Lengyelország kerítést épít a Kalinyingráddal közös határszakaszán
2022. 10. 25. 18:31:13
Szükségessé válhat, hogy Lengyelország egy kerítést építsen a Kalinyingráddal közös határra, hogy megállítsa az afrikai és ázsiai migránsokat, nyilatkozta kedden egy magas rangú lengyel politikus, akit a Reuters idézett.
Lengyelország azzal vádolja Oroszországot, és a vele szövetséges Belorussziát, hogy Európa destabilizálása érdekében a migránsokat a „hibrid háborújának” részeként használja. Varsó attól tart, hogy megismétlődhet a tavalyi migrációs krízis, amikor afrikai és közel-keleti bevándorlók ezrei próbálták meg átlépni a határt Belorusszia felől.
Akkoriban Minszk tagadta, hogy szándékosan engedné a lengyel határhoz az Európai Unió területére igyekvő migránsokat, ezzel szemben Varsót, illetve Brüsszelt vádolta azzal, hogy miattuk halt meg több bevándorló a határ menti erdőkben.
Krzysztof Sobolewski, a kormányzó Jog és Igazságosság párt főtitkára a Polskie Radio1 közszolgálati csatornán úgy fogalmazott, hogy nem vetik el egy olyan rendszer felállítását a kalinyingrádi határon, amilyent korábban a belorusz határon állítottak fel.
„Meg kell erősítenünk a jelenlétünket a határ ezen szakaszán, és hasonlóképp, számításba kell vennünk (…) egy olyan erődítmény felépítését, amilyennel most rendelkezünk a belorusz-lengyel határ szakaszán”
– mondta Sobolewski.
Az orosz sajtó nemrég arról számolt be, hogy a kalinyingrádi légtér ismét nyitott a Közel-Keletről, illetve Ázsiából érkező gépek előtt, ezt azzal magyarázták, hogy több repülőtársaságot és turistát akarnak a térségbe csábítani. Szinte látom lelki szemeimmel, ahogy a közel-keleti és ázsiai turisták alig várják, hogy egy háborús övezet szomszédságában élvezhessék a fagyos telet. Na, ja…
„Miután láttuk, hogy mivel volt és van dolgunk a lengyel-belorusz határon, tekintve, hogy Kalinyingrád felett megnyílik a légtér a Törökországból, Szíriából és Belorussziából érkező gépek előtt, mindez ismét megtörténhet a következő hetekben”
– nyilatkozta Sobolewski, szavait később megismételte a Reutersnek is.
Peszkov, a Kreml szóvivője is reagált a lengyel kezdeményezésre, szerinte Oroszország nem avatkozik bele ilyen jellegű döntésekbe (khm…), aztán olyant mondott, amit illik szó szerint idézni:
„A történelem bebizonyítja majd a falak építéséről szóló döntések butaságát, mert évek vagy évtizedek múlva minden fal leomlik”
– így Peszkov.
Ikken, mindezt annak az államnak a szóvivője gagyogta el, akik legutóbb, amikor Európa felé vették az irányt a berlini falat ajándékozták nekünk, és azoknak, akik ezt hülyeségnek tartották nem volt túl jó soruk, hogy finoman fogalmazzunk. Peszkov országának hadsereg ismét Európa felé vette az irányt…
Lengyelország korábban egy 5,5 méter magas, acélcsövekből, mozgásérzékelőkből és kamerából álló védőrendszert épített ki, amely a Belorussziával közös határ szakaszának mintegy 187 km-ét fedi le. Varsó bejelentette, hogy a határőrség megkapta a szükséges forrásokat, hogy ugyanilyen rendszert építsen ki a Kalinyingráddal közös határon.
Borítókép: Pillantás a lengyel-belorusz határra, 2021 augusztus23-án, fotó: EPA-EFE/ARTUR RESZKO, kép forrása: Euractiv
(Nethuszár)