Dokufilm: a kobra cigányok
2024. 11. 29. 22:30:07
India – kulturális, etnikai, vallási értelemben talán a világ legszínesebb országa, és itt élnek az európai népnyelvben csak kobra cigányoknak nevezett Kalbelia törzs tagjai is. Róluk forgatott egy szemet gyönyörködtető, világképünket tágító dokumentumfilmet Raphael Treza, most ezt mutatjuk be a Nethuszáron.
Raphael Treza Páriszban élő francia dokumentumfilmes, zenész és fotográfus. Kezdetben matematikát és fizikát hallgatott, majd a Párizsi Dauphine Egyetemen szerzett képesítést politikai tudományokból és szociológiából. Filmezni autodidakta módon tanult meg, eddig öt filmje jelent meg:
Hallucinogen Honey Hunters, (2010) – a „bolond mézet”, azaz hallucinogén hatású mézet gyűjtő nepáli törzsről
Cobra Gypsies, (2015) – Radzsasztánban élő Kalbelia törzs kobra cigányairól
Borneo Death Blow, (2018) – a Borneón élő Penan törzsről
Mystery Mind Maps,(2019) – a Bangkoki utcai művészetről
Thai sea Gypsies, (2020) – 15 perces rövidfilm a Koh Lantajaj szigeten élő cigányokról
A Kalbelia törzs tagit nemcsak az európai népnyelv, hanem az indiaiak, sőt, ők maguk is gyakran illetik saját magukat a kobra a cigányok elnevezéssel. A törzs mai napig nagyrészt nomád életmódot folytat, egykor a maharadzsák szórakoztatása volt a feladatuk, ma a Radzsasztánban található Puskar városának szállodáiban szórakoztatják a vendégeket, illetve koldulásból tartják fent magukat.
A kobra elnevezés amiatt ragadt rájuk, hogy a törzs szentként tiszteli eme kígyófajtát, ráadásul a mérgükkel is kereskedtek, manapság a városba, az otthonokba beszabaduló kobrák befogására is őket szokták hívni. A filmben van egy jelenet, amikor az öreg és a fia elindulnak kobrát fogni: úgy nyúlnak be a kobrának otthont adó kis üregbe, szabad kézzel, mindenféle védőszerelés nélkül, mintha egy szúnyogot akarnának lecsapni, vagy mit tudom én milyen hasonlatot írjak ide. Mindenesetre ennél a jelenetnél azért rendesen végigfutott rajtam a hideg.
A kobra cigányok híresek táncaikról, mondanom sem kell, hogy a tánc koreográfiája a kobrák mozgására épül, egyszerre gyors és lassú, miközben számunkra kiszámíthatatlannak tűnő sorrendben váltogatják egymást a mozdulatok. Oké, és te ki tudnád számítani a veled szembenéző kobra következő mozgását?
Nézd meg a kobra cigányokról készült dokumentumfilmet, a magyar felirat (ha nem indul el automatikusan) bekapcsolható a jobb alsó sarokban található „beállítások” menüre klikkelve.
(Nethuszár)