már az is megérződne a fogyasztás csökkenésében, ezáltal pedig a tározók töltöttségének gyorsabb emelkedésében. Egy perc – és a magyar lakosság ennyit sem akar hozzátenni, miközben kormánya vért izzadva küzd, hogy legalább az alapszolgálattásokra maradjon elég energia.
Innen nézve szinte érthetetlen, hogy Magyarországon MIÉRT fogyasztanak ennyit az emberek – a fenti hírből az derül ki, hogy nem a tavalyi, tavalyelőtti életszínvonaluk, energiafogyasztásuk fenntartására törekednek, hanem csak fogyasztanak, fogyasztanak, fogyasztanak – fene sem tudja, hogy mire. Érteném én, ha a villamosenergia valami olyasmi lenne, amit befőttesüvegben tárolva eltehetsz télire a kamrádba, de egyelőre ez a lehetőség nem áll fent.
Magyarország gáztározói, a legutóbbi hír szerint alig érték el a negyven százalékot. Az éves áramfogyasztás nő, tankolni többet tankolnak, mint bármikor, miközben Hernádi Zsolt, a MOL vezérigazgatója már figyelmeztetett: előállhat az üzemanyaghiány is. Értem én, hogy óccsó a benzin, dízel Magyarhonban, de attól nem ártana jobban megtervezni az utakat, nem muszáj papa, mama, nagytata, nagymama külön autóval levigye a szemetet, be lehet ülni abba a járgányba több személynek is. Nem muszáj dübörögtetni a klímát, ami amúgy is kifejezetten egészségtelen, a nyirokrendszert könnyen hazavágja, ha negyven fok melegből beszállsz a 12 fokos villamosba…
És még van egy csomó dolog, amit nem lenne muszáj megtenni, de mégis megteszik, ész nélkül, minden racionalitást és önmérsékletet mellőzve fogyasztják az energiát.
Aligha kell jósnak lenni ahhoz, hogy belássuk: ennek nem lesz jó vége! És hogy ismét az öndicséret bűnébe essünk: a Nethuszár már ezt is megírta jó előre, kértük is olvasóinkat, hogy jobban gondolják át energiafogyasztásukat, mert baj lesz. Tessék ismét elolvasni, megosztani! (Ghonzó)
(Nethuszár)