Nem engedélyezték a székelyek utcai vonulását Marosvásárhelyen
2024. 02. 25. 17:22:03
Idén is megszervezi megemlékező nagygyűlését és felvonulását március 10-én, a székely szabadság napján Marosvásárhelyen a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) – közölte pénteken az MTI-vel a szervezet elnöke. Izsák Balázs kifogásolta, hogy a láttamozó bizottság pénteki ülésére nem engedték be a szervezőket.
Az SZNT elnöke az MTI-nek nyilatkozva elmondta: pénteken először fordult elő a marosvásárhelyi rendezvény történetében, hogy a szervezőket és a sajtót nem engedték be a hatóságok képviselőiből álló láttamozó bizottság ülésére. Elmondta: az elmúlt években részt vettek a találkozókon. Mint mondta, a jogszabályok szerint a láttamozó bizottságnak módjában áll megváltoztatni a nyilvános rendezvény bizonyos elemeit a szervezők beleegyezésével. „Ha mi nem vagyunk ott, akkor hogyan lehet kérni a beleegyezésünket?” – tette fel a kérdést az SZNT elnöke. Közölte, hogy hétfőn írásbeli tájékoztatást fog kérni a marosvásárhelyi polgármesteri hivataltól az ügyben.
Rámutatott: a székely szabadság napi rendezvényt előzetes bejelentés alapján lehet megtartani, melyet az SZNT már tavaly tavasszal megtett a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalban. Az engedélyt megadott határidőn belül megtagadhatták volna, amire nem került sor, így a bizottság már csak a rendezvény bizonyos elemein változtathat a szervezők beleegyezésével. Az SZNT előzetes bejelentésében a gépkocsiforgalom lezárását is kérte, ha ezt jóváhagyják, akkor a felvonulás résztvevői az úttesten vonulhatnak. Ellenkező esetben a járdára szorulnak, amire az elmúlt években kétszer volt példa, legutóbb tavaly – emlékeztetett Izsák Balázs.
Elmondta: a korábbi években a román csendőrség is egyeztetésre hívta a szervezőket a rendezvény biztonságos lebonyolítása érdekében. Tavaly azonban „engedélyező hatóságként” lépett fel, és hat nappal a rendezvény után büntető jegyzőkönyvet állított ki Izsák Balázs nevére „tiltott rendezvény megtartása miatt”. Az SZNT-elnök ezt megóvta a marosvásárhelyi bíróságon, és alapfokon megnyerte a pert. Az ítélet érvénytelenítette az 1000 lejes (77 ezer forint) bírságot.
Izsák Balázs szerint a bíróság az indoklásban leszögezte: a csendőrség feladata a rend fenntartása, és nem lépheti túl hatáskörét. Az MTI kérdésére elmondta: idén is számít hasonló eljárásra. „Most is ugyanaz a csendőrparancsnok akadályozta meg, hogy bemenjünk a gyűlésre” – mondta a láttamozó bizottság pénteki ülésére utalva. Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester az Agerpres hírügynökségnek úgy nyilatkozott: a csendőrség kérésének tett eleget, amikor az ülésen csak a bizottság tagjai – a polgármester, a főjegyző, a csendőrség és a rendőrség képviselői – vehettek részt. „A szervezők részvétele a láttamozó bizottság ülésén szokásjog volt Marosvásárhelyen, de nem volt törvényes” – idézte a román hírügynökség a polgármestert. Továbbá elmondta: a rendezvény megtartását útlezárások nélkül hagyták jóvá, így a felvonulás résztvevőinek a járdán kell haladniuk.
Az SZNT március 10-én évente megtartja Marosvásárhelyen a székely szabadság napját, ahol kiáltvány elfogadásával a román törvényhozás és a nemzetközi közösségek felé közvetíti a székelyföldi autonómiaigényt. A szervezet a napokban felhívással fordult a székelyföldi magyar polgármesterekhez, kérve, hogy március 10-én tűzzék ki a polgármesteri hivatalok és közintézmények épületeinek homlokzatára a székely zászlót.
„Románia alkotmányának 6. cikkelye elismeri és szavatolja a kisebbségekhez tartozó személyek jogát etnikai, kulturális, nyelvi és vallási identitásuk megőrzésére, fejlesztésére és kifejezésére. A székely zászló kitűzése alkotmányos jog, amellyel legalább a székely szabadság napján élni kell” – írták. Hozzátették: az idei romániai választási évben a székely zászló kitűzése a székely-magyar választók felé is ösztönző lehet.
FORRÁS: MTI
KONTEXTUS: A mindenévi Székely Szabadság Napja alkalmából szervezett felvonulások körüli harc Marosvásárhelyen, ebben a „frontvárosban” szimbolikus értékkel bír, akárcsak a Vásárhelyi Forgatag, amelyet a román polgármester éveken át nem volt hajlandó beengedni a Főtérre, a Székely Szabadság Napja résztvevőinek vonulása – utcán vagy járdán – egy szimbolikus értelemben (és miért ne? kisebbségvédelmi aspektusból is) győzelmi, illetve vereségi problémává alakult át a magyarok mentális térképén. Amikor Soós Zoltán húsz évnyi Dorin Florea-uralom után átvette a város irányítását, akkor magyarok ezrei sóhajtottak fel: „végre van magyar polgármesterünk!”
És ebben a sóhajban benne volt annak a bizonyosságnak az ígérete, hogy a Székely Szabadság Napja immár a normalitás részévé válik, lehet majd utcán vonulni, a Forgatag bejöhet a Főtérre, szaporodnak a kétnyelvű utcanévtáblák, a magyar elnevezésű általános iskolák stb. Nem értem, miért nem állt ki keményebben Soós Zoltán az SZNT mellett, ahogy azt sem értem, miért nem tudta tartani a szokásjogot, és beengedni a szervezőket az általuk bejelentett eseményről szóló beszélgetésre. Ez utóbbi önmagában annyira abszurd, azaz pont azokat zárják ki az eseményről szóló tárgyalásokról, akik magát az eseményt szervezik, hogy az esetből Caragiale simán megírná a „cetateanul turmentat” második részét, ki tudja, talán „orasul turmentat” címmel és aligha állna messze a valóságtól.
Soós Zoltán, mint homo politicus pedig minden bizonnyal értesült Marcel Ciolacu magyarok felé tett „ajánlatáról”, miszerint mi „magyar etnikumú románok” lennénk, és lévén, hogy a centrális erőtér kiépüléséből következően Ciolacu és körei irányítják majd Romániát a következő tíz évben, így az idei Székely Szabadság Napja alkalmából egy keményebb polgármesteri kiállás azt is megüzente volna a többségi nemzet eltévelyedett részének: nem a miniszterelnök dönti el a mi identitásunkat!
Soós Zoltán nem használta ki jól ezt a helyzetet, és még csak nem is kisebbségvédelmi megfontolások alapján, hanem saját politikai tőkéje szempontjából sem. Még nagyobb baj, hogy iszonyatosan magasra dobta ezt a labdát ellenfelei számára, akik vélhetően nem haboznak majd lecsapni rá. Márpedig a közelgő választások idejére kicsorbuló mozgósítási képesség – amikor csak és kizárólag a vásárhelyi magyarokra támaszkodhat – minden bizonnyal visszatükröződik majd a választási eredményeken is. (Örsh)
(Nethuszár)