Iohannis boldog: véget ért Románia uniós igazságügyi monitoringja
2022. 11. 23. 12:25:54
Véget ért a román igazságügyi rendszer 15 éve tartó európai uniós monitoringja, az úgynevezett együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (CVM) – jelentette be kedden a román államfő.
Klaus Iohannis szerint Románia újabb fontos lépést tett az európai integráció útján, az Európai Bizottság (EB) kedden közzétett országjelentésében ugyanis megállapította: Románia teljesítette a CVM-ben megfogalmazott ajánlásokat és azokat a célkitűzéseket, amelyeket európai uniós tagfelvétele idején, 2007-ben kijelöltek számára.
„Ez egyértelmű elismerése annak, hogy Románia meghozta a jogállam megszilárdításához szükséges reformokat, és visszafordíthatatlanul halad a korrupcióellenes harc útján”
- értékelte a román államfő.
Rámutatott: a bukaresti parlament idén új igazságügyi törvénycsomagot fogadott el, amelyet az alkotmányossági kontroll után hatályba is léptettek. Szerinte Románia bebizonyította, hogy megvan mind a politikai akarat, mind pedig a társadalmi támogatás az esetleges kisiklások kiigazítására, és az ország képes gyors pályakorrekciót végezni, hogy visszatérjen a demokrácia útjára, ahogyan ez az utóbbi két évben történt.
Iohannis leszögezte: a mostani volt a Romániáról szóló utolsó országjelentés a CVM keretében, a továbbiakban Románia brüsszeli monitoringja – az unió többi tagállamához hasonlóan – az általános jogállamisági mechanizmus keretében folytatódik.
„Meggyőződésem, hogy az EB által is elismert eredményeket továbbiak követik, így az igazságszolgáltatás függetlensége és hatékonysága, valamint a korrupció leküzdése megmásíthatatlan állandókká válnak Románia számára”
– zárta nyilatkozatát Iohannis.
Románia azt reméli, hogy a CVM lezárása után nem akadályozzák tovább csatlakozását a schengeni övezethez. Az Európai Unió különböző intézményei elismerték ugyan, hogy Románia már több mint tíz éve teljesíti a schengeni tagság határőrizettel kapcsolatos technikai feltételeit, felvételét azonban több tagország – kezdetben Németország és Franciaország, majd Finnország és Hollandia – vétója megakadályozta.
Mivel az ellenzők főleg a korrupcióval, illetve az igazságszolgáltatás működésével kapcsolatos aggályaikat hangoztatták, Románia schengeni csatlakozásának feltételévé vált az igazságügyi monitoring sikeres lezárása. Az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa várhatóan december 8-i ülésén tűzi ismét napirendre Románia belépését a határellenőrzés nélküli schengeni övezetbe.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)