Jó ez a kongresszus, de a jó az nem ilyen
2024. 03. 06. 19:59:50
Kezdjük egy viccel, vagy inkább adomával: amikor zajlott Romániában a szovjet rendszerkövetelményeknek megfelelő kollektivizálás (téeszesítés), megkérdeztek egy román parasztot, miután földjeit elvették és betették a nagy közösbe, hogy „ugye most jó?” Mire a román paraszt, tudván, ha az igazat mondja, akkor sok évig nem látja majd a napot, valahogy így válaszolt: „jónak jó, de a jó az nem ilyen” (bine, bine, dar cand ii bine nu-i asa).
Nos., valahogy így vagyok ezzel a Bukarestben zajló Európai Néppárt-kongresszussal is: jónak jó, hogy itt van, hogy kontinensünk elitje a román fővárosban reggelizik és vacsorázik, hogy végre egy keleti tagállam fővárosában is eldőlhetnek fontosnak nevezett dolgok, akkor is, ha ez a fontos csak annyit takar, hogy elvileg megszavazzák majd, hogy Ursula legyen a listavezető, ezzel automatikusan ő lesz az Európai Bizottság elnöke is a kötelező öt évre, amennyiben az EPP elég képviselőt delegál majd az európarlamentbe, amire van esélyük, szó se róla…. Szóval: jónak jó, de a jó az nem ilyen.
A jó az nem olyan, hogy Manfred Weber elmondja a hallgatóságnak: Romániának a helye a schengeni övezetben van, aztán szomorkodva hozzáteszi, hogy Ausztria „helyzetet” teremtett, azt még meg kell oldani. Igen, tesó, az osztrákok jó két éve teremtik az ezzel kapcsolatos „helyzeteket”, és hiába felelt meg minden követelménynek Románia, mégsem lehetett érvényt szerezni az uniós jogszabálynak, mert ez a hitványállam beintett, ráadásul hazug indokokra vonatkozva, aljasul visszakozva korábbi megengedő álláspontjából.
Tulajdonképp azt kéne megkérdeznie a kongresszuson jelenlevő Ciucă pártelnöknek, hogy akkor indíthat Románia kötelezettségszegési eljárást az Unió egészével szemben? Ugyanis, legyen világos: Románia schengeni csatlakozásának elmaradásával az Unió szerződést szegett – hiszen az áll ebben, amennyiben az ország teljesíti a kritériumokat, akkor tag kell legyen. Mi erre a „helyzetre” a megoldás? Erről keveseket hallottunk beszélni, szám szerint senkit.
A jó az nem olyan, hogy a Gazprom osztrák kurvája Bukarestben üzeni meg, hogy delegációjuk majd jól nem szavazza meg az EPP kongresszusát lezárni hivatott választási dokumentumot, amiért abban szerepel az a kitétel, hogy Romániának Schengenben a helye. Igen, ezt is megteheti Nehammer, hogy a házigazdák orra alá szarik, azután még meg is követeli, hogy vágjunk hozzá jópofát – mindenféle párhuzam, illetve emlék az erőltetett kollektivizálással bizonyára csak a véletlen és az olvasó fantáziájának műve.
A jó az nem olyan, hogy ugyanez a Nehammer arra használja Bukarestet, annak országnak a fővárosát, amely az atomenergia felé mozdul el – lásd a miniatomerűművek romániai telepítését –, hogy ismételten kinyilvánítsa: az atomerőművek uniós engedélyezése Ausztria számára „vörös vonal”. Nehammer atomellenes és kész, ezt nekünk el kell fogadni, pontosabban nekünk kell elfogadni, hiszen miként is várhatná el Románia és vele együtt 25 másik tagállam, hogy a Mozartot osztráknak Hitlert németnek hazudó Bécs igazodjon hozzánk. Elvégre ők a császár jogutódjai, örüljünk, hogy van lyuk a seggünkön és nem törnek kerékbe schengeni csatlakozást követelő embereket, mint a régi szép időkben.
Szóval, a jó az nem ilyen – és, ha az Európai Néppárt nem szedi össze magát, amire, lássuk be, kevés az esély, akkor hiába alkotnak majd a szocialista táborral ismét többséget az Európai Parlamentben, ebből miden lesz, csak a kontinens javát szolgáló intézkedések, hatékony közpolitikák stb. nem. Addig is, mi, Románia és annak lakói, fizetünk pluszba, amiért nem vagyunk schengeni tagok – mert így mulat egy román úr, nemdebár?
Annyira örülnék, ha végre egy-két román politikai vezető nemcsak a Romania TV képernyőin lenne hazafi, hanem elfelejtené azt a hóvirág pozíciót, amit akkor vesznek fel, ha nyugati kollégáikkal kell valamit megbeszéljenek. Apropó, hóvirág: itt a tavasz, nyílnak a magyarok!
Felcser V. Örs
P.S: cikkem megírása után pár perccel érkezett a hír, hogy Nehammer és az osztrák delegáció nem szavazott azon dokumentum ellen, amelyben Románia schengeni tagsága is szerepel. Ugyanakkor ez a sovány PR-akció nem változtat semmit az általam fentebb leírtakon.
(Nethuszár)