Ejtette a Románia elleni perét a Black Sea Oil, zajlik a kitermelés
2023. 12. 12. 10:00:13
A Black Sea Oil & Gas, az amerikai Carlyle befektetési alap által ellenőrzött vállalat, ejti a 2018-ban elfogadott offshore törvényben előírt kiegészítő adóval kapcsolatos, a román állam elleni indított bírósági perét, amelyet később, a törvény tavalyi módosításakor is fenntartottak – derül ki az Economedia birtokába jutott dokumentumból.
„A BSOG azonnali hatállyal visszavonja mind az Országos Ásványkincs Ügynökséggel (Agenția Naționala pentru Resurse Minerale), mind a Pénzügyminisztérium által képviselt román állammal szembeni valamennyi követelését, vagyis azokat a követeléseket, amelyeket a 2022. április 21-én kelt bírósági kérelemben érvényesített. A fenti visszavonás „károkozás nélkül” történik, beleértve a BSOG-nak a XIII Pelikán és XV Midia tömbben, a „B” szerződéses területen lévő kőolaj feltárására, fejlesztésére és kitermelésére vonatkozó koncessziós megállapodás alapján vagy azzal kapcsolatban fennálló valamennyi jogát. A BSOG fenntartja továbbá minden egyéb, szerződéses vagy egyéb jogát” – áll a dokumentumban.
A vállalat vezérigazgatója a múlt hónapban a Szabad Európának elmondta, hogy „a vita az offshore törvényben előírt kiegészítő adóval kapcsolatos”, és hogy a BSOG „vissza akarja szerezni az államnak a kiegészítő adó miatt fizetett összegeket”. Az összeg megközelíti a 400 millió eurót.
A Black Sea Oil & Gas SA (BSOG) koncessziós partnereivel, a Petro Ventures Resources-szal és a Gas Plus Dacia vállalattal együtt tavaly júniusban kezdte meg a Midia földgázfejlesztési projekt (MGD) gázkitermelését. A Black Sea Oil & Gas által a sekélytengeri „Ana” és „Doina” peremterületekről kitermelt első molekulák 2022. június 15-én kerültek be az országos szállítórendszerbe – jelentették be a Black Sea Oil & Gas képviselői. A vállalat becslése szerint a két mező idén félmilliárd köbméter gázt fog kitermelni. Románia évente 11-12 milliárd köbméter gázt fogyaszt.
A beruházás 30 év óta az első befejezett projekt, amely a romániai fekete-tengeri kontinentális talapzatból való földgázkitermelésre irányul, és az egyetlen jelenleg is folyamatban lévő projekt.
FORRÁS: Economedia
(Nethuszár)