Navalnij sírját virághegy borítja
2024. 03. 07. 14:50:39
Hiába próbálták az orosz hatóságok mindenféle embertelen és cinikus eszközzel megakadályozni Alekszej Navalnij temetését, hiába próbálták meggátolni, hogy az egyszerű orosz emberek elbúcsúzhassanak Alekszej Navalnij orosz ellenzéki aktivistától, a Kremlnek ez láthatóan nem sikerült.
Egy március harmadikán készült fénykép tanúsága szerint, Navalnij temetése utáni második napon már embermagasságú virághegy borította a politikus-aktivista sírját. Egész nap érkeztek az emberek, hogy egy szál virággal róják le kegyeletüket a meggyilkolt politikus emléke előtt, több száz méteres sorok alakultak ki még úgy is, hogy a temető őrsége csak annyi időt engedélyezett egy-egy látogatónak, amíg leteszi a virágot – temetéskor felállított fakeresztet (magassága: 1,73 méter) teljesen befedték a kegyelet virágai. A Dozsd jelentése szerint a temetőt öt órakor bezárták ugyan, de több tucat ember maradt a bejáratnál, követelve, hogy engedjék be őket, többen pedig Navalnij nevét skandálták, miközben virágokat dobáltak át a temető kerítésén.
A hatalom mindent megtett, hogy Navalnij ne váljon mártírrá, hogy halálát, majd temetését elrejtse az orosz emberek elől: Alekszej édesanyja elől egy hétig dugdosták fia holttestét, a hatóságok nem akarták kiadni, hogy keresztény szokásoknak megfelelő módon temethesse el tragikus sorsú fiát. Majd olyan ajánlat született, hogy engedik ugyan a temetést, de azt egy északi, a büntetőtelephez közeli kis temetőben történne meg – Navalnij édesanyja ebbe persze nem ment bele. A felháborodás olyan méreteket kezdett ölteni, hogy a Kreml is jobbnak látta, ha enged a gyászoló édesanyának. Igen, ami nem sikerült sok-sok politikusnak, tömegeknek Oroszországban, azt Ludmilla asszony érte el: a Kreml meghátrált.
Igaz, ebben volt némi hatalomtechnikai ráció is, ahogy azt a Meduza portálnak több, az orosz elnöki adminisztrációhoz közel álló forrás is elmondta. Végül is, orosz mércével mérve a hatóságok különösen békésen viselkedtek a temetés napján, alig száz embert tartóztattak le, és bár akadályokat gördítettek ugyan a temetésre érkező tömeg elé, de oszlatásra, összecsapásokra nem került sor. Igen, tudom, fura ezt így olvasni, Lenin jut eszünkbe, aki annyira jószívű ember volt, hogy visszaadta a gyerekeknek az elgurult labdát, holott akár közéjük is lövethetett volna. A Meduza információi alapján a Kreml úgy számolt, hogy a Navalnij halála kapcsán keletkezett társadalmi faleháborodást megakadályozni már amúgy sem tudják, de azzal veszítenek a legkevesebbet, ha engedik az édesanyának eltemetni a gyerekét, a tömegnek pedig azt, hogy elbúcsúzzon tőle.
Akárhogy is: Navalnij mártírrá vált, a szabadságszerető, diktatúrát és háborút elutasító orosz emberek mártírja, akinek a holtteste és temetése körüli botrány ismét megmutatta Moszkva korrupciót és álszent arcát – a kereszténység, annak védelme csak politikai termék Putyin és körei számára – Navalnij pedig még halála után is odaütö9tt egyet ennek a rendszernek. Sírját, ahogy azt láttátok a fenti fényképen, ma már embernagyságú virághegy borítja, emléke pedig többeknek erőt ad, és azt még ugyan látni nem lehet, hogy ez a felháborodás, elkeseredés, gyász merre futja ki magát, de azt már biztosan kijelenthetjük, hogy az orosz ellenzék még mindig létezik. És ez nem kicsi eredmény…
A temetéstől a virághegyig:
Borítókép: Alekszej Navalnij sírja temetése utáni harmadik napon, kép forrása: Meduza
Felhasznált források: Drozsd, Meduza
(Nethuszár)