Kamatkiadások jövőre: a GDP KÉT százaléka! (KONTEXTUS)
2023. 11. 06. 19:43:09
Jövőre az állam kamatkiadásai elérik a GDP 2 százalékát, a kamattörlesztés pedig felemészti majd az egyhavi adóbevételeket – jelentette ki hétfőn egy szakmai rendezvényen Alin Chitu pénzügyi államtitkár. HÍR+KONTEXTUS
Felhívta a figyelmet arra, hogy az állam adóbevételei mára már a GDP 25 százalékára estek vissza, ezért az államnak vagy csökkentenie kell az ellátórendszerekre fordított kiadásait, vagy – ha nem akar adót emelni – növelnie kell az adóbehajtás hatékonyságát.
Kérdésre válaszolva a kormány deficitcsökkentő intézkedéseiről az államtitkár kijelentette: ezek nem nevezhetők adóreformnak. Emlékeztetett arra, hogy a nyár folyamán a pénzügyminisztérium számos javaslatot dolgozott ki a költségvetési hiány mérséklésére, és végül politikai döntés született arról, hogy a kormány ezek közül melyeket alkalmazza.
Chitu szerint Romániában az adóbevételeknek el kell érniük a GDP 30 százalékát, és ehhez 3 százalékkal kell növelni ezeket a bevételeket. A deficitcsökkentő csomagba foglalt adóemelések pedig a GDP mindössze 1 százalékának megfelelő bevételnövekedést jelentenek. A nagyvállalatokat terhelő különadókról kijelentette, hogy ezeket hosszú távon nem lehet fenntartani, nem véletlen az, hogy Románián kívül csak egy-két uniós tagállam vezette be ezt az intézkedést.
Megjegyezte azt is, hogy hiába kínlódik az adóhatóság az áfabeszedés javításán, ha sorra jelennek meg a különböző áfakedvezmények. Szerinte Románia rácáfolt arra az „alapigazságra”, miszerint az adócsökkentés az adócsalás mérsékléséhez vezet. „Hiába csökkentettük az áfát, nem mérséklődött az adócsalás” – jelentette ki. Azt azonban az államtitkár biztatónak nevezte, hogy az országos helyreállítási tervben előírt digitalizáció révén akár 4 százalékponttal is emelkedhetnek majd a költségvetés bevételei.
FORRÁS: AGERPRES
KONTEXTUS: öröm, hogy vannak még olyan kormánytagok, politikusok, akik látják a fától az erdőt, azaz a politikai haszonszerzéstől vezérelt nyugdíj- és minimálbéremelések tarthatatlan helyzetét. Sajnos hangjuk nem hallszik el a Victoria palotáig, Ciolacu ugyanis nemrég jelenete be, hogy jövőre KÉT alkalommal is emelik a nyugdíjakat, ami minden, csak nem felelős gazdálkodás. A készpénzhasználat szabályozásáról szóló és alig pár hete elfogadott új törvényt máris próbálják felvizezni az illetékesek, mert egyrészt végrehajthatatlan, másrészt társadalmi ellenállásba ütközik, ami így, választások előtt csak az AUR-nak kedvez, ők le is csaptak a labdára – nyomukban szorosan ott liheg Erdély legkisebb magyar pártja is. Úgyhogy, öröm, hogy Chitu látja és nevén nevezi a problémát, szomorú, hogy nem ő a miniszterelnök.
(Nethuszár)