Nemzetközi elfogatóparancsot kér az ICC Netanjahú ellen [KOMMENTÁR]
2024. 05. 20. 17:26:54
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot kért Yahya Sinwar Hamász-vezér és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen az október 7-i Izrael elleni támadások és az azt követő gázai háború miatt elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények vádjával – közölte Karim Khan a bíróság főügyésze hétfőn, a CNN-nek adott interjújában. HÍR+KOMMENTÁR
Khan elmondta, hogy az ICC elfogatóparancsot kért továbbá Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter, valamint a Hamász másik két vezető vezetője – Mohammed Diab Ibrahim al-Masri, az Al Qassem Brigádok vezetője, ismertebb nevén Mohammed Deif és Ismail Haniyeh a Hamász politikai vezetője ellen.
Az izraeli politikusok elleni elfogatóparancs az első alkalom, hogy az ICC egy közeli amerikai szövetséges legfőbb vezetőit célozza meg. A döntés Netanjahut Vlagyimir Putyin orosz elnök társaságába helyezi, aki ellen az ICC Moszkva ukrajnai háborúja miatt adott ki elfogatóparancsot. Az ICC bírákból álló testülete nemsokára megvizsgálja Khan elfogatóparancs iránti kérelmét. Khan elmondta, hogy a Sinwar, Haniyeh és al-Masri elleni vádak között szerepel „kivégzés, gyilkosság, túszejtés, nemi erőszak és az őrizetben mállók ellen elkövetett szexuális zaklatás”.
„A világ megdöbbent október 7-én, amikor az embereket kiszakították hálószobáikból, otthonaikból, a különféle izraeli kibucokból” – mondta Khan, hozzátéve, hogy „az emberek nagyon szenvedtek”.
A Netanjahu és Gallant elleni vádak magukban foglalják a „megsemmisítésre való felbujtást, az éhezésre, mint háborús módszerre való felbujtást, beleértve a humanitárius segélynyújtás megtagadását, a civilek szándékos célba vételét a konfliktus során” – mondta Khan a CNN-nek.
Múlt hónapban, amikor megjelentek azok a hírek, miszerint az ICC főügyésze ezt a lépést fontolgatja, Netanjahu úgy foglamazott, hogy az ICC magas rangú izraeli kormány és katonai tisztviselők elleni letartóztatási parancsa „történelmi méretű botrány lenne”, és hogy Izraelnek „független jogrendszere van, amely szigorúan kivizsgál minden törvénysértést.”
A CNN riportere rá is kérdezett Khannál az említett megjegyzésekre , amire az ICC főügyésze így válaszolt: „senki sem áll a törvény felett”, majd hozzátette: ha Izrael nem ért egyet a Nemzetközi Büntetőbírósággal, akkor „dacára annak, hogy kifogásolja ezt a joghatóságot szabadon megfellebbezheti a Bíróság döntését, és én ezt tanácsolom nekik”.
Izrael és az Egyesült Államok nem tagja az ICC-nek, a Nemzetközi Büntetőbíróság állítása szerint viszont hatáskörük kiterjed Gáza, Kelet-Jeruzsálem és Ciszjordánia területeire, miután a palesztin vezetők 2015-ben hivatalosan is beleegyeztek abba, hogy elkötelezzék magukat a bíróság alapelvei mellett.
KOMMENTÁR: A lényeg az utolsó mondatban rejlik: az ICC azért követel magának hatásköröket Gáza, Kelet-Jeruzsálem és Ciszjordánia palesztinok által lakott területei felett, mert 2015-ben a palesztin vezetők „elkötelezték magukat” az ICC alapelveinek betartása mellett. Nos, 2015-ben már közel tíz éve, hogy a Hamász uralkodott Gázában, és már legalább egy évtizede, – ami napjainkra van már húsz év is – ismert a Hamász úgynevezett alkotmánya, amelynek első passzusai között szerepel Izrael állam eltörlése, minden zsidó megötlése, illetve kiűzése a Jordán folyó és a Vörös tenger közötti területekről. A palesztin vezetők tehát NEM fogadták el az ICC alapelveit, hanem úgy tettek, mintha, és a nyugati civilizáció ezt a cselt szépen bekajálta – jegyezzük meg, nem az első, amikor azt hisszük, hogy azáltal, hogy némely fundamentalista vezető látszólagos nyitást mutat Nyugat irányáéba, az intézményeink rögtön rohannak megpuszilni az illető fanatikus terrorista, véreskezű diktátor alsó felét. Ugyanakkor, ha a palesztin vezetők elfogadták az ICC alapelveit, és ennélfogva hatáskörrel bír a szervezet a palesztin területeken, akkor kik voltak azok a palesztin vezetők, akik elkövették az október hetedikei mészárlást? Netán ugyanazok? És akkor mennyiire lehet komolyan venni az ICC-t?
Az ICC logikájának, pontosabban logikátlanságának másik része: Netanjáhú egy olyan ország miniszterelnöke, amelyet megtámadtak. MI több, egy olyan ország miniszterelnöke, amelyik nem egyszerűen területrabló ellenséggel, hanem Izraelt a térképről letörölni kívánó, egyébiránt nem reguláris erőkkel szemben kell harcolnia. Ismétlem: KELL! Nem Tel-Aviv akarta ezt a háborút, hanem a Hamász, Teherán, a Hezbollah és a fanatikus iszlám terrorszervezetek. Ennélfogva egy lapon emlegetni Netanjáhút vagy épp Gallantot olyan sötét alakokkal, mint Sinwar terroristavezér nem több mint bicskanyitogató cinizmus.
Immár láthatóvá vált az, amit eddig is sejtettünk: a nemzetközi intézmények, amelyek a nyugati világrend erkölcsi, morális, etikai alapvetéseinek védelmére hivatottak, arra, hogy megbüntessék azokat, akik vétenek ez ellen, nem többek olcsó politikai eszközöknél. Nem azért került fel Netanjáhú vagy épp Gallant az ICC listájára, mert a bírák nem tudnának különbséget tenni megtámadott és terrorista között. Az ok ennél sokkal prózaibb és erkölcstelenebb: a muzulmán világ immár akkora befolyással bír a nyugati civilizáción belül, hogy az ICC nem akart kockáztatni azzal, hogy csak Sinwar és néhány palesztin társa ellen ad ki elfogatóparancsot. A polkorretül megfogalmazott egyenlőség jegyében becéloztak két magas rangú izraeli politikust is – így biztosították a politikai nyugalmat és röhögtették ki magukat. Azt már csak halkan teszem hozzá, hogy a Khantz faggató CNN-es riporterasszony nem más, mint a szélsőbaloldali antiszemitizmus felélesztő wokemozglaom amerikai előharcosa: Christiane Amanpour. Helyben vagyunk!
(Nethuszár)