Pesszimista és belefáradt a háborúba Európa lakossága
2024. 02. 21. 17:40:46
Az Európai Külkapcsolatok Tanácsa által több országra kiterjedő felmérésre alapozott tanulmány szerint kontinensünk lakossága megfáradt, Ukrajna győzelmét illetően pesszimista, alig 10 százalék gondolja úgy, hogy Ukrajna győzhet, mi több, a kontinens lakosságának többsége kockázatként tekint a bevándorlókra…
A dokumentumot a teljes körű orosz invázió második évfordulója előtt publikálták, ebből pedig elég világosan kiolvasható: a 12 országból megkérdezettek válaszai alapján „kompromisszumos egyezség” hozza majd el a háború végét, még a romániai válaszadók 50 százaléka szerint is a háború lezárásának érdekében Ukrajnának meg kellene egyeznie Oroszországgal, ami azért érdekes változás, mert Románia teljes mellszélességgel támogatta az ukránok szabadságharcát.
Három országban (Svédország, Portugália, Lengyelország) továbbra népszerű az a vélemény, hogy támogatni kell Ukrajnát területeinek visszaszerzésében (50%, 48% és 47%). Öt országban, köztük Magyarországon (64%), Görö9gországban (59%), Olaszországban (52%), Romániában (50%) és Ausztriában (49%) világosan kirajzolódik a vélemény, miszerint nyomást kell gyakorolni Kijevre, hogy elfogadjon egy megállapodást. A többi országban a közvélemény megosztott ebben a kérdésben: Franciaország polgárainak 35 százaléka gondolja úgy, hogy Ukrajnának folytatni kell a harcokat, míg 30 százalékuk egy megállapodáshoz vezető alkut támogat. Németországban azolló még inkább kinyílik, ha ez a kérdés kerül szóba: a válaszadók 32 százaléka támogatja a további harcokat, míg 41 százalékuk a megállapodást tartja célravezetőnek, Hollandia polgárainak 37 százaléka támogatná a háború folytatását, míg 37 százalékuk megegyezés-párti, Spanyolországban pedig 35 százalék a háború folytatása mellett van, míg 33 százalék szintén az alkuval lezárt háború pártján áll.
A tanulmány szerzői, Ivan Krastev és Mark Leonard szerint a vélemények ilyetén változása összefügg az ukrán ellentámadás kudarcával (a tanulmány eredeti szövegében „lassúnak” nevezik), az amerikai politika megváltozásának lehetőségéből fakadó aggodalommal (az Ukrajnának nyújtott támogatás blokkolása a Kongresszusban), illetve amiatt, hogy Donald Trump megválasztása hatással lehet a háborús erőfeszítésekre.
Krastev és Leonard ugyanakkor kitérnek arra is, mit kell(ene) tenniük az európai vezetőknek, hogy továbbra is fenntartsák az Ukrajna iránti támogatást a lakosság körében. Mindenekelőtt egy olyan narratívával kell előállniuk – írják a szerzők –, amely a „realitásokban gyökerezik”, és amely különbséget tesz egy „kialkudott béke”, illetve „egy orosz feltételek alapján létrejövő béke” között – az igazi kihívás tehát a béke jelentésének meghatározása. Tapintható az európai félelem Donald Trump győzelmével kapcsolatban is, ami „kevésbé valószínűvé” teszi Ukrajna győzelmének lehetőségét. Egy ilyen politikai mezőben a béke fogalmának meghatározása „kritikus harcmezővé” válik, amennyiben pedig az európai vezetők továbbra is támogatni akarják Ukrajnát, akkor a lakossági támogatás megszerzéséhez elengedhetetlenül szükséges, hogy az EU vezetői olyan narratívát dolgozzanak ki, amelyek nem tűnnek irreálisnak egy szkeptikus közönség szemében.
Sokkal inkább elgondolkodtatónak nevezhetjük azokat a válaszokat, amelyek a „Ön szerint kockázatot jelentenek az ön országára nézve az ukránok?” kérdésre születtek. Lengyelország itt kimagaslóan vezeti az „igen” válaszok arányát. Igen, arról a Lengyelországról ebszélünk, amelyik Ukrajna legerősebb, leglelkesebb támogatójának számított, és az a Lengyelország amely a háború elől menekülő ukrán menekültek millióit fogadta be – a lengyel válaszadók negyven százaléka (!!!) szerint kockázatot jelentenek országára nézve az ukránok és mindössze 28 százalékuk gondolja úgy, hogy ez inkább lehetőség, semmint veszély. A lista másik végén Svédország található, ahol a válaszadók mindössze 10 százaléka gondol kockázatként az ukránokra, és több mint 50 százalékuk pedig lehetőségként. Itt is szembesülnünk kell azzal, hogy miközben a román politikai elit az oroszpárti és szélsőjobboldalai AUR-t és csatolt szervét, Sosoacat leszámítva teljesen egységes az Ukrajnának nyújtandó román segítség kérdésében, addig a lakosság messze nem ennyire határozott: 35 százalékuk kockázatként értékeli az ukrán népet, míg alig 13 százalék gondolja úgy, hogy lehetőség rejlik bennük.
A 12 megkérdezett ország polgárainak többsége viszont kockázatokat lát a közel-keleti régióból érkező bevándorlásban, érdekes, hogy az afrikai régió kockázati besorolása alacsonyabb a polgárok mentális térképén, ez vélhetően összefüggésben lehet az iszlám megítélésével is.
Európa lakosságát pedig továbbra is az orosz–ukrán háború foglalkoztatja jobban, annak hatásaitól tart leginkább, bár a világ jövőjét veszélyeztető fenyegetésre rákérdezve a gázai háború már tíz százaléknyi polgár szerint említésre érdemes kockázat, míg az izraeli önvédelmi háború személyes életükre, vagy épp Európára gyakorolt hatását alig öt százaléknyian gondolják relevánsnak.
Főbb tanulságok:
- egyre nagyobb a pesszimizmus az európaiak körében, ami a háborút illeti, átlagban pedig az európaiak tíz százaléka gondolja úgy, hogy Ukrajna győzhet, míg kétszer annyian hisznek Oroszország győzelmében (ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy nekik is drukkolnak!)
- Sokan gondolják úgy, hogy az ukrajnai háború egzisztenciális kérdés Európa számára, jól látszik ez abból is, hogy a gázai háborút alig öt százaléknyian tartják veszélyesnek, míg az ukrajnai háború kockázati megítélése harminc százalék körüli.
- Az európaiak többsége elkeserítőnek tartja Donald Trump elnökként való visszatérését (56%)
- Létezőnek tekinthető az a félelem, miszerint Donald Trump elnökké választása negatív hatást gyakorol a háború menetére és csökkenti egy ukrán győzelem valószínűségét.
- Az európaiak 41 százaléka gondolja úgy, hogy növelni kell az Ukrajnának nyújtott támogatást, de legalábbis fenn kell tartani a jelenlegi szintet, ugyanakkor az európaiak egyharmada (33%) van azon a véleményen, hogy Európának követnie kell az USA példáját és korlátoznia kell a támogatásokat.
A felmérést a Datapraxis és a YouGov készítette 12 országban, összesen 17.023 felnőtt (18 év feletti) polgár megkérdezésével.
A felmérés kapcsán publikált tanulmányt elolvashatjátok ITT!
FORRÁS: G4Media, European Council on Foreign Relations
(Nethuszár)