Mi folyik Barótón? A patak. És mi áll? A bál. Interjú Derzsi-Ráduly Kázmérral
2023. 04. 13. 12:33:37
Ahhoz képest, hogy Barót a teleormáni mitikus mélységékben is kifejezetten Kisinyovnak számít. Ez a jobb sorsra érdemes székelyföldi városka ma úgy néz ki, mint amelyiken átmentek az oroszok. Hogy ez milyen, azt láthatjuk a mindennapi hírekben, de Barót mindenképp rekorder abból a szempontból, hogy ezt az iszonyú gazdasági, morális és minden egyéb lemaradást önmaguktól, minden külső segítség nélkül hozták össze, amihez csak gratulálni tudunk! Gratulálni, persze idézőjelben.
Már maga a legutóbbi polgármester-választás is olyan volt, mintha a Kreml szervezte volna, esetleg, mint Brian életének székely epizódja, ha lenne ilyen, de egyelőre még nem látták meg a rést a pajzson a derék brit rendezők, reméljük, ami késik, nem múlik. Indult ugye az örök versenyző, az RMDSZ. Az örök versenyző színeiben pedig Lázár-Kiss Barna. És indult „független” színekben Benedek Huszár János (a Nethuszárral csak névrokonság köti össze), akit – minő meglepetés! – Kovászna megye RMDSZ-es elnöke támogatott. Ha nem érted, akkor nem veled van a baj, kedves olvasó, kiegészítésként tegyük hozzá, hogy ez abban a korban és kórban történt, amikor a magyar parlamentben is felszólaltak, bizony, hogy aki az RMDSZ-el szemben indul, az hazaáruló, például Tőkés László és néppártos csapata. Ez csak azért érdekes, mert Tamás Sándor ezek szerint szembement az RMDSZ-el, de ebben az erdővidéki Kisinyovban ez a legkevesebb furcsaság, az iratokat 100 évre titkosították, feloldásuk a következő Trianon után történhet meg, ha marad még magyar a vidéken, akit majd érdekelne, de ez utóbbi erősen kétséges, ha továbbra is így folytatódnak a baróti dolgok…
Szóval, a független Benedek Huszár János (a Nethuszárral csak névrokonság köti össze) megnyerte a választást az RMDSZ-es, illetve a többi független jelölt ellenében, ahogy az alább ismertetett korabeli eredményeken látható, a csávó, akivel a Nethuszár CSAK névrokonságban áll, lazának nem mondható többséggel, amit felületes szemlélő és kezdő matekos is kisebbségnek nevezne, de behúzta maga alá a polgimájszteri bársonyszéket.
A 3461 leadott szavazatból a „független” Benedek Huszár János vitte el a pálmát mindössze 1272 szavazattal. Ezzel a baróti példával tanítani lehetne az „oszd meg és uralkodj” elméletet, mert ennek a kisvárosnak a legutóbbi választási története a legékesebb bizonyítéka annak, hogy sok jelölt indításával mennyire meg lehet osztani egy közösséget. Legalább annyira, amennyi elegendő ahhoz, hogy a „preferált” jelölt 36%-nyi támogatással és közel kétharmados elutasítással beülhessen a polgármesteri székbe.
Az új polgimájszter aztán be is került a hírekbe, amikor az Átlátszó cikkezett arról, hogy a településfejlesztési elképzelései révén összevonná Barót két iskoláját, az elemit és a líceumot, a történethez pedig alig van köze annak, hogy az új intézmény igazgató a polgibürgermájszter felesége lenne. Áh, dehogy, ilyesmit csak a románok csinálnak, a magyarok nem korruptak, hírből sem ismerik ezt a fogalmat. Benedek Huszár János aztán bedurcult, és mérgében belépett az RMDSZ-be, nesze neked függetlenség, innen is látszik, hogy a Nethuszárral csak névrokonság köti össze.
Időközben Derzsi-Ráduly Kázmér, a helyi líceum igazgatója bejelentette, hogy 2024-ben elindul a polgármesteri tisztségért folyó versenyen, meglepetés következik: az RMDSZ színeiben. És, ha már Baróton jártak a Nethuszár barátai, benéztek a Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum igazgatójához, hogy megkérdezzük: miért indul a következő választáson, és mit szeretne elérni.
Nh.: Mi késztetett erre a döntésre, hogy polgármesterjelöltként indulj a 2024-ben esedékes helyhatósági választásokon? Többen feltételezhetik, hogy a bosszúvágy az egyik mozgatórugója e döntésednek.
Derzsi-Ráduly Kázmér: Aki ismer, márpedig nagyon sokan ismernek Baróton, az tudhatja rólam, hogy a bosszú, vagy a bosszúvágy messzemenően nem jellemző rám. Hosszú vívódás eredményeként született meg bennem a döntés, hogy jelöltként megmérettessek a következő választásokon.
Én itt születtem Baróton, itt élek, ide tartozom, szeretem szülővárosomat, szeretem a baróti embereket és itt tervezem leélni az életemet, ezért nem mindegy, hogy beállok a leépülést tétlenül szemlélők soraiba, vagy cselekvésre szánom magam és tenni próbálok azért, hogy a gyermekeim egy sokkal élhetőbb városban nőhessenek fel, majd felnőttként se vágyjanak minél messzebb menekülni innen! Bevallom, nem kis bátorság kellett ehhez a döntéshez, majd ahhoz is, hogy ezt a döntésemet nyilvánosságra hozzam a választások előtt másfél évvel. Hiszem, hogy a félelemből meghozott döntések mindig kényszerpályára sodorják az embert. Igen, bátorságra volt szükségem, hogy a félelem ne játsszon szerepet az elhatározásomban. Sokat beszélgetek, sok emberrel beszélgettem az elmúlt évek alatt és azt tapasztalom, hogy egyre több baróti ember érzi azt, hogy a baróti létünk legszomorúbb ténye, hogy reményeinkkel és törekvéseinkkel lassan elkopunk. Az elvesztegetett időt semmi nem pótolhatja az életeinkben, miközben Barót egyre inkább süllyed és egy olyan mély kúthoz kezd hasonlítani, ahol még fuldokolni sem érdemes, csak csendben elmerülni. Úgy gondolom, ezt felelőtlenség lenne tovább nézni karba tett kezekkel, tétlenül. Főleg akkor nem, ha az embernek van elképzelése arról, hogy miként lehetne változtatni ezen.
Nh.: Tételezzük fel, hogy választást nyersz 2024-ben. Mivel tudsz többet, vagy jobbat nyújtani a jelenlegi polgármesternél?
Derzsi-Ráduly Kázmér: Lehet, hogy nagyképűen hangzik első hallásra, de én komolyan úgy gondolom, hogy annál, ami Baróton zajlott az elmúlt években, illetve annál, ami jelenleg is zajlik, nem nehéz többet, vagy jobbat kihozni ebből a városból. Nem csak én érzem, hanem egyre több baróti ember érzi úgy, hogy óriási leépüléshez vezethet az, amikor egy vezető beszéde, hitvallása nincs összhangban a cselekedeteivel. Amikor helyzetbe kerülsz, vagy pozícióba kerülve lehetőséged adódik a bizonyításra, akkor elég gyorsan kiderülhet rólad, hogy emberileg, szakmailag nem állsz azon a nívón, amit hirdettél, vagy amit hiszel magadról. Már most is van elképzelésem, programom, hogy miként kell, miként lehet ezt a várost visszatéríteni a jelenleg tapasztalható rossz irányból, de ezzel a programmal nem szeretnék előhozakodni a választási kampány előtt.
Nh: Nem kételkedem abban, hogy vannak vezetői készségeid, hiszen jelenleg is egy oktatási intézményt vezetsz, de egy város vezetése bizonyára nagymértékben eltér egy iskola vezetőjének feladatköreitől. Mit gondolsz, mi lenne, vagy mik lennének az égetően szükséges és elsődleges lépések ahhoz, hogy sikeres lehess a város élén?
Derzsi-Ráduly Kázmér: Egy barátom szokta mondogatni, hogy a sikernek nincs titka, a sikernek ára van. Az a kérdés, hogy egy vezetői tisztségbe kerülő ember hajlandó-e megfizetni ezt az árat? Egy városvezető sikerének elengedhetetlen feltétele a település közösségének többségi támogatása- én ezt gondolom. Amikor egy olyan kisvárosban, mint Barót, 4-5-6 jelölt indul, borítékolható, hogy akár 30%-os támogatottsággal is elnyerhető a városvezetői tisztség, mivel sok jelölt között megoszlanak a szavazatok, csakhogy ez a 30% majdnem semmire nem elegendő, amikor fontos kérdésekről kell döntést hozni. Én nem tudnék nyugodt szívvel és nyugodt lelkiismerettel vezetni úgy egy várost, hogy közben tudom, hogy az illető város lakóinak közel kétharmada ellenem szavazott. Erőltetettnek tűnik számomra, ugyanakkor erőlködésnek is tűnik.
Én hiszek a demokráciában, mert eddig még nem talált ki ennél jobbat az emberiség, de abban nem hiszek, hogy a többség akaratával szemben ki kell cselezzük a demokratikus törvényeket és a – rosszul fogalmazott, vagy alkalmazott- törvények adta lehetőséggel visszaélve demokratikusnak állítjuk be azt, hogy egy 30%-os támogatottsággal legyúrunk a közösségünk kétharmadának a torkán olyanokat, amiket a kétharmad elutasít, vagy elutasítana. Bevallom: Soha nem voltak városvezetői ambícióim, politikai ambícióim se voltak, de amikor egymástól teljesen függetlenül megkerestek a 2020-as választások „vesztes” jelöltjei, (akik összesen kétszer annyi szavazatot gyűjtöttek össze, mint a jelenlegi polgármester), és felkértek, hogy induljak a következő választásokon, akkor elgondolkodtam. Az volt a kérdésem, hogy annak ellenére, hogy a múltkor egymás vetélytársai, ellenfelei voltak, képesek lennének-e az összefogásra?
Mert én csak abban hiszek, hogy összefogással, azonos akarattal lehet nagyobb dolgokat megvalósítani. Az ezer irányba széthúzó erők eredője mindig a nullához közelít. Most ennek a jelenségnek lehetünk szemtanúi és elszenvedői is Baróton. Én nem szeretnék úgy vezetni egy várost, hogy közben tudjam, hogy millió irány és érdekeltség van a hátam mögött… Azok, akik egymás ellenfelei voltak, most egyöntetűen a támogatásukról biztosítottak. Ez volt az egyik legnyomósabb indok, ami amellett szólt, hogy döntést hozzak és induljak a legközelebbi választásokon. Ezen felül pedig ismerem magam, tudom, hogy van egy vízióm, elképzelésem arról, hogy miként kell, miként lehet jó útra terelni a szülővárosomat. És ha már van elképzelésem, akkor nem a pálya széléről folyton kritizálva szeretnék hangot adni a véleményemnek, hanem vállalom, hogy belépek a pályára és megpróbálom bizonyítani, hogy életképes és megvalósítható, amit elképzeltem.
Nagyon nehéz tétlenül szemlélni, hogy mi van jelenleg, azzal szemben, hogy mi lehetne… Azt vallom, hogy bizonyos tettek elmulasztása semmiképpen sem kisebb bűn, mint némely vétkes cselekedet megtétele. Szóval a jelenlegi helyzet aktivitásra, tettekre késztet.
Nh: A döntésed meghozatalát, annak okait részben értem, de hogy került képbe az, hogy RMDSZ-es jelöltként akarj indulni?
Derzsi-Ráduly Kázmér: Ez egy jó kérdés. Én külön választanám az országos politikát a helyitől. Országosan egyértelmű, hogy az erdélyi magyarságnak az az érdeke, hogy erős és nem megosztott képviselete kell legyen a törvényhozásban. Helyi szinten ez nem feltétlenül egyértelmű egy olyan kisvárosban, ahol a lakosság túlnyomó többsége magyar.
Mégis azt gondoltam, hogy sokkal több előnye lenne, mint hátránya annak, ha egy országos erős képviselet színeiben indulhatnék. Az RMDSZ jelenleg kormánypárt. A megyénk élén is RMDSZ-es vezetők vannak. A budapesti nemzeti Kormány is az RMDSZ-t tekinti komoly erdélyi partnerének. Így gondoltam helyesnek, ha nem külön utakon, lázongva és másokat is lázítva próbálkozom, hanem erősítve az összefogás szükségét. Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a jelenlegi polgármester „függetlenként” kapott szavazatokat, miközben mindenki tudta, hogy az EMNP és az MPP támogatását is élvezte.
Arról is pletykálnak, hogy közben az RMDSZ-es felső vezetés támogatását is élvezte úgy, hogy közben az RMDSZ-nek itt volt helyi jelöltje és ő az RMDSZ jelöltjének alternatívájaként adta el magát a kampányban. Én nem szeretnék „független” szerepeket eljátszani úgy, hogy közben lekötelezettje vagyok egy szervezetnek. Én nem szeretném már az indulásnál becsapni azokat, akik kitüntetnek a bizalmukkal majd.
Azt vallom, hogy jelenleg az RMDSZ az a szövetség, amelyik színeiben a legtöbbet ki lehet hozni egy város élén. Szándékomról, döntésemről tájékoztattam a helyi RMDSZ választmány tagjait is, a Kovászna megye tanácsának elnök urát is és természetesen a baróti és Baróthoz tartozó települések lakosságát is. Nem kis meglepetést okozott számomra, amikor Benedek Huszár János, a jelenlegi polgármester úr is bejelentette (a jelenlegi mandátumának a felénél), hogy belép ő is az RMDSZ-be. Tette mindezt az én bejelentésem, közleményem után pár héttel.
Nh: Erről én is olvastam, hallottam és tulajdonképpen ez az egyik oka, amiért most itt vagyok és faggatlak. Mi a véleményed erről a lépésről?
Derzsi-Ráduly Kázmér: Természetesen van magánvéleményem, de erről nem kívánok részletesen beszélni. Röviden annyit mondanék, hogy még nem tudom, mit hoz a jövő és milyen színekben kényszerülök indulni, de a kampányban vállalt dolgaimhoz ragaszkodni fogok a teljes mandátumom alatt, amennyiben megnyerem a választásokat. Meggyőződésem, hogy egy kisváros esetében nem feltétlenül a politikai szín a mérvadó, hanem sokkal inkább az ember, vagy az emberek, akik jelöltként indulnak.
Soha nem hallottam senkiről, hogy jobbá, vagy alkalmasabbá vált volna egy feladatra attól, hogy lecserélte a csapatát, pártját, vagy egyetlen sportolóról se hallottam, hogy jobb játékossá vált volna, ha klubot cserélt, vagy más klubhoz igazolt. Valószínűnek tartom, hogy ez a lépés azt hivatott előkészíteni, hogy a jelenlegi polgármester a következő választáson már „hitelesen” RMDSZ színekben indulhasson. De amint említettem, nem a színekkel van a baróti embereknek gondjuk, hanem az emberrel.
Nh: Ezt mire alapozod, hogy gondjuk van a jelenlegi polgármesterrel?
Derzsi-Ráduly Kázmér: Van egy kedvenc bibliai idézetem a Lukács evangéliumának 14-ik részéből, amikor Jézus azt mondja, hogy „Mert ha közületek valaki tornyot akar építeni, nemde először leülvén felszámítja a költséget, ha van-é mivel elvégezze? Nehogy minekutána fundamentumot vetett, és elvégezni nem bírja, csúfolni kezdje őt mindenki, aki látja, ezt mondván: Ez az ember elkezdte az építést, és nem bírta véghez vinni!”
Mielőtt döntést hoztam volna én is megkértem egy közvéleménykutatásban jártas céget, hogy készítsenek egy felmérést arra vonatkozóan, hogy lenne-e esélyem. Elvégezték. Természetesen azon még sokat kell dolgoznom, hogy az abszolút többség támogatását elnyerjem, de egyet már biztosan tudok: a jelenlegi polgármester úr támogatottsága annál is kevesebb, mint amennyivel ezelőtt két és fél évvel nyert.
A kutatás eredményeként mára már egy számjegyű a támogatottsága. Szóval egyáltalán nem esélytelenként indulnék, indulok a jövő évben. És az sem elhanyagolandó tényező, amit előbb már említettem, hogy az ember sokkal inkább számít egy helyi választáson, mint a szervezet, amelyiknek színeiben indul. Természetesen ettől függetlenül még nagyon szeretném, ha a helyi RMDSZ jelöltje én lehetnék.
Nh: Hogyan készülsz a választásokra? Vannak szakemberek, akik segíteni fognak a kampányban, vagy csak saját helyi támogatóiddal tervezed a választási kampányodat bonyolítani?
Derzsi-Ráduly Kázmér: Tudom, hogy nehéz év előtt állok. Szeretném a lehető legjobban vezetni az iskolát is, ugyanakkor rengeteget szeretnék tanulni, kellőképpen szeretnék felkészülni arra is, hogy egy választási győzelem esetén megfelelően tudjam ellátni a városvezető feladatait is. Szabadidőmben sokat olvasok, tanulok és nem titkolom, nagyon sok sikeres városvezetővel tervezek találkozni, beszélgetni.
Legutóbb két hete voltam Magyarországon és már találkoztam is olyan városvezetőkkel, országgyűlési képviselőkkel, akik rengeteg hasznos tanácsot adtak. Engem nem az érdekel, hogy miként lehetett fölényesen nyerniük, hanem az, hogy mi kellett ahhoz, hogy sikeresen és eredményesen vezessék városaikat. Csak olyanokhoz látogattam el és csak olyanokhoz tervezek a jövőben is ellátogatni, akik tagadhatatlanul eredményesek voltak az elmúlt években. Örvendek annak, hogy már eddig is nagyon hasznos, tartalmas beszélgetéseim voltak sikeres vezetőkkel és a java még hátra van. A kampányt illetően még elhamarkodott lenne arról beszélni, hogy miként tervezem.
Nagymértékben függ ez attól is, hogy sikerül-e RMDSZ színeiben indulnom, vagy be kell érnem a független jelöltséggel. Beszéltem már szakemberekkel is, de ők másfél évvel a választások előtt nem szokták elkötelezni magukat. Még nem lehet tudni, mit hoz a következő másfél év, így túl korai lenne egyik, vagy másik szakemberben gondolkodni. Egyelőre a helyi támogatókkal konzultálva próbálom meg a felkészülést, építkezést, de nagyon fontos döntések előtt természetesen szakemberek véleményét, tanácsait is kérem.
Nh: Mit teszel, ha majd megkeresnek, hogy politikai alkut, vagy kompromisszumot kössetek és megpróbálnak lebeszélni az indulási szándékodról?
Derzsi-Ráduly Kázmér: Bár nem számítok tapasztalt, dörzsölt politikusnak, azért arra már a politika-mentes élet is megtanított, hogy ha nem lehet méltósággal alkut kötni, akkor nem szabad alkut kötni. Nem tudom azt mondani, hogy egyetértek valakivel, akivel egyébként nem értek egyet. Azt tartja az egyik mondás, hogy ha valakivel mindenben egyetértünk, akkor az egyikünk felesleges. Nem hiszek abban sem, hogy egy vezetőnek csak olyan támogatókra van szüksége, akik mindenben egyetértenek vele.
A mindenben egyetértők és bólogatók támogatói tábora azért is veszélyes, mert azok képesek a szakadékba is követni a vezetőjüket… Egy jó vezető el kell várja, hogy figyelmeztessék a követői, ha észreveszik rajta, hogy a szakadék felé kormányoz… Én úgy látom, hogy Barót esetében jelenleg dühöt, bosszút, és arroganciát vált ki a vezetőből az, aki esetleg akár jószándékkal is vészharangot kongat.
Nh: Bár még távolinak tűnik a helyi választások időpontja, én köszönöm szépen a beszélgetést és sok sikert kívánok arra a bizonyos távolinak tűnő választásra!
Derzsi-Ráduly Kázmér: Én is köszönöm szépen a lehetőséget és a jókívánságokat is.
(Nethuszár)