Hétfőn kezdődik a sztrájk, nincs suli
2023. 05. 22. 08:31:11
Miután mind Ciolacu leendő, mind Ciucă jelenlegi kormányfő tanügyi szakszervezetekkel folyatott egyeztetése kudarcba fulladt, így holnaptól elkezdődik a sztrájk az oktatási intézményekben, így holnaptól már nincs suli.
Frissítés, május 22., 08.30:
A kormány képviselői a szakszervezeti vezetőkkel tartott vasárnapi egyeztetésen ösztönző bérpótlékokat ajánlottak a kezdő tanároknak és a hátrányos helyzetű térségekben működő iskolákban rendes tanári állást betöltő pedagógusoknak – derül ki a végrehajtó testület vasárnap délután kiadott közleményéből. A kormány ugyanakkor fenntartja a tanügyi kisegítő személyzet béremelésére vonatkozó korábbi ígéreteit.
„A kormány elkötelezett amellett, hogy az oktatás továbbra is első számú prioritás maradjon a kormányprogram célkitűzései között és a bértörvényben szereplő egyenlőtlenségek felszámolásakor” – olvasható a közleményben. Ennek érdekében a munkaügyi minisztériumnak július 15–éig véglegesítenie kell az új bértörvény tervezetét, amit ezt követően megvitatnak a szociális partnerekkel, és szeptember elsején benyújtanak a parlamentnek.
A kormány folytatja a párbeszédet az oktatási szakszervezetek képviselőivel a jogszabálycsomag véglegesítése érdekében. Nicolae Ciucă kormányfő és Marcel Ciolacu képviselőházi elnök vasárnap tárgyalt a szakszervezeti képviselőkkel a tanügyi alkalmazottak követeléseiről.
FORRÁS: AGERPRES
Az Agerpres beszámolója:
Május 22–én, hétfőn elkezdődik az általános sztrájk a tanügyben, és mindaddig fog tartani, amíg a szakszervezetek nem kapnak a kormánytól olyan megoldást, amely nagyon világos kilátásokat kínál – jelentette be Marius Ovidiu Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a kormánypalotában lezajlott egyeztetések után.
„El fogjuk juttatni kollégáinknak a kormány közleményét, ez a közlemény minden szervezetünkhöz el fog jutni, és a szakszervezeti tagok nagyon gyorsan meghozzák a döntésüket, de azt biztosan kijelentjük, hogy ezzel az ajánlattal holnap kezdetét veszi az általános sztrájk” – hangsúlyozta Nistor.
Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke szerint a kormány ajánlata a bértörvényben foglaltak szerinti bérkövetelések megoldására irányul, „semmi többre”.
„A 8–as mellékletet gyakorlatba ültetik, pontosabban a tanárok megkapják a 153–as törvényben előírt fizetést, hogy elérjék a maximális bérszintet. Ez 7–8 százalékos fizetésemelést jelent” – mondta Hăncescu. Leszögezte azonban, hogy az intézkedés gyakorlatba ültetésének időpontja a kormánytól függ.
A G4Media már arról számol be, hogy a FLSi és a FSE szakszervezetek megyei képviselőit tömörítő Nemzeti Kollégium elutasította a kormány ajánlatát és kihirdette a sztrájkot – holnap, május 22-én reggel nyolc órától kezdődik és határozatlan ideig tart.
Nethuszár különvélemény:
Nem vitatva a tanárok követeléseinek jogosságát, de hozzá kell tenni a teljes képhez, hogy Romániában, ahogy Európában úgy általában, senkinek sem könnyű mostanság – la tăți ni’ greu, ahogy szokták mondani. Románia ezen belül pikáns időket él át manapság – az elmúlt évtized sorozatos politikai álságai után egy eddig sosem próbált kormányzási konstellációban próbálják működtetni ezt a jobb sorsra érdemes államot: a két nagy párt, a baloldali PSD és a jobboldali PNL kiegyezett, és közösen kormányozzák az országot, az RMDSZ-el kiegészülve. A nagykoalíció létrehozásakor kötött egyezség értelmében idén májusban kormányfőcsere következik, amikor a PNL-s Ciucă miniszterelnök helyére lép Ciolacu, a PSD elnöke. A román sajtóban rokádának (a sakkban használt rokázs kifejezés szinonimája) nevezett jelenség önmagában is hozott némi instabilitást az ehhez hozzászokott román belpolitikáéban, a minisztériumokat ugyanis újratárgyalják, újraosztják egymás között, az RMDSZ épp azzal fenyegetőzik, hogy kilép a kormányból, ha nem kapja meg a neki járó székeket stb. Mindez oda vezetett, hogy az euró árfolyama történelmi mélypontra süllyedt a napokban. Ilyen körülmények között hirdetik meg a sztrájkot a tanügyi szakszervezetek: egyik kormány épp leköszönőben, és már semmit sem tud tenni értük, míg a másik kormány még nem vette át a mandátumát, így még nem tud semmit sem tenni értük.
Itt azt is tegyük hozzá, hogy a román kormány, akárcsak a világ más kormányai, egy egymásra épülő válságsorozatban próbálnak helyt állni, ezen a téren pedig a jelenlegi nagykoalíció nem muzsikált annyira rosszul, legalábbis román színvonalon ennél sokkal rosszabbhoz szoktunk hozzá az elmúlt három évtizedben. Covid-járvány, energiaár-válság, majd a háború kitörése mind-mind olyan probléma, amiből egy is sok egy évszázadra, nemhogy három ilyen majdnem egyszerre – ezzel arra célzok, hogy az állami költségvetés sem egy feneketlen kút, az energia-ártámogatások pedig rendesen megtépázták a költéségvetést Romániában is. Mellesleg a legnagyobb problémánk a bér-állami költségvetés viszonylatában a minimálbéresek rendkívül magas száma, akik zömében a versenyszférában dolgoznak, abban a versenyszférában, amely a csőd szélén tántorog, kis- és középvállalkozások százai élnek egyik napról a másikra, miközben fizetik a béreket és a bérek meg a profit után járó adót, és nekik még sztrájkolni sincs sok lehetőségük – egyébként is: minimálbérre kivetett adó csökkentése, szia, hogy vagy, rég nem hallottam felőled
Ismétlem: nem tagadva a követelések jogosságát, azt kell mondanom, hogy ezt az egész sztrájkolósdit mégiscsak jobb lett volna őszre halasztani – akkor tárgyalják a pártok a jövő évi költségvetést, így egy normálisabb, mellesleg sokkal biztosabb formáját lehetne kiharcolni a béremelésnek, mint így, egy kormányváltás kellős közepén, amikor a tanárok követeléseinek kielégítése azt jelentené, hogy menet közben kell átalakítani a költségvetést – már csak ennek a lépésnek politikai vonzata olyan, hogy ismét megjelenik majd az euró, árfolyamában, így könnyen lehet, hogy amit a béremeléssel nyernek a vámon, azt elvesztik az inflációs réven.
Ja, és, ha már versenyszféra, akkor ezt csak úgy itt hagyom – érti, aki érti:
(Nethuszár)