Ciucă beismerte: Iohannis megmentése áll a PNL törvényjavaslata mögött
2024. 09. 19. 12:11:33
A PRO TV-n ek adott interjújában a PNL államelnök-jelöltje és nem is olyan rég az ország miniszterelnöke kijelentette, hogy a PNL nagy vihart kavart törvénymódosító javaslata, amely lehetővé tenné Iohannis államfő számára, hogy induljon a parlamenti választásokon, tulajdonképp a választás és a választhatóság demokratikus jogait állítaná vissza. Kérem szépen, ez akkora hazugság, hogy neki lehet támaszkodni, a PNL nem volt ennyire kényes, ha Băsescu volt államfő választhatósági és választói jogairól volt szó – hogy ne kezdjünk el ennél is mélyebbre ásni, és például a Ludovic Orban kizáráshoz vezető PNL-kongresszuson történtek demokratikus választhatóságát firtatni.
Az interjúban Ciucă azzal érvel, hogy az elnököt is megilleti a választhatóság demokratikus joga, lazán átlépve az államfő semlegességét előíró alkotmányos kötelessége felett, afelett, hogy Iohannis indulása a parlamenti választáson valójában gúnyt űz ebből az alkotmányos kötelességből. Bár Ciucă nyomatékosította, hogy nem Iohannis álláshoz való juttatása vezérlete őket, az interjú egy későbbi pontján kifejette: Iohannis nemzetközi és államfői tapasztalatait „nem szabad elpazarolni”, azokat „valamilyen módon fel kell használni”.
Hogy ez a mód kifejezetten szembemegy az alkotmány szellemiségével az aligha zavarta Nassyria hősét, de ennél is meredekebb jelentnek bizonyult, amikor Nicolae Ciucă azt kezdte el ecsetelni, hogy Klaus mennyire „becsületes” államférfi volt, aki „végig demokratikus magatartású” államfőként dolgozott.
A romániai közélet szakértői körében tökéletes egyetértés uralkdoik Iohannis megítélésében: soha ilyen fogalmatlan (gúnyos román jelző: habarnist) és lusta államfője nem volt az országnak.
Amint arról a Nethuszáron már beszámoltunk, a PNL arra készül, hogy Iohannist a Szenátus elnöki székébe ejtőernyőzze, ami egy közelgő államfő-ellenes puccs előszele is lehet.
Alább az Agerpres teljes híre:
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerda este kijelentette, hogy a párttársai által benyújtott törvénytervezet, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis államfő számára, hogy induljon a parlamenti választásokon, a választás és választhatóság demokratikus jogát állítaná vissza. Ciucă szerint ugyanakkor Iohannisnak nagy tapasztalata van a kül- és védelmi politikában, amelyet nem szabad „elpazarolni”.
„Nem csak Iohannis elnökről beszélünk, nem egy személyről beszélünk, hanem a polgárok abszolút demokratikus jogáról, hogy választhassanak és megválaszthatók legyenek. Ezt a jogot, ezt a szabadságot állítjuk helyre”
– magyarázta Ciucă a Pro Tv-nek adott szerda esti interjúban.
Arra a kérdésre, hogy a PNL miért éppen most nyújtotta be ezt a tervezetet, a pártelnök azt mondta, ez a terv ebben az évben a párt minden politikai eseményén felmerült, ugyanis a PNL mindig felhasználja a vezetői által felhalmozott tapasztalatokat.
Nyomatékosította, nem az vezérelte őket, hogy Iohannis „álláshoz” jusson elnöki mandátuma lejárta után, hanem a választhatóság alkotmányos jogát akarták helyreállítani, amely minden állampolgárt megillet, aki nem elítélt és nem sért valamely erre vonatkozó alkotmányos előírást.
Klaus Iohannisról azt mondta, végig „becsületes”, „demokratikus magatartású” államfő volt, akinek nagy tapasztalata van a külpolitika és a védelem terén. „Ezt a tapasztalatot nem szabad elpazarolni, valamilyen módon fel kell használni” – jelentette ki a PNL elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti frakciójának két tagja, Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache szerdán törvénytervezetet nyújtott be arról, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon. A jogszabályjavaslat a parlamenti választási törvény 52-ik paragrafusát módosítja. A tervezet előírja azt is, hogy szenátorrá vagy képviselővé választása esetén az államfő köteles választani a parlamenti és az elnöki tisztség között.
Indoklásukban a tervezet beterjesztői emlékeztetnek arra, hogy a parlamenti választási törvény 52-ik paragrafusa tiltja a függetlenek indulását a pártok, politikai szövetségek vagy választási szövetségek listáin. Érvelésük szerint szabályozás híján ez a tiltás „legkevesebb egy olyan helyzetet” teremt, amikor sérül a választhatóság alkotmányos joga. Ebben a helyzetben van szerintük Románia hivatalban lévő elnöke is, aki nem indulhat a parlamenti választásokon, mert a választásokat a mandátumának utolsó évében tartják. Parlamenti források szerint a jogszabályjavaslatot gyorsított eljárással már hétfőn megvitatja a szenátus.
FORRÁS: AGERPRES
Bevezető kommentár: Örsh
(Nethuszár)