Kivezetné Ciolacu az árplafont, duplázódnak számláink
2023. 08. 29. 15:48:52
Romániában jelenleg sürgősségi kormányrendelet szabályozza a lakossági energiaárakat, úgy a földgáz, mint az áram esetében, ezért mi, egyszerű halandók sokkal kevesebbet fizettünk eddig annál, mint amennyit kellett volna, ha piaci áron számolják el nekünk a szolgáltatók az elfogyasztott gáz, illetve áram árát. A Ciolacu-kormány viszont úgy néz ki változtatna ezen, és kivezetné az árplafont, így – szakértői becslés szerint – egy romániai átlagos fogyasztó számlái nagyjából megkétszereződnének a tavaly télhez képest.
Az Intelligens Energia Egyesület (AEI) készített egy elemzést arról, hogy milyen hatással bír a fogyasztókra, ha kivezetik az árplafont – az eredménytől sokan kaphatnak infarktust, hiszen a költségek 99 százalékkal emelkednek majd – ez azt jelenti, hogy a tavalyi összegekhez képest, ugyanakkor fogyasztás esetén, nagyjából kétszeresét fogjuk fizetni.
Az energiaárakat jelenleg a 27/2022-es sürgősségi kormányrendelet szabályozza, ennek alapján a lakossági célú energiafelhasználás árai így néznek ki:
- 0,68 lej/kWh (TVA-val együtt), amennyiben a havi fogyasztás kevesebb mint 100KWh
- 0,80 lej/kWh (TVA-val együtt), amennyiben a havi fogyasztás 100 és 255 KWh közötti, és
- 1,3 lej/kWh (TVA-val együtt), amennyiben a havi fogyasztás 255 KWh-nál több, illetve a földgáz esetén
- 0,31 lej/kWh (TVA-val együtt), fogyasztási korlát nélkül
Nos, a Ciolacu-kormány a fenti árszabályozást akarná kivezetné, egyelőre úgy tűnik, csak az a kérdés, hogy idén ősztől, vagy az idei esztendő végétől lépne érvénybe ismét a piaci ár. Az AEI elemzése alapján viszont mi, egyszeri fogyasztók sokkhatással kell majd számolnunk, számláink egyszerűen megduplázódnak a tavaly téli viszonyokhoz képest, pedig az sem volt túl olcsó, hogy finoman fogalmazzunk.
Az AEI elemzésében egy példán keresztül mutatta be a plafonizálás kivezetésének kockázatát: egy átlagos bukaresti kétszobás blokklakásban (magyarországi olvasóink kedvéért: panellakásban) élő fogyasztó eddig 1.3539 lei/kWh (TVA-val együtt) fizetett az elektromos áramért, ez viszont, az árplafon kivezetése után 99%-al lesz magasabb.
Az AEI arra is rámutat elemzésében, hogy azok az energiakereskedők, akik eddig 0,45 lej/kWh áron vásárolták az áramot a lakosságnak történő továbbértékesítés céljából, a plafonizálás kivezetése után nagyjából 25 százalékos profitnövekedést regisztrálhatnak.
Az még kérdés, hogy valóban meglépi-e Ciolacu az energiaár-plafon kivezetését, és ha igen, akkor mikortól lép ez érvénybe. A jelenlegi érvényes sürgősségi kormányrendelet ugyanis 2025 márciusának végéig rögzítette (volna) az árakat, ezt a Ciuca által jegyzett kormányrendeletet pedig Ciolacuék PSD-je is támogatta, mint koalíciós társ.
Az intézkedés mögött azonban sokkal súlyosabb válság húzódhat meg. Amint arról mi is írtunk, Románia irtózatosan magas államháztartási hiánnyal küszködik, ebből kifolyólag fennáll annak a veszélye, hogy elveszíti az uniós pénzeket, vagy azok egy részét. Marcel Ciolacu kormányfő Brüsszelben tárgyalt az Európai Bizottsággal arról, hogy az ország kapjon némi haladékot az államháztartási hiány rendezésére és ne induljon el ellene a túlzott-deficit eljárás. Ehhez pedig vissza kéne tenni a büdzsébe egy akkora összeget, amely nagyjából a GDP-nk két százalékát teszi ki – most pedig olvassuk újra az energiaszolgáltatók 25 százalékos profitnövekedését, és gondoljunk bele ennek adóvonzatába – így válik érthetővé, hogy miért kell kivezetni az árplafont: hogy vissza tudják tenni a pénzt, amit elloptak.
A képet az is árnyékolja, hogy jelenleg az a nagykoalíció vezeti az országot, amely különböző formákban ugyan, de az elmúlt 10-15 évben folyton kormányon volt, így nagymértékben felelős azért a helyzetért, amit most ő kéne leszámoljon, frivolabban szólva, a jelenlegi politikai osztály képviselői és szenátorai azokat kéne kirúgják, akiket ők maguk hoztak be a rendszerbe, azokat a jelenségeket kéne felszámolják, amelyeket ők maguk idéztek elő, és amelyből eddig nagyon is jól éltek.
Az AUR közben csendben készülődik.
Felcser V. Örs
FORRÁS: Daily Business, Economica
(Nethuszár)