Iohannis elmondta, miért ő kéne legyen a NATO–főtitkár
2024. 04. 11. 14:00:10
Klaus Iohannis szerdán felsorolta a NATO–főtitkári posztra való bejelentkezése mellett szóló érveket, hangsúlyozva, hogy a keleti szárny országai a katonai szövetség „első elrettentési és védelmi vonalában” vannak, de azt is, hogy Románia megszilárdította a szövetségen belüli „megbízható partneri” státuszát. Az államfő a ROMÁNIA–NATO, 20 év című bukaresti rendezvényen szólalt fel.
Beszédében jogosnak nevezte a közép–kelet–európai térségnek azt a törekvését, hogy jelentősebb képviseletet kapjon a NATO vezetésében a régió, amelyik a történelem során folyamatosan szembesült az orosz fenyegetéssel.
„Valamennyi szövetséges elismerte Románia hadseregének teljesítményeit és professzionalizmusát, az ország megszilárdította a NATO–n belüli megbízható partneri státuszát. Ezek az érvek szóltak amellett, hogy benevezzek a NATO főtitkári posztjára zajló versenybe. Meggyőződésem, hogy tapasztalatom és e bonyolult régió sajátosságainak alapos ismerete jelentős előnyt jelentenek azoknál a jövőbeli döntéseknél, amelyeket a szövetségnek az euroatlanti biztonság szavatolása érdekében meg kell majd hoznia” – részletezte Iohannis.
Az államfő kifejtette, hogy a NATO a történelem „legerősebb” politikai–katonai szövetsége, és Románia „teljes mértékben és visszafordíthatatlanul” integrálódott ebbe a szervezetbe. „Románia erős, felelős és elismert szövetséges Európában és a világban, mélyen elkötelezett az európai és euroatlanti biztonság iránt” – jelentette ki. Kitért arra is, hogy a jelenlegi időszakot „számos európai és globális szintű kihívás” jellemzi, és Románia kül– és biztonságpolitikája a NATO–ban, az EU–ban és az Egyesült Államokkal fennálló stratégiai partnerségben gyökerezik. Emlékeztetett arra, hogy Románia tiszteletben tartja a NATO–tagsággal járó kötelezettségvállalásait, és hozzájárul a közös biztonság és a kollektív védelem megerősítéséhez.
Hozzátette, hogy „működőképes és erős” NATO–csapatok állomásoznak az országban, és a román katonák több mint 5000 amerikai, lengyel, portugál, belga, olasz, brit, holland, spanyol és luxemburgi katonával együtt vesznek részt romániai kiképzéseken. „A szomszédságunkban zajló háború által teremtett helyzetben Románia a regionális biztonság és stabilitás pillérévé vált. A fekete–tengeri térség stratégiai jelentősége (…) ma már vitathatatlan” – szögezte le beszédében Iohannis.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)