Meglepetés, második forduló: a szerbek békét akarnak Koszovóban
2022. 09. 06. 15:07:54
A béke és a stabilitás megőrzése Szerbia és a szerb emberek legfőbb célja – hangsúlyozta Ana Brnabic szerb miniszterelnök hétfőn a koszovói Mitrovicában. A szerb kormányfő 2017-es hivatalba lépése óta először látogatott el a területre, amelyet Szerbia a saját déli tartományának tekint annak ellenére, hogy Koszovó 2008-ban kikiáltotta függetlenségét, amit a világ legtöbb országa elismer.
Ana Brnabic azért hangsúlyozta a béke és a stabilitás megőrzésének fontosságát, mert Belgrád és Pristina közötti kapcsolat július végén ismét feszültté vált, miután Pristina úgy döntött, hogy a szerbek számára kilépő és belépő dokumentumokat állítanak ki a koszovói határon, valamint a szerb rendszámtáblával rendelkezőknek a Koszovóba történő belépéskor ideiglenes koszovói táblát kell igényelniük. A koszovói miniszterelnök augusztus elsejétől akarta bevezetni az intézkedést, az Egyesült Államok közbenjárására azonban szeptember elsejére halasztotta a szabályozás bevezetését. Az intézkedés híre hallatán a koszovói szerbek úttorlaszokat állítottak fel a határállomások közelében, később azonban eltávolították azokat, amikor értesültek a halasztásról.
Augusztus végén végül megállapodás született a személyi okmányokról. A felek arra az eredményre jutottak, hogy Szerbia megszünteti a koszovóiak számára eddig kötelező ki- és belépő dokumentumokat a határátkeléshez, cserébe Koszovó vállalja, hogy nem vezet be ilyen kötelezettséget a szerbek számára.
A rendszámtáblák kérdése azonban nem oldódott meg. Albin Kurti koszovói miniszterelnök korábban arról beszélt, hogy 2016-ban született meg az a megállapodás Szerbia és Koszovó között, amelynek alapján Koszovó státussemleges, vagyis a köztársaság szó és annak rövidítése használatát mellőző rendszámtáblákat adott ki KS jelzéssel. A megállapodás 2021-ig szólt, így az azóta kiadott RKS (Republika Kosova, vagyis Koszovói Köztársaság) jelzésű táblákat Szerbiának tiszteletben kell tartania.
Ana Brnabic szerb miniszterelnök azért látogatott hétfőn Koszovóba, hogy az ott élő szerb kisebbséget Belgrád támogatásáról biztosítsa. A helyi szerbek „Isten hozta a szent szerb földön, Koszovóban”, „A koszovói szerbek mindig szerb államuk és miniszterelnökük mellett állnak”, és „Ana Brnabic a mi miniszterelnökünk” feliratú táblákkal üdvözölték a szerb kormányfőt, ismét arról biztosítva őt és a világot, hogy továbbra sem ismerik el a pristinai kormány legitimitását, és úgy vélik, egyedül Belgrád dönthet a sorsukról. Ana Brnabic – akinek biztonságáról több száz rendőr gondoskodott – azt mondta, otthon érzi magát Koszovóban.
Szerbia és Koszovó között 2013-ban kezdődtek meg a kapcsolat normalizálását célzó tárgyalások. A viszony rendezése mindkét fél számára azért is fontos, mert csak így tudják folytatni a megkezdett uniós integrációt. Koszovó függetlenségét elismeri az Egyesült Államok és öt kivételével valamennyi EU-tagállam, számos más ország, köztük Oroszország és Kína viszont nem.
FORRÁS: MTI
KONTEXTUS: Tegnap számoltunk be arról, hogy Szerbia, Albánia és Észak-Macedónia megosztja egymással energia- és élelmiszerpiacait, így járulva hozzá a háborús nehézségek enyhítéséhez. A fenti hír pedig csak megerősíti azon gyanúnkat, hogy Nyugat-Balkán megértette az idők szavát, és nem a háborúzásban, hanem a gazdasági kapcsolatok erősítésben látja a jövőt, azt a jövőt, amelyben fontos szerepet játszik a bélke és stabilitás, ahogy arról Ana Brnabic beszélt. Nos, talán nem túl korai kijelenti, hogy Oroszország elvesztette egyik jelentős európai felvonulási terepét: nemrég Lavrov még nyíltan fenyegette Boszniát, nem kicsit alapozva ezzel a szerb nemzetiségi érzésekre, majd megpróbált háborús feszkót gerjeszteni Szerbia és Koszovó között -. egyik sem jött be, és Vucsics szerb elnök mintha megunta volna, hogy folyton az oroszok kénye-kedve szerint alakítsa országa politikáját. Izgatottan várjuk a Balkánnal kapcsolatos további híreket, addig is, alább az eddig megjelent, témával kapcsolatos anyagaink.
Kapcsolódó:
Balkáni békegalamb: Szerbia és Albánia megosztja egymással energia- és élelmiszertöbbletét
Amikor az Európai Néppárt rájött, hogy hibát követett el, de aztán nem tett semmit annak kiküszöbölésére. Azóta sem töri magát…
Miközben a háború előtti demokratikus időkben a hollandok próbáltak européernek mutatkozni, jogállamistának és minden egyébnek, aközben egy holland bíróság hosszú évtizedek után döntött a srebrenicai kéksisakosok ügyében, megállapítva, hogy a holland katonák 10 százalékban felelősek a népirtásért. Tíz! Nem több, nem kevesebb. A Nethuszár háborús bűnöket ismertető rovata ekkor vette fel a 10% elnevezést.
Miközben Európában is egyre több követőt tudhat magáénak az a mozgalom, amely egykori gyarmattartó fehér államférfiak szobrait rombolja le, addig a svéd akadémia lazán odaítélte egy népirtás-tagadónak, Milosevic hű barátjának az irodalmi Nobel-díjat.
Gratulálunk, svéd akadémia! Egy népirtástagadó kapta az idei Nobel-díjat
(Nethuszár)