Így jutott el a Wagner Rosztovig
2023. 06. 24. 14:18:10
Tegnap egy olyan őrületes eseménysorozat zajlott le, aminek az lett a vége, hogy a legnagyobb orosz katonai magáncég, a Wagner-csoport vezetője, Prigozsin puccsot indított az Orosz Föderáció területén, és kijelentette, hogy célja az orosz védelmi miniszter, Sojgu és a vezérkari főnök, Geraszimov eltávolítása, és hogy mindenkit, aki az útjába áll, elpusztít.
A nap a Prigozsinnal készült exkluzív interjú közzétételével kezdődött, amelyben a legkellemetlenebb kérdésekről beszélt, leleplezte a legmagasabb orosz tisztviselők által elmondott kirívó hazugságokat, és feltárta a háború rémisztő valóságát. Mondandójában azt emelte ki, hogy Oroszország elsősorban azért kezdte el a háborút, mert egyrészt az orosz védelmi miniszter, Sojgu marsallként és az Orosz Föderáció kétszeres hőseként akart bevonulni a történelembe, másrészt pedig azért, mert az orosz elit meg akarta szerezni az ukránok vagyonát. Elmondta, hogy ez az elit Putyin rokonát, Medvedcsukot tette volna meg új ukrán elnöknek, aki aztán lehetővé tette volna az orosz elit számára az ukrán vállalkozások kifosztását. Rámutatott arra, hogy az észvesztő korrupció miatt az orosz hadsereg teljesen felkészületlen volt a nagyszabású támadó akciókra.
Feltárta, hogy az orosz vezetés tudta, hogy az úgynevezett különleges katonai művelet már az első 3 napban teljes katasztrófa volt, mert az egyetlen jól képzett orosz egységet öngyilkos küldetésre küldték Kijevbe, ahol ezrével haltak meg. Végül elmondta, hogy az előidézett népirtásért felelősségre kell vonni Sojgut és Geraszimovot, ezért feljelentést tett ellenük a Nyomozó Hatóságnál. 4 órával később Prigozsin közzétett egy videót, amelyen az látszik, hogy a Wagner-erők tábora mélyen a hátországban komoly csapást szenvedett el. Azt állította, hogy Shoigu, aki nemrég látogatott el a Rosztovi régióba, azért tette ezt, hogy személyesen vezényelje a Wagner-erők megsemmisítésére irányuló különleges műveletet.
Azt állította, hogy a Wagner táborokat rakétákkal és tüzérséggel lőtték, majd rohamhelikopterek támadták meg. Prigozsin azt mondta, hogy összegyűjti minden erejét, és Moszkva felé tart, hogy megsemmisítse az orosz védelmi minisztériumot. Válaszul az orosz védelmi minisztérium bűnügyi vizsgálatot indított puccsra való felbujtás miatt, és akár 20 év börtönnel fenyegette Prigozhint. Gyakorlatilag lefoglalták a Wagner szentpétervári központjait és megtiltották minden médiacsatornának, hogy akár csak megemlítse Prigozhin állításait és kijelentéseit. Prigozsin azonban nem hátrált meg. Hackertámadás érte az orosz tévécsatornákat, amelyek elkezdték közzétenni Prigozsin bejelentését, miszerint Moszkvába tart.
Az orosz védelmi minisztérium felismerte, hogy a helyzet kezd komolyra fordulni, egyes régiókban lekapcsolta az internetet, készenlétbe helyezte az összes különleges egységét, például a Rosgvardiá-t, a Gromot és az SOBR-t. Lezárta a határt a luhanszki és donyecki régiókkal, lezárta az autópályákat, és életbe léptette az „erőd” tervet. Elkezdtek erődítményeket építeni az utakon, hogy ha találkoznának a Wagner-erőkkel meg tudják semmisíteni őket. Az orosz városok utcáin olyan nehéz fegyverek jelentek meg, melyekkel súlyos harcokat lehet megvívni.
Utolsó kétségbeesett lépésként az orosz védelmi minisztérium felhívások sorozatát adta ki a Wagner-katonákhoz: az első videókon a fronton szolgáló különböző reguláris orosz alakulat szerepelt, akik arra kérték Wagnert, hogy térjen vissza a frontra; majd Prigozsin barátját – Szurovikin tábornokot – használták fel arra, hogy megállásra szólítsák fel Prigozsint. Végül pedig még a vezérkari főnök helyettese Alekszejev is, aki maga segített annak idején Prigozsin magán katonai cégének létrehozásában, a kamera elé ült, és felszólította Prigozsint, hogy álljon le mielőtt túl késő lenne. Prigozsin azt állította, hogy a minisztériumi utasítás ellenére akadálytalanul haladtak át a határon és az első blokkolóállásokon, mert az elnyomott orosz katonák állítólag örültek annak, hogy végre valaki megfegyelmezi majd az alkalmatlan katonai vezetőket.
Arra kért másokat is, hogy tegyék ugyanezt, mert aki az útjukba áll, azt elpusztítják. Ezután az orosz védelmi minisztérium légicsapást rendelt el a Wagner konvojaira, amelyek már a Rosztovi területre léptek, és Prigozsin azt állította, hogy több helikoptert lelőttek. Később videók kerültek elő a reguláris orosz különítmény és a Wagner-erők közötti közvetlen összecsapásról. Végül a Wagner-erők győzedelmeskedtek és folytatták útjukat. A helyiek továbbra is közzétettek felvételeket a térségen áthaladó Wagner-oszlopokról, ahol a Wagner-erők mindenféle fegyvertípust mozgattak: a gépfegyverektől, drónkilövőktől és aknavető rendszerektől kezdve a tankokig és a tüzérségig. Hamarosan ezt a felszerelést használták fel első célpontjuk – a 70 ezer katonának parancsnokságot adó Déli Katonai Körzet főhadiszállásának – elfoglalására.
(Nethuszár)