Einstand Nagyváradon (is): román osztályok lesznek a magyar iskolában
2022. 09. 06. 15:41:37
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) elfogadta, hogy a nagyváradi Nicolae Balcescu Általános Iskola kilenc magyar tannyelvű osztálya mellett két román tannyelvű osztályt is befogad az iskola számára díjmentesen felajánlott épületébe.
A hétfőn született egyezségről Csűry István püspök tájékoztatta az MTI-t. Elmondta: olyan kiegészítő jegyzőkönyvet csatoltak a polgármesteri hivatallal kötött szerződéshez, amely felfüggeszti az eredeti szerződésnek azt a kitételét, miszerint az iskola magyar tannyelvű osztályait fogadják be az épületbe.
„A kilenc osztályterem mellett van még két olyan termünk, amelyekben tantermet rendezhetünk be. Ha szükség van rá, ha bajban vannak, két román tannyelvű osztályt is szívesen befogadunk”
– mondta a püspök.
Csűry István azt is elmondta, hogy a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) megkeresésükre többségi szavazattal úgy ítélte meg, hogy nem történt diszkrimináció. A testületen belül is megoszlottak azonban a vélemények a magyar tagozat költöztetéséről, négyen utasították el, hárman látták igazoltnak a diszkrimináció vádját.
A püspök hozzátette: olyan döntést kívántak hozni, amely mindenki számára megnyugtató. Arra is kitért, hogy a polgármester vállalta a még hiányzó minisztériumi jóváhagyások beszerzését ahhoz, hogy a tanítás a református egyházi épületben is megkezdődhessen. Csűry István az MTI-nek elmondta: az egyházkerület a magyar állam támogatásával vásárolta meg és újította fel azt az épületet, amelyet aztán a Nicolae Balcescu Általános Iskolának ajánlott fel.
Florin Birta, Nagyvárad polgármestere az Ebihoreanul.ro portálnak elmondta: az egyházzal kötött szerződést a 2022-2023-as tanévre módosították, úgy, hogy immár lehetővé válik a román tannyelvű osztályoknak is a református egyházi épületbe való költöztetése. A polgármester azt közölte, hogy legalább egy román osztály odaköltözik. Florin Birta kijelentette: maga utazik Bukarestbe, hogy megsürgesse a szükséges minisztériumi engedélyek kibocsátását. A polgármester valószínűsítette, hogy a következő héttől már nem kell két váltásban tanulniuk a Nicolae Balcescu Általános Iskola diákjainak.
Nagyváradon a hétfői iskolakezdés előtti napokban az keltett indulatokat, hogy az Oktatásügyi Minisztérium – szegregáció gyanúja miatt – nem járult hozzá ahhoz, hogy a Nicolae Balcescu Általános Iskola magyar tannyelvű osztályai a református püspökség által ingyenesen felajánlott, újonnan felújított épületbe költözzenek. Ezért az iskolában hétfőtől – a megfelelő számú tanterem hiányában – két váltásban indult el a tanítás.
Az estet kísértetiesen hasonlít a Bánffyhunyadi magyar óvoda körül kialakult botrányra, amelyről mi is beszámoltunk korábban. Ott is az történt, hogy a magyar állam megépítette az óvodát, mindenki úgy tudta, hogy oda majd magyar gyerekek iratkoznak be, ezzel pedig a városi óvodában is helyek szabadulnak fel, aztán egy PSD-s helyi tanácsos szarkavarása nyomán beindult az elnyomásipar, a helyi románok azt kérték, hogy az óvoda fogadjon be román gyerekeket is, a történet vége az lett, hogy az újonnan megépített óvoda zárva maradt, a gyerek továbbra is zsúfolódhatnak a városi oviban és bölcsiben, sokáig éljen a rock’n’roll, így kell pofot adni a józan paraszti észnek.
Nagyváradon egy fokkal jobban végződött a történet, ha ezt lehet jónak nevezni egyáltalán: ugyancsak a magyar állam pénzén, ugyancsak a református egyház felújított egy ingatlant, hogy abban majd a városi gimnáziumban amúgy is túlzsúfoltságban tanuló diákok közül a magyar gyerekek tanulhatnak majd. Mire eljött volna a nagy nap, a sztátul ésuát valamelyik illetékes szamara kitalálta, hogy itt bizony szegregáció gyanúja áll fent, egy alig húsz százalékos kisebbség szegregálja az államalkotó többségi nemzetet, és nem lehet elindítani az iskolát.
A református egyház kompromisszumának volt köszönhető, hogy végül a történet úgy végződött, ahogy. Azon viszont el kéne gondolkozzanak a román illetékesek is, hogy miféle üzenet ez a nagyvilág felé? Most vonatkoztassunk el attól, hogy a magyar állam pénzéről van szó, tekintsük csak úgy a történetre, mintha egy külföldi befektetővel történt volna. Megengedte volna mindezt magának a román állam? Hogy a külföldi, tegyük fel a német állam, vagy egy holland piaci szerepelő megépítse a gyárat, majd azt szépen einstandolják a helyi illetékesek?
Olyan kezd lenni ez az egész, mint Oroszországban az üzleti élet – nagy lehetőségek vannak, de, ha kihasználod és sikeres leszel (ezzel együtt gazdag), akkor jönnek az FSZB-s fiúk és jobb esteben szarért-húgyért megveszik a cégedet, rosszabb esetben kiesel egy kórház kilencedik emeletéről….
Kapcsolódó:
(Nethuszár)