Szankciók hatása: parasztlázadás jöhet Ruszijában?
2023. 09. 13. 17:24:20
Olyan parasztlázadás törhet ki Ruszijában, amit 1773-as Pugacsov-féle „ál-cár” óta nem láttunk, de az éhínség szintén egy olyan forgatókönyv, amely mára valóságossá vált – mindez pedig nagyban köszönhető a szankcióknak. Jelenleg a gabona felvásárlási ára a felér zuhant, ha ez nem lenne elég, akkor még üzemanyaghiány is borzolja a gazdák idegeit, a helyzet annyira feszült, hogy Dimitrij Patrusev agrárminiszter is megszólalt az ügyben, aki nem más, mint az ország második emberének, az FSZB-cár Nyikolaj Patrusevnek a fia.
Miközben a pénzromlás miatt (egy rubel lassan egy amerikai centet ér) a gabona felvásárlási ára 16-18 rubel kéne legyen, addig a valóságban jó, ha 7-8 rubelt kapnak érte az orosz gazdák. Ruszijá a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, de ezt a lehetőségét stratégiai fegyverként alkalmazza, lévén a három naposra tervezett spécoperácijá immár másfél éve tartó háborúvá változott, amelyben ráadásul nyerni sem tud, katonai kilátásai egyre rosszabbak.
Sok orosz gazda azonban álmában sem gondolta volna, hogy a 21. században, Putyin uralkodásának 23. esztendejében azzal szembesül, hogy nincs mivel megtankolnia kombájnját – nos, a jelenség ma már az orosz mezőgazdaság mindennapjait képezi.
Dízel nincs, ha éppen van, akkor drága…
A Sztavropol, Baskíra, Szaratov, Szamara, Rosztov régiókat sújtó problémáékra azért is érdemes figyleni, mert ez a terület összes kitesz egy fél Ukrajnányi területet, azaz országméretű régióról van szó, ahol, ahogy azt Szergej Kolesnyikov, a farmok és mezőgazdasági szövetkezetek képviselője kijelentette: „a helyzet nagyon kritikus, fogy a türelem, kopnak az idegek”.
„Az oroszországi üzemanyaghiány leállíthatja a betakarítást és a vetést”
ezt már maga Dmitrij Patrusev orosz mezőgazdasági miniszter mondta szeptember elején. Nevezett kormánytag a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSzB) korábbi igazgatójának és a nagyhatalmú Nemzetbiztonsági Tanács elnökének a fia. Az apa, Nyikolaj Patrusev a vezető szilovikok legbelsőbb körébe tartozik, aki tulajdonképpen az ország második emberének számít, így fia figyelmeztetései gyorsan eljuthatnak az elnök fülébe. A miniszter jelentése szerint korábban még csak a magas üzemanyagárak okoztak fejfájást, mostanra azonban romlott a helyzet.
„Már gondjaink vannak az üzemanyag puszta elérhetőségével is. Ha leállítjuk a betakarítást, abból katasztrófa lesz”
- figyelmeztet a moszkvai miniszter.
Keret: Dimitrij Patrusev – az SVG néven futó bennfentes orosz TG-csatorna szerint az orosz irányított hatalom-tranzicíó által kiszemelt utód, ő lépne Putyin helyére. Korábban már írtunk erről, LÁSD ITT! Keret vége.
Kolesnyikov ugyanakkor elmesélte, hogy dühös gazda felolvasott neki egy részletet Pugacsov leveléből:
„a szerencsétlenséget, amit a hatalom urai raktak a szegény nép vállára, sehol e világon nem tapasztalják az emberek olyan pusztító erővel, mint Oroszországban…”
majd hozzátette: a helyzet annyira kritikus, hogy Oroszország agrárrégióiban egyelőre a terményt sem tudták még begyűjteni, holott már rég a vetéssel kéne foglalkozzanak – így aztán a gazdák már az utak lezárást fontolgatják.
De hogy jutottak idáig?
Putyin, a háború megindítása előtt alaposan elmérte valós esélyeit, ennek jele az agrárszektorban tapasztalható probléma, amely csak súlyosabbá válhat, de hamarosan a teljes orosz ipar megérzi a rezsim újvilágrend-építő szándékainak egyáltalán nem jótékony hatásait. A dízelhiány kettős okra vezethető vissza: egyrészt a hadsereg igényeit kell előbb kielégíteni, márpedig a három napra tervezett specoperácijá több mint egy éve tart, ez pedig üzemanyag-igényes szórakozás. Másrészt, a nyugati-déli régiókban található kőolaj-tárolókat Moszkva elköltöztette a keletibb tartományokba, tartva az ukrán drónok támadásaitól.
A nyáron csak fokozódott a baj,
ugyanis az orosz vasúti hálózat nem tudott megbirkózni azzal, hogy a síneken egyszerre jelentkezett az Azovi-, illetve Fekete-tengeri turisták özöne, az üzemanyag-szállítás a nyugati, déli régiókba, illetve a hadsereg ellátása.
A szankciók miatt egyre jobban elértékelendő orosz valuta miatt nem tudták növelni a felvásárlási árat, így a gazdák is kivártak az eladással, bízva a helyzet javulásában, de az csak tovább romlott – az el nem adott árú pedig csak gyűlt és gyűlt. Putyin ráadásul ígéretet tett arra, hogy fél Afrikát ellátja búzával, ráadásul ingyen – ez sem segített az orosz mezőgazdaságon.
Erre épült rá az üzemanyaghiány, amit most nem egyszerű megoldani. Bár Dimitrij Patrusev az Energiaügyi Minisztériumhoz fordult, illetve megpróbálják összegyűjteni az üzemanyag-tartalékokat szerte az országból, ez egyrészt nehézkes, másrészt nem biztos, hogy megvalósul – ugyanis a hadsereg járműveit is etetni kell, az sem kizárt, hogy előáll az a vicces helyzet, hogy Ruszijá, mint a világ egyik legnagyobb kőolaj-kitermelője dízel nélkül marad.
Nem hiszed?
Hát, pedig Patrusev már annak a lehetőségét is felvetette, hogy Ruszijá függessze fel kőolajexportját, amíg a mezőgazdasági válság megoldódik. Ez persze nem történhet meg, mert a gabonaexport mellett a kőolajexport adja az ország legnagyobb bevételi forrását, bár a szankciók itt is megmutatták hatásukat: a korábban jól fizető európai piacok helyett kénytelenek Kínának és Indiának diszkontáron eladni a naftát – utóbbi ország esetében épp egy 30 milliárd dollár értékű rúpiahalmon ül Ruszijá, mert nem tud vele mit kezdeni.
Mindez pedig csak a baj kezdete:
a nyugati mezőgazdasági gépek is a szankciók hatálya alá esnek, ennek hatásai idén még nem, de jövőre már érezhetőek lesznek. Nem frissülnek a szoftverek, nincs alkatrész, miközben a régi gépek kopnak és romlanak. Ugyancsak a szankciók hatálya alá esnek a műtrágya és a növényvédő szerek is, nem véletlen, hogy az ukrán gabona blokádját csak akkor hajlandó feloldani Oroszország, ha legalább az ezekre vonatkozó szankciókat visszavonja a Nyugat.
Mi lesz így?
Amennyiben minden szankció fennmarad, akkor jövőre az orosz mezőgazdaság totális összeomlása sem zárható ki: az üzemanyag-problémák ugyanúgy fennállnak majd, talán még súlyosbodnak is. A műtrágya és növényvédő szerek hiánya negatívan befolyásolja a termés minőségét és mennyiségét. A mezőgazdasági képek kopása, az alkatrészek hiánya szintén problémákat okoz majd, és a felvásárlási ár sem lesz nagyobb.
FORRÁS: Euronews
(Nethuszár)