Ciolacu üzeni Brüsszelből: nem lesz TVA-emelés
2023. 09. 02. 09:24:09
Amint arról több ízben is beszámoltunk, Románia kormánya a napokban tárgyalásokat folytat az Európai Bizottsággal, hogy a magas költségvetési hiány miatt ne érje hátrány az országot, azaz ne tartsák vissza az uniós pénzeket. Két, egymással is szorosan összefüggő irány látszik kibontakozni: az egyik a hiány visszaszorítása, azaz a költségvetés bevételeinek növelése (adóemelések, bizonyos kedvezmények megszüntetése, energiaár-plafon kivezetése), másrészről pedig a kormány igyekszik rávenni az EB-t arra, hogy a vállaltnál nagyobb költéségvetési hiánycélt fogadjon el, így Románia elkerülné a túlzott deficit eljárást. A napokban a román kormány két minisztere is tárgyalt Brüsszelben, míg pénteken maga a kormányfő, Marcel Ciolacu és Ursula von der Leyen folytatott megbeszéléseket, ennek kapcsán pedig péntek este tartott sajtótájékoztatót a román miniszterelnök.
Beszámolója szerint a kormányfő tájékoztatta az EU vezetőit az államháztartásra negatívan ható tényezőkről: egyfelől Románia nagy erőfeszítéseket tesz Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatására, másfelől a leghosszabb közös határa van a háborúban álló Ukrajnával, ami rontja hitelképességét a nemzetközi piacokon. Az Európai Bizottság megértette ezeket az érveket – tette hozzá.
Ciolacu elmondta, hogy érvei hatására a brüsszeli tárgyalásain rugalmasságot tapasztalt az európai vezetők részéről a költségvetési hiánycél megemelésének kérdésében.
Az energiaár-plafon eltörléséről
Arra a kérdésre, hogy az EB kérte-e az energiaár-sapkák eltörlését, Ciolacu azt felelte, érvelésében abból indult ki, hogy a kedvezményeket a romániai lakosság vásárlóerejének megerősödéséig fenn kell tartani.
A specnyugdíjakról és a kisnyugdíjak növeléséről
A kormány valószínűleg év végéig kidolgozza az új nyugdíjtörvény tervezetet – nyilatkozta péntek esti brüsszeli sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Marcel Ciolacu elmondta, az Európai Bizottság elvárása az, hogy a jogszabály küszöbölje ki a jelenlegi nyugdíjrendszer méltánytalanságait.
„A Bizottság azt soha nem kérte, hogy növeljük meg azoknak a nyugdíját, akinek a jelenlegi juttatásuk nagyobb a korábbi fizetésüknél”
– jegyezte meg.
Leszögezte: az alacsony nyugdíjak biztosan növekedni fognak, várhatóan a magasabb nyugdíjaknál nagyobb arányban. „Természetes, hogy így járjunk el. Ezzel nem csorbítjuk senkinek sem a jogait” – fogalmazott Ciolacu.
Mivel felkészült arra, hogy a megbeszéléseken terítékre kerül a különnyugdíjak kérdése, miután az erre vonatkozó törvényt az alkotmánybíróság visszaküldte a parlamentnek, ezekre a tárgyalásokra az igazságügyi minisztérium, illetve az európai alapok minisztériumának szakértői csapatával érkezett – tájékoztatott a miniszterelnök.
Az adóemelésekről
Néhány alapelvben azonban a kormányfő beszámolója szerint sikerült megállapodni. „Világossá tettem, hogy Románia miniszterelnökeként nem értek egyet a TVA 19 százalék fölé emelésével, mert ez nyilvánvalóan ismét az infláció növekedéséhez és gazdasági visszaeséshez vezetne” – jelentette ki Ciolacu, aki szerint a TVA egy százalékpontos emelése 0,5 százalékpontos inflációnövekedést generálnia.
A kormány nem készül új adókat bevezetni és a közalkalmazottak bérét sem csökkentené, hanem a költségvetési kiadásokat mérsékeli
– jelentette ki Marcel Ciolacu péntek este Brüsszelben.
A kormányfő elmondta, hogy a brüsszeli tárgyalások elvi kérdésekről szóltak, és számára az volt a kiindulópont, hogy semmiképpen nem járul hozzá a hozzáadottérték-adó (áfa, TVA) növeléséhez. Az Európai Bizottság meglátása szerint problémákat vet fel a tisztességes verseny hiánya a létező áfakedvezmények miatt, erre megoldásokat keresnek. Kijelentette: nincs szó új adók bevezetéséről, sem megszorító intézkedésekről, csak a költségvetési kiadások csökkentéséről, „ami teljesen helyénvaló”.
Ciolacu azt mondta, hatékonyabban készülnek fellépni az adóelkerülés ellen, mert az „a becslések szerint 160 milliárd lejre duzzadt Romániában” és „csak a TVA tekintetében 20 milliárd lej körüli”. Hozzátette, fontolgatják néhány adókedvezmény megszüntetését, de nem nyúlnak hozzá a közalkalmazottak fizetéséhez. Kifejtette, a társadalmi méltányosság elvét tartják szem előtt, mert „egy luxus-közalkalmazottnak” nem lehet étkezési és üdülési utalványa, mint ahogy a TVA-t sem lehet megnövelni úgy, hogy ezzel ellehetetlenítik a kis bevételű vállalkozásokat. Ezért valamennyi kategóriáról külön kell tárgyalni – szögezte le a miniszterelnök. Ciolacu ugyanakkor bizakodóan nyilatkozott arról, hogy a tervezett intézkedések bevezetésével 2025-ben Románia teljesíteni tudja majd a 3 százalékos hiánycélt.
A kormányfő elmondta, hogy a mikrovállalkozások adózásának tervezett módosításáról még nincs végső döntés. De megjegyezte, hogy a jelenlegi rendszerben vannak anomáliák. Példaként említett egy olyan céget, amelynek 270 milliárd feletti éves forgalma és közel 15 milliárdos közvetlen nyeresége van, de a jelenlegi szabályok szerint mindössze 1 százalékos adót fizet, ráadásul az adóalapja 20 százalékos csökkentése után. „Ez több mint 50 százalékos profitráta” – jelentette ki a kormányfő.
A költségvetési hiányról
A költségvetési hiánnyal kapcsolatos kérdésre válaszolva elmondta: a céldeficit esetleges megemeléséről a következő napokban technikai jellegű tárgyalások zajlanak majd Céline Gauerrel, az EU helyreállítási alapjáért felelős munkacsoport vezetőjével.
A miniszterelnököt az Európai Bizottsággal egyeztetett deficitcsökkentő intézkedésekről kérdezték az újságírók az EU vezetőivel folytatott pénteki megbeszélések után tartott sajtótájékoztatóján. Arra az újságírói kérdésre, hogy mikorra várható döntés a túlzottdeficit-eljárásban szereplő költségvetési hiánycél esetleges növeléséről, Ciolacu azt felelte: „év végéig egészen biztosan”.
Ugyanakkor kijelentette, Románia nem szándékszik csökkenteni a védelmi kiadásait, amelyek a továbbiakban is a GDP 2,5 százalékos szintjén maradnak. Arra a kérdésre, hogy a deficit hány százalékát teszi ki az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott segítség, a miniszterelnök az felelte: hazai szakértők több mint 3,5 százalékra, míg az Európai Bizottság csak 1,5 százalékra becsüli ezt az arányt.
A PNRR módosításáról
Elmondta, tárgyaltak a PNRR módosításáról is, mert a harmadik kifizetési kérelmet csak akkor tudja Bukarest benyújtani, ha az országos helyreállítási tervet a 2,1 milliárd eurós támogatáskieséshez igazítják. Megemlítette, hogy a kormány időközben a PNRR Repower EU fejezeténél módosította a beruházási terveket is.
„Amint az várható volt, szóba került a költségvetési deficit kérdése is, a jelenlegi geostratégiai helyzet és a biztonsági válság körülményei között. Kivétel nélkül az összes európai vezető köszönetet akart mondani Romániának a két állam támogatásáért: az egyik Ukrajna, amely fegyveres háborúban áll, a másik a Moldovai Köztársaság, amely hibrid támadásoknak van kitéve”
– mondta a miniszterelnök.
Ciolacu azt is kijelentette, hogy a kormány felelősséget vállal a parlament előtt a közigazgatási reformot, az adócsalás-megelőző intézkedéseket, illetve az adóügyi módosításokat tartalmazó tervezetcsomagért. Hangsúlyozta, hogy „Románia hiteles, felelős és mindenekelőtt tisztességes partnere mind az Európai Tanácsnak, mind a Bizottságnak és az Európai Parlamentnek.”
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)