Kitörés, avagy így múlja alul önmagát egy társadalom
2023. 02. 12. 21:13:39
És íme, ismét túl vagyunk egy Becsület napi megemlékezésnek mondott valamin, mert nem találni jobb szót arra, ami ebben az évben is megtörtént Budapesten. Lehet, hogy velem van a baj, de egyszerűen sehogy sem fér a fejembe az a magyarországi népszokás, hogy mindenki meg szeretné mondani másoknak, viszont saját magának semmikképp, hogy mikor, mit és hogyan ünneplejen, emlékezzen ésatöbbi. Vigyázat, véleménycikk!
Elöljáróban: azok közé tartozom, akik szintén voltak már szélsőjobboldaliak, mint általában oly’ sok fiatal, és engem is a társadalmi igazságtalanság sodort a radikalizmus felé, ezzel nagyjából minden fiatal így van, így volt a kilencvenes években, akiben van két csöpp vér. Másodsorban: életem egy késeinek mondható szakaszában, de mindenképp később, mint kellett volna, megtudtam, hogy voltak zsidó felmenőim, akiket nem ismerhettem, meg, mert ugye deportálták őket Horthy Miklós kakastollas csendőrei – senki nem tért haza Auschwitzból, felmenőim beletartoznak abba az ismeretlen emberhalmazba, amit erdélyi magyar zsidóságnak nevezünk, és amely ma már az eltűnés szélén van.
A fentiek azért is fontosak, hogy az olvasó is értse: álltam a történet mindkét végén, így aztán ismerem, vagy inkább ismerni vélem mindkét oldal szempontjait, érzéseit – próbálom is őket megérteni, nem annyira nehéz, empátia kell hozzá, a többi szinte jön magától. Jönne magától, ha ez az ócska magyarországi divat végre elmúlna, és nem azzal foglalkoznának Á-k, hogy megmondják B-nek, hogy mit szabad, mit nem és amit mégis, azt persze hogyan és csakis úgy. Van valami a magyarországiak csapvizében, ami előhozza belőlük a szabálygyártó szabómestert, vagy ennyire elcsúszott ott mindenkinek a cserép a tetőn?
Akárhogy is legyen, megpróbálom összefoglalni, hogy jobban értse mindenki, miről is beszélünk a Becsület napi megemlékezések kapcsán.
A történelmi részébe nagyon nem vágok bele, vannak szakértői a témának, ajánlom őket, én inkább egyfajta morális-etikai hátteret próbálok megvilágítani. Ugye 1945 februárjára a német és a magyar csapatok beszorultak a budai Várba, köröskörül pedig az orosz hadsereg. Úgy döntöttek, hogy kitörnek, megpróbálják áttörni az oroszok gyűrűjét, és így eljutnak majd a német vonalakig. Hogy ez jó ötlet vagy sem, hogy ez hősiesség vagy sem, azt mindenki döntse el saját szája íze szerint, az viszont szigorúan tény, hogy a kitörés eredménye annyi lett, hogy az oroszok nagyjából pár óra alatt legéppuskáztak kb. több ezer, de akár tízezres nagyságreendet is írhatok – embert.
Német és magyar katonát.
Embert.
Hogy ki melyik oldalon állt, áll és állni fog a történelemben, az most másodlagos kérdés. A tény továbbá az, hogy a kitörés után hegyekben álltak a hullák Budán, mai napig kerülnek elő tömegsírok itt meg amott, budai pajtásaim pedig nemegyszer meséltek arról, hogy szüleik m ég gyerekként, amikor még épült a Déli pályaudvar, azért jártak oda játszani, mert mindenfélét ástak, kapartak ki a földből. Mindenfélét, értsd: német katonai sisakot, töltényeket, csontvázakat, egyenruha-maradványokat.
Hegyekben álló hullák látványa a nagyszülőknél, föld alól előbukkanó tetemek a gyerekeknél, néma csend az 1990-es változások idején kamaszodó fiataloknál. Mondjon bárki bármit is, ilyen rövid idő alatt, ennyi ember haljon erőszakos halált, az megmarad a kollektív emlékezetben, az megmarad gyászként, szomorú mementóként, megmarad így vagy úgy, de megmarad. Erős pszichotikus hatás, hogy kornyelven szóljak.
A baj ott kezdődik, hogy jóformán el sem temetik a halottakat, Magyarországon elkezd épülni a kommunista diktatúra, így aztán a pszichoszomatikus stressz megmarad a budai pincekocsmák mélyén, a nagypapa fura meséiben és az egész sztori persze, hogy elkezd torzulni. Urban legendek születnek, amelyeket időnként alátámaszt egy föld alól felbukkanó német vagy magyar katonai zubbony, sisak egyebek.
Ugye, arról a népről és arról a Budapestről beszélünk, amelyik 1945 után alig 11 évvel már Molotov koktélokat hajigál az országot megszálló orosz tanokra – a forradalom leverése és a szabadságharc vérbefojtása után még annyit sem lehetett a budai kitörésről beszélni, mint azelőtt, a Rákosi-korszakban, és akkor sem voltak túl bőbeszédűek e téren az emberek. Közben a szemtanúk elhunytak, emigráltak, alkoholisták lettek, beleőrültek a nagy magyar gulyáskommunizmusba, ami vígan épült kifele, és az anyagi előnyökért könyöklő társadalomban szép lassan kiveszett a kollektív emlékezet, alig páran maradtak, akik a kitörés eseményeinek emlékét őrizték, ápolták és az egészre ráadásul ráült egy antikommunista attitűd.
Nem feltétlenül náciszimpatizánsok, hanem inkább a kommunista rendszer elleni lázadásnak számított a kitörésről beszélni – és nem szakszerű, történészek által irányított, szakértő kutatók által vizsgált beszélgetésekre gondoljatok – 1989-re, a kommunista diktatúra összeomlásának idejére a kitörés az urban folk kategóriája lett.
A baj az, hogy az is maradt.
Amit eddig írtam, azok se nem rosszak, se nem jók, nem értékítéletek, hanem egy logikus és természetes folyamat bemutatása – bármely társadalomban, ahol a rendszer részévé válik az agymosás és a történelmi emlékezet állami monopóliuma, ott ez történik.
Az 1990-ben beköszöntött szabadság pedig nem tett hozzá semmi jót ehhez a helyzethez. A kitörés napi megemlékezések nagyjából a kilencvenes évek közepén kezdődtek el, és a szkinhed szubkultúrához tartozó arcok kezdték el ezeket szervezni – miért nem a mainstream, tehetnénk fel joggal a kérdést, de a válaszok messzire vezetnének.
Hogy ők hősként tekintettek a kitörő német és magyar katonákra?
És akkor mi van?
Másrészt, ha figyelmesen olvastad eddig, akkor te is felteszed a jogos kérdést:
és mégis, mit várt a mainstream?
Az a mainstream, akinek egyetlen válasza volt az 1945 1989 közötti Magyarországon történt események értelmezésére: aki nem úgy gondolta, ahogy a nagyok, az náci. Hogy jobban értsük: a kommunista örökségtől megszabadulni óhajtó, a kapitalizmus beköszöntét bőrén érző kilencvenes évekbeli ifjúság azzal szembesült, hogy az egykori állampárt külügyese lett az új miniszterelnök, akinek 1956-ban kijátszott véres szerepét egy „na és”-sel lehetett elkenni.
Csoda, hogy mindenki radikalizálódott?
Csoda, hogy a fiatalok radikalizálódtak?
Aligha!
Ahogy mondom, ez a dolgok rendje.
Sajnos a mai napig nem sikerült ezt a kérdést (sem) rendbe tenni abban az országban, ahol a Biszku Bélák, Péter Gáborok ágyban, párnák közt haltak meg 1990 után, elkerülve minden felelősségre vonást – ilyen mértékű és mélységű szarelkenésre még Románia sem vetemedett, azért nálunk csuktak le véres kezű komcsikat, még ha joggal is vagyunk elégedetlenek a forradalom és a bányászjárás dossziéjának elmismásolásával.
A kitörésre visszatérve: ma, 2023-ban, azzal akadályozni egy ilyen mérvű tömeggyilkosságra való békés megemlékezést, hogy ott bizony náculás zajlik, nem több mint merő anakronizmus. Hogy a magyarországi elmebajt jobban megvilágítsam: a lenácizott megemlékezők többsége ma az Ukrajnát nácitlanítani akaró Putyinnal tart – pikáns, ugye?
És akkor mi van?
Nekem sem tetszik, de a megemlékezés bizony emberi alapjog!
A megemlékezés formáit pedig a hatályos törvények szabályozzák – innen kezdve pedig tényleg nem tudom megérteni, hogy a 21. század Budapestjén miként teheti meg azt a rendőrség, hogy nem engedélyez előre bejelentett megemlékezéseket, hogyan történhet meg az, hogy külföldről importált antifák hátulról, aljasan támadnak békésen munkába igyekvő, a készülő támadásról mit sem sejtő polgárra, és, akinek nem tetszik a kitörésre való megemlékezés, az miért nem tüntethet ellene kulturált, biztonságos formában?
Egyáltalán: mi ez az egész középkori attitűd?
Tényleg azt gondolja valaki, bárki, hogy ettől majd széles tömegek véleménye fog megváltozni, esetleg szkinhedek ezrei rohannak a könyvtárba kikölcsönözni a Talmudot? Tényleg azt gondolja itt ma valaki, bárki, hogy egy társadalom akkor tud előbbre jutni, ha mesterségesen nem engedjük neki, hogy felnőjön?
Úgy látszik, igen – és a kisebb baj az, hogy téved. A nagyobb gond az, hogy így konzerválódik, nem szépen, de legalább biztosan, a társadalmi csoportok közötti feszültség – ami robbanni fog!
Akár akarjuk, akár nem.
Borítókép: Remember, Lukas Kujawa
(Nethuszár)