Közel félezer intézményben sztrájkolnak az egészségügyisek
2023. 06. 08. 14:30:02
Több mint 400 egészségügyi intézmény alkalmazottjai léptek japán sztrájkba csütörtökön – nyilatkozta az AGERPRES–nek a bukaresti Sanitas elnöke. Viorel Huşanu közlése szerint országosan az egészségügyi szakszervezet 200 ezer tagjából több mint 80 ezren támogatták aláírásukkal az általános sztrájk kirobbantását június 15. után.
A szakszervezeti vezető emlékeztetett arra, hogy csütörtöki ülésén a kormány egy sürgősségi rendelettel a hatályban lévő bértörvényben 2022–re előirányzott szintre emeli az egészségügyi alkalmazottak több kategóriájának (többek között az ápolók és a beteghordozók) fizetését. Hangsúlyozta azonban, hogy a Sanitas szerint ez az intézkedés nem elegendő. „Amíg nem emelik meg valamennyi egészségügyi alkalmazott fizetését, tartjuk magunkat a tiltakozó akció eredeti menetrendjéhez, beleértve az általános sztrájkot is” – jelentette ki Huşanu.
A szakszervezeti vezető szerint az egészségügyben továbbra is nagyon alacsony a kisegítő személyzet bére. Példaként említette, hogy a főváros egyik legnagyobb kórházának az ápolási igazgatója nettó 2982 lejes fizetést kap. Elmondta azt is, hogy a Sanitas szakszervezet tagjainak a japán sztrájkja június 15–ig tart, ezután döntenek a további tiltakozó akciókról. „Ha addig nem rendeződnek a követeléseink, akkor (…) kétórás figyelmeztető sztrájkot tartunk, (…) majd az általános sztrájk következik” – figyelmeztett Huşanu.
A Sanitas kedden közölte, hogy japán sztrájkba kezdenek szerdán az egészségügyi szakszervezeteknek a kórházakban és a szociális ellátásban dolgozó tagjai. A munkabeszüntetés nélkül zajló tiltakozó akció során a résztvevők SANITAS feliratú karszalagot vagy kitűzőt fognak viselni. Közleményük szerint a japán sztrájk a döntéshozókkal folytatott tárgyalások idején is, a követeléseik teljesítéséig tartani fog. A tárgyalások kudarca esetén a szakszervezeti szövetség országos tanácsa dönt a további lépésekről.
Az egészségügyi szakszervezetek követelik a versenyvizsgák kiírását a befagyasztott állásokra, vakációs utalványokat, a 2017/153–as törvény maradéktalan gyakorlatba ültetését mindkét ágazat összes alkalmazottja számára, illetve azt, hogy a pótlékok, az ügyeletért járó juttatások és élelmiszerutalványok összegeinek kiszámításakor a jelenlegi munkabér összegét vegyék alapul. Követelik továbbá az egészségügyi és szociális ellátási intézmények korrekt és megfelelő finanszírozását és a kollektív munkaszerződés megkötését mindkét ágazatban.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)