Akadozik a reformcsomag, a CCR-hez fordul az USR
2023. 09. 29. 16:09:23
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szóvivője, Ionuţ Moşteanu pénteken bejelentette, hogy pártja megtámadta az alkotmánybíróságon a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetet, amelyért a kormány felelősséget vállalt a parlamentben. A politikus tájékoztatása szerint a beadványt a Jobboldal Ereje törvényhozói mellett a Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakcióinak két tagja is aláírta.
A parlamentben nyilatkozó szóvivő elmondta, hogy a beadvány 46 oldalon keresztül sorolja az összesen 13 alkotmányellenesnek vélt törvénycikkelyt. Közlése szerint aláírói többek között a tervezet elfogadásának módját kifogásolják. Szerintük a tervezetet nem lett volna szabad parlament előtti felelősségvállalással elfogadtatni, mert a jogszabályjavaslat nem egységes, 22 törvényt módosít, így az azonnali alkalmazásának alkotmányos feltétele nem teljesült.
Ráadásul bizonyos intézkedések október elsejétől, mások január elsejétől vagy 2025-től lépnek hatályba – részletezte Moşteanu, emlékeztetve arra, hogy korábban az alkotmánybíróság hasonló okokból utasított már el törvényeket. Hozzátette, hogy a kormány tervezete sérti a jogbiztonság elvét, mert az előírásai nem egyértelműek és kiszámíthatóak. Elmagyarázta, hogy az alkotmánybíróság döntéséig az intézkedéscsomag nem léphet hatályba.
„Ezzel ma sikerült megakadályoznunk a tervezet hatályba lépését. Várjuk az alkotmánybíróság döntését. Addig a tervezet nem lép hatályba, így egyetlen adó sem nő”
jelentette ki Moşteanu. Megjegyezte azt is: az előző húsz évben hozott ítéleteikből kiindulva nem hinné, hogy a bírák alkotmányosnak fogják nyilvánítani ezt a jogszabályjavaslatot.
„Ciolacut most megállítottuk. Ha reformot akar, akkor azt a parlamentben kell előterjesztenie. Többsége van, amit arra tud használni, hogy tisztességes vita révén fogadtassa el a törvényjavaslatokat, szakbizottsági vitákkal, a munkáltatók és a szakszervezetek bevonásával” – fogalmazott a politikus.
Ciolacu nyugodtan reagált: „joguk van hozzá”
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pénteken kijelentette, hogy az ellenzéki pártoknak jogában áll a megtámadni az alkotmánybíróságon a parlamentben elfogadott törvényeket.
A vajdahunyadi látogatásán tartózkodó miniszterelnöktől az újságírók megkérdezték, pártelnökként mi a véleménye arról, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Jobboldal Ereje megtámadták az alkotmánybíróságon a deficitcsökkentő intézkedéscsomag tervezetét, amelyért a kormány a hét elején felelősséget vállalt a parlamentben.
„Ez jogukban áll”
– válaszolta Marcel Ciolacu.
Hozzátette: kormányfői minőségében maga is megkapta a beadvány szövegét, és szerinte hagyni kell az alkotmánybíróságot, hogy végezze a dolgát. Hangsúlyozta azt is, hogy soha nem kommentálta az alkotmánybíróság döntéséit.
FORRÁS: AGERPRES
KONTEXTUS: Az USR nem először bizonyítja be, hogy egyszerűen nem érti az idők szavát. Miközben az egyik legprogresszívabb pártként indult neki rendszert váltani, aközben ő maga is belesimult a mioritikus tájba, ma már nem több a Dambovita partján szart kavaró és saját pecsenyét sütögető román pártok bármelyikénél, a belesimulás különösen Nicusor Dan bukaresti főpolgi esetében követhető nyomán. A helyzet az, hogy – dacára annak, hogy nem mindenben értünk egyet a reformcsomagnak nevezett adómódosításokkal – nem lehet már azt a gyakorlatot folytatni, amit eddig művelt a román állam, jelesül: adóbevételeinek nagyobb része arra ment el, hogy saját magát finanszírozza. A Ciolacu által benyújtott reformcsomag messze nem tökéletes, de határozott lépés a kívánt irányba. Kis lépés, az már igaz, de bátor, határozott, irányt kijelölő – választások előtt nyolc hónappal Romániában politikustól nemhogy ennél több, de még ennyi sem várható – ez adja Ciolacu lépésének leglényegesebb elemét. Az USR pedig, lévén bizalmatlansági indítványra nem futotta erejükből, az AUR-al pedig nem akarnak közösködni – legalábbis egyelőre – egy sovány CCR-beadvánnyal késlelteti azt, aminek meg kell történnie, ennek eredménye nem egyéb, mint a kö9ltésgvetési hiány további növekedése, az üzleti bizonytalanság erősödése stb. Sic transit gloria mundi – érvényes az USR-re.
(Nethuszár)