A putyini sötét valóság hírei
2023. 09. 05. 12:44:52
A nagy Ruszijában is vannak még derék oroszok, ahogy mindig is voltak. Ne feledjük, Oroszország nem egyenlő Ruszijával, és Putyin nem egyenlő az orosz néppel. Bár az elnyomás, a diktatúra borzalmasan megnehezíti az orosz ellenállók mindennapjait, mi több, arrafelé az életükkel játszanak azok is, akik specoperácijá helyett háborúnak nevezik a háborút – íme néhány hír az orosz ellenzék/ellenállás köreiből, valamint az egyszerű orosz emberek mindennapjaiból és az orosz gazdaság állítólagos szárnyalásáról.
Figyelmeztetés
Dmitrij Alekszejevics Gluhovszkij (1979 –) orosz író és újságíró. A Jeruzsálemi Héber Egyetemen végzett. Magyarul megjelent művei: Szürkület (2012), Text (2018), Poszt (2019), Orosz Népellenes Mesék (2019), Metro-A Trilógia (2019), Futu.re (2019). A putyini rezsimről szólva fogalmazta meg alább olvasható és oroszoknak szóló intését, amit honi vatnyikjanik is megfogadhatnának.
„Putyin és Oroszország putyini variánsa kudarcra van ítélve. Öt éve van hátra, vagy tíz – nem számít. Elég, elszenesedik, felperzselve megtévedtek és ártatlanok életét és lelkét. Ne feledjétek: ennek hamarosan vége lesz. Ne legyen közötök hozzá, ne kössétek hozzá az életeteket, ne haljatok meg hiába, ne mocskoljátok be magatokat”
FORRÁS: Gluhovszkij Telegram-csatornája
Egy éve halott Gorbacsov
Alekszej Alekszejevics Venyegyiktov (1955-) oroszországi újságíró, az „Echo Moskvi” moszkvai rádió orosz ajkú világban közismert főszerkesztője volt. 2022.február 24-e, az orosz csapatok Ukrajna elleni támadása után nyilvánosan kijelentette, hogy Putyin nagy hibát követett el. Ekkor rádióját bezárták, őt pedig „külföldi ügynöknek” minősítették, vagyis árulónak bélyegezték. Jelenleg a „Zsivoj Gvozgy” YouTube-csatornát üzemelteti néhány volt kollégájával, és ő a „Diletant” történelmi folyóirat tulajdonos-főszerkesztője. Alábbi írásában Alekszandr Baunovot* idézi Gorbacsov halálának egyéves évfordulója kapcsán.
„Rousseau-hoz és a francia felvilágosítókhoz hasonlóan Gorbacsov is abból indult ki, hogy az ember természeténél fogva jó, és csak a társadalom teheti gonosszá. Ha szabadságot adsz az embernek, azt biztosan jóra fogja használni, és ha a társadalom javul, az ember biztosan kedvesebb lesz. Valahányszor valaki nem jóra használta a neki adott szabadságot Karabahtól Vlagyivosztokig, Gorbacsov hitetlenkedve újra próbálkozott. Ez a naiv hit volt hibáinak gyökere.”
Ez nagyon közel áll az igazsághoz.
*Alekszandr Germanovics Baunov (1969-) orosz politológus, újságíró, publicista, volt diplomata. 2015-től a Carnegie Moscow Center társtulajdonosa és a Carnegie.ru főszerkesztője volt. 2022 – től a bécsi Humanitárius Tudományok Intézetének munkatársa.
FORRÁS: Telegram
Egy minszki taxis mondja
Oroszország azért támadta meg Ukrajnát, mert ott az amerikaiak búzát és zöldséget termesztettek GMO-val. És ez a GMO már közeledett az orosz határhoz! El akarta árasztani a földjeiket! A GMO-val fertőzött föld pedig mutációkat jelent, 50 évig tartó életet és mindenféle betegséget. Megelőző csapást kellett mérni.
Már a taxisok is tudnak mindent: mi miért, mi célból….
Nahát!
FORRÁS: Alekszej Venediktov Telegram-csatornája
„Hollywood” helyett a kínai filmeket fognak játszani az oroszoknak
Az Oroszországba csak „kalóz” formátumban bevihető nyugati filmek helyett Kínában és afrikai országokban készült filmeket mutathatnak be a nézőknek a mozik – mondta Jekaterina Naumova, a „Roszkino” megbízott főigazgatója.
„A kínai mozi minősége óriásit fejlődött az elmúlt néhány évben. A gyártási technológiák igen magas szintűek, a színészi játék nagyon jó”
– jegyezte meg Naumova. Hozzátette, hogy a Roszkino által végzett közönségkutatások azt mutatják, hogy érdeklődés van más, Oroszországgal „barátságos” országok filmjei iránt is. Például „nagy kereslet van a modern afrikai mozi iránt” –mondta Naumova, akit a RIA Novosti hírügynökség idézett.
Tavaly a hollywoodi tartalmak elvesztése után az orosz mozik 56-70 százalékos bevétel zuhanást tapasztaltak, minden második a bezárás szélére került, miután az iparág együttes vesztesége meghaladta a 4 milliárd rubelt. Kudarccal végződtek azok a kísérletek, amelyek a kínálatot háborúról szóló filmekkel akarták megtölteni. Például a Tanú című film, amely az ukrajnai inváziót az orosz propaganda szemszögéből mutatja be, a megjelenés első négy napjában kevesebb mint 7 millió rubelt gyűjtött, miközben költségvetése meghaladta a 200 millió rubelt.
Az Egységes Automatizált Információs Rendszer szerint egy vetítés átlagos nézőszáma mindössze négy fő volt, a fenntartható terjesztéshez pedig legalább 17-20 néző szükséges.
FORRÁS: Moscow Times Tg-csatorna
A „Gazprom” számláin lévő készpénztartalékok harmadukra estek az európai gázszállítások leállása után
A Gazprom „pénzügyi öngyilkosságává” vált az Európa megfagyasztására tett kísérlet, hogy az engedményeket tegyen Ukrajnával kapcsolatosan. A cég számláinak másfél évre szóló készpénz tartaléka harmadára csökkent, és napi mintegy 2,5 milliárd rubeles sebességgel olvadt – derül ki a Gazprom által augusztus 29-én közzétett tömörített, nemzetközi előírásoknak megfelelő pénzügyi jelentéséből.
Azáltal, hogy a legtöbb európai fogyasztónak leállította a gáz szállítását, és a termelést negyedével csökkentette a háború előtti szinthez képest, a Gazprom bevételének 40%-át, EBITDA-jának (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény – a ford.) 60%-át veszítette el, és a részvényeseknek járó tiszta bevétel több mint nyolcszoros eséséről számolt be.
A lakossági gázellátási hálózat bővítési programjáért és az új gázvezetékek építéséért lényegében nem volt miből fizetni: a cég működési pénzforgalma (681 milliárd rubel hat hónapra) a tőkeráfordításoknak (1,3 billió rubel) csak felét fedezte.
Az Alfa Bank elemzői becslése szerint a Gazprom nettó cash flow-ja (a számlák bevételei és a kiáramlások különbsége) negatív lett – mínusz 507 milliárd rubel. Simon Tagliapietra, a Bruegel elemzője szerint Oroszország gázstratégiája önsorsrontó, és teljes kudarcnak bizonyult.
„ A Kreml azt hitte, hogy ha a gázszállításokat fegyverként használja az EU ellen, Ukrajna támogatásának azonnali csökkenését fogja tapasztalni. Ez teljes mértékben hibásnak bizonyult.”
Bruegel számításai szerint az orosz gáz részesedése az európai piacon 10 százalékra csökkent annak 2021. eleji közel feléről.
„Oroszország örökre elvesztette kiemelkedő globális gázexportőr státuszát”
– mondja Tagliapietra.
Az európai piac egykori főbeszállítójaként a Gazprom bevétele 75%-kal csökkenhet idén – jósolja Ronald Smith, a BCS elemzője. A Gazprom saját statisztikái szerint a hetvenes évek második fele óta nem adott el ilyen kevés gázt Európának.1975-ben évi 19,3 milliárd köbmétert tett ki az export, 1980-ban, a Németországgal kötött jelentős szerződéskötés után pedig már 54,8 milliárd köbmétert.
FORRÁS: Moscow Times
Andrej Nyecsajev volt pénzügyminiszter írja az oroszországi statisztikáról:
A Rosszstat (Állami Szövetségi Statisztikai Szolgálat – a ford.) igazi bűvésznek bizonyult, 7 hónap (!) után radikálisan felülvizsgálta az oroszországi ipari termelés 2022-es adatait. Az összes szakértő meg volt győződve arról, hogy esett, a Rosstat pedig hivatalosan is megerősítette a tavaszi 0,6%-os visszaesést. Néhány napja azonban statisztikai hibának nyilvánította az ipari termelés visszaesését, és azt mondta, hogy az ipar ugyanennyivel, vagyis 0,6%-kal nőtt! Lehetetlen nem emlékezni arra a régi viccre, miszerint létezik hazugság, aljas hazugság, és van a statisztika.
FORRÁS: Nyecsajev TG-csatornája
Rosszstat: az oroszok több mint harmada kevesebb, mint napi 10 dollárból él
Míg a hivatalos statisztikák szerint Oroszországban az átlagkereset a 80 ezer rubelhez (Rbl/Ft = 3,67 árfolyamon 293 600 Ft – a ford.) közelít, az orosz állampolgárok túlnyomó többsége nem lát ennyi pénzt a zsebében.
Az oroszok kétharmada (64,4%) havi 45 000 rubel alatti /165 000 Ft a ford./jövedelemből él – derül ki a Rosszstat-nak a lakosság társadalmi-gazdasági differenciálódásáról szóló adataiból. Sőt több mint egyharmaduk (37,7%) 27 000 rubelt kap havonta, vagyis napi 9,3 dollárt a jelenlegi árfolyamon. Minden ötödiknek (21,7%) van havi 19 ezer rubel alatti jövedelme, vagyis napi 6,6 dollár. Minden nyolcadik (11,7%) pedig havi 14 ezer rubelből vagy napi 4,9 dollár alatti összegből él.
Az oroszországi állampolgárok mindössze 14,7%-ának van havi 75 ezer rubeles bevétele – ami a legszegényebb európai országok, például Szerbia vagy Észak-Macedónia átlagkeresetének szintje –, és csak 7,6% kap több mint 100 ezer rubelt havonta (ami a bulgáriai átlagfizetés).
FORRÁS: Moscow Times
Szemle, fordítás: Orosz Tükör
(Nethuszár)