Súlyos válság küszöbén Románia: Ciolacu kilátásba helyezte lemondását
2023. 08. 08. 11:14:35
Románia elérkezett a válság kapujába – nem volt könnyű, sokat kellett ezért dolgoznia a politikai osztályunknak, de sikerült, nézzük, hol tartunk most. Marcel Ciolacu miniszterelnök az Aleph News portálnak nyilatkozva fejtette ki, hogy miben is áll a helyzet súlyossága, és mit terveznek tenni – a forgatókönyvek között elhangzott az is, hogy a PSD miniszterelnöke lemond, ezzel pedig előrehozott választásokra lenne szükség. A járvány idejéből megismert politikai káosz újra itt van, és ez még csak a nyári uborkaszezon.
Nézzük, milyen tervezett fiskális intézkedésekről beszélt Ciolacu, íme az Agerpres összefoglalója, majd jöjjön a kontextus:
A kormány augusztus végéig, azonos időben hagyja jóvá a költségvetési kiadások csökkentését és közigazgatási reformot célzó sürgősségi rendeletet, illetve a költségvetési bevételek növelését célzó adóügyi intézkedésekről szóló rendeletet – nyilatkozta az Aleph News-nak hétfő este Marcel Ciolacu. A miniszterelnök azt mondta az interjúban, „drámai” helyzet áll elő a költségvetésben, amennyiben nem intézkedik a kormány. „Ha a kormány nem intézkedik, Románia meg fogja haladni a tavalyi, 6,2 százalékos deficitet” – mondta Ciolacu, hozzátéve, hogy ez uniós alapok visszatartásához és politikai instabilitáshoz vezetne. Elmondása szerint hétfőn abban állapodtak meg Nicolae Ciucă PNL-elnökkel és a pénzügyminiszterrel, hogy augusztus folyamán, azonos időben fogadják el a két rendeletet, és a reformokat azonnal elkezdik gyakorlatba ültetni, amint a rendeletek hatályba léptek.
A hétfői megbeszélésen a közigazgatási reformra vonatkozó intézkedések „99 százalékáról” megegyeztek, de az adóügyi változások egy részéről is. Utóbbiakról azt mondta, nem terveznek adóemeléseket, az adóügyi intézkedések többsége a kivételek megszüntetésére irányul, mint például az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésétől való mentesség az építőipar és a mezőgazdaság területén, vagy a profitadó fizetésétől való mentesség az informatikai ágazatban.
A kormányfő azt is elmondta, hogy a kiadáscsökkentést célzó rendelet és az adóügyi rendelet után elfogadnak egy harmadik jogszabályt is, amely az adócsalás visszaszorítását fogja célozni. „Ha nem tudod megindokolni, honnan van a pénzed, nem veszi el azt az állam a világ minden országában?” – tette fel a kérdést Ciolacu.
Arról is beszélt, hogy augusztus 31-éig Romániának újra kell tárgyalnia az országos helyreállítási terv (PNRR) bizonyos elemeit, és a tárgyaláson jómaga is részt fog venni Brüsszelben. Nem tartotta kizártnak, hogy a Románia által vállalt 4,4 százalékos hiánycélra vonatkozó részt is újratárgyalják, mert a jelenlegi helyzetben az Európai Bizottság automatikusan felfüggesztheti az uniós alapok kifizetését.
„Mi vagyunk az egyetlen ország az EU-ban, amelynek a deficitre vonatkozó megállapodása van, holott nem mi vagyunk az egyetlen ország, amely túllépte a vállalt deficitet. Ezt is szóvá fogjuk tenni. Románia nem engedheti meg magának, hogy felfüggesszék az uniós alapok kifizetését, ez katasztrófa lenne Romániának, ismét politikai instabilitásba taszítaná az országot, elképzelhetetlen költségekkel, egy nagyon komplikált regionális helyzetben” – mondta a miniszterelnök.
Eddig az Agerpres híre, amiből érdekes módon kimaradt, hogy a miniszterelnök belengette lemondását is, amennyiben nem sikerül a fiskális megszorításokat életbe léptetni. (Az Aleph News teljes anyagát ITT lehet elolvasni!)
KONTEXTUS: Aligha számít óriási titoknak, hogy Románia nem tudja elkerülni bizonyos fiskális szigorítások bevezetését, ezt már akkor lehetett tudni, amikor a PNRR-t tervezte a kormány, évek óta tudjuk, hogy ez a helyzet így, ahogy most van fenntarthatatlan, elég csak ránézni a statisztikákra. Marcel Ciolacu mindenképp dicséretet érdemel, amiért nem bújik el kisujja mögé, és egész komoly lépéseket is fontolgat, ilyen az IT szektor adómentességének, vagy az építőiparban dolgozók egészségügyi hozzájárulás fizetése alóli mentesség megszüntetése, hogy csak két konkrét, de a romániai társadalomban vaskosnak számító tételt emeljek ki.
A kérdés viszont az, hogy a koalíciós társ, a PNL mennyire érti meg a helyzet súlyosságát, és mennyire hajlandó lemondani a politikai demagógiáról, miközben egy választási év előtt vagyunk és a közvélemény-kutatásokban meredeken zuhannak lefele.
A mindannyiunk által jól ismert román politikai játékok korszaka túljutott a csúcsponton és most értünk el ahhoz a keresztúthoz, amikor a szereplőknek el kell dönteniük: vagy folytatják a szokásos egymást gyilkoló, valós teljesítményt nélkülöző közpolitikáikat, abban a reményben, hogy gyengítik a másik szereplőt, ezzel pedig saját klientúrájuk kaphat egy-két zsíros falattal többet, vagy elkezdik komolyan venni azt, hogy mégiscsak egy nagykoalícióban kormányoznak, ebből pedig akár az is következhet, hogy nem kell energiákat áldozniuk a másik lejáratására, hanem együtt tehetnek azért az országért, amely immár csak egy lépésre van attól, hogy az AUR-t tegye meg Románia legerősebb pártjává.
Azonban nem árt tudni azt sem, hogy miként jutottunk el idáig: a legutóbbi választásokon a PNL-nek, akik akkoriban még Iohannis elnökkel az élen a „toxikus PSD” legyőzését és a román politikai életből való örök száműzését tűzték ki célul nem sikerült masszív többséget szereznie. AZ USR-vel való koalíció nem bizonyult életképesnek, leginkább azért, mert a kormányzati pozíciótól évtizedig távol levő PNL irgalmatlan sebességre kapcsolva próbálta kitömni saját klientúrájáénak zsebeit, az USR pedig nem akart egy újabb korrupt párt lenni, történt, ahogy történt, de a koalíció szétesett, és a járvány kellős közepén belecsöppentünk egy olyan politikai válságba, amikor még miniszterelnökünk sem volt, miközben hetente egy nagyobb községnyi ember halálozott el, mert megfertőzte őket a koronavírus. Sötét idők voltak ezek, és ekkor húzta elő belső zsebéből a PNL azt a Ciucăt, akit addig senki sem ismert, és ekkor döntött úgy a PSD is, hogy akkor belemegy a nagykoalícióba.
Ismerjük el, fel, és be: akármennyire is nem szeretjük a PSD-t, a PNL-nek megvolt az esélye, hogy jól kormányozzon, de inkább szétbarmolt maga körül mindent és mindenkit, az ország vezetését pedig mintha levező szakon szerették volna megoldani. A PSD-vel létrejött nagykoalíció értelmében maradt Ciucă, azaz a PNL kormányon, hogy a mandátum félidejében majd váltsanak és jöhessen a PSD jelöltje, azaz Ciolacu – így jutottunk idáig.
És mintha a PNL-nek most már fájna a koalíciós ígéret betartása – már a kormányrúd átadása sem ment simán, csúsztak időben, a miniszteri posztok elosztása körüli vita pedig odáig vezetett, hogy a legkisebb koalíciós partnert kilökték maguk közül, így az RMDSZ hoppon maradt – tekintve a jelenlegi fejleményeket, ez nem is biztos, hogy baj.
Most pedig ott tartunk, hogy az évek óta halogatott reformintézkedések hiánya kezd visszaütni: a költségvetés hiánya óriási, adókat emelni már aligha lehet, hiszen így is a magánszektor viszioó a vállán ezt az országot, a minimálbér emelésével sem lehet trükközni, mert azt a kis- és középvállalkozások nem tudják már kitermelni. Most látszik az is, hogy a tanárok bérének emelése, és a sztrájkjuk nyomán előálló egyéb szektorokban lezajlott ilyen vagy olyan fiskális nyugtatgatások mekkora kárt okoztak (írtam erről többször is, magyaráztam, hogy nem most van itt az ideje) – gyakorlatilag ott vagyunk, hogy a büdzsé hiánya miatt elbukhatjuk az uniós pénzeket, vagy azok egy részét.
Ciolacu kizárja viszont a TVA emelését, amivel újabb menekülő útvonal záródik el, így viszont csak az marad, hogy az állam végre elkezd saját magán spórolni – céloz is ilyesmire a miniszterelnök, de ebben az országban ilyesmit mindeddig csak vérrel és vassal sikerült keresztülvinni.
Augusztus 31-ig lezárulnak az Európai Bizottsággal folyatott tárgyalások, lehet, hogy Ciolacunak sikerül némi könnyítést kiharcolnia, ezzel pedig a választásokig el lesz valahogy az ország, de az biztos, a költségvetés hiánya, a fiskális reformok elmaradása, az adópolitika újragondolása, a specnyugdíjak problémájának megoldása, a vállalkozó szektor támogatása nélkül ennek az országnak nagyon súlyos problémákkal kell majd szembenéznie, miközben egy háború is zajlik a szomszédunkban.
Forró ősz elé nézünk, addig is, nyaraljátok ki magatokat!
(Nethuszár)