Felmérés: Simion és Ciolacu jutnak a második fordulóba
2024. 10. 20. 19:35:27
Alig több mint egy hónap van hátra az elnökválasztások első fordulójáig, az Adevarul napilap online kiadása pedig ismertette a CURS által végzett felmérés eredményeit: az első körből esélyes továbbjutók pedig Marcel Ciolacu és George Simion lehetnek, ami önmagában érdekes jelenségre mutathat rá, pedig még azt is hozzátesszük, hogy a harmadik helyért éles harc folyik Lasconi (USR) és Geoană (független) és Ciucă (PNL) között. [HÍR+KOMMENTÁR]
FIGYELMEZTETÉS! A román belpolitikában pár éve ütötte fel a fejét a kutatásokat végző különböző cégekkel szembeni bizalmatlanság, ennek nyomán pedig a Szabad Európa Rádió román nyelvű online kiadása összeszedte, hogy mely céget kik vezetnek, és az illetőknek milyen politikai kapcsolatai vannak. Jelen felmérést pedig az a CURS végezte, amelynek tulajdonosa egyúttal annak a Diana Tușanak a férje, aki előbb a PNL volt képviselő, jelenleg pedig a PSD színeiben ugyancsak parlamenti képviselő. Jelen felmérést október 11. és 16. között végezték, a minta 1006 főből állt, a hibahatár pedig 3 százalék.
A CURS csütörtökön közzétett felmérése szerint Marcel Ciolacu magabiztosan, 26 százalékkal vezet a Cotroceni-palotáért zajló versenyben, második helyen viszont George Simion, az AUR jelöltje szerepel 17 százalékkal – kettőjüket követi Mircea Geoană, a NATO volt főtitkár-helyettese 15 százalékkal, ugyancsak ennyivel érkezett meg a negyedik helyre Nicoale Ciucă, őket pedig Elena Lasconi, az USR jelöltje követi 14 százalékkal – ebből látható, hogy a harmadik helyért folyó küzdelem igencsak szoros, gyakorlatilag a hibahatáron belül van, de Simion második helyet érő 17 százaléka sem jelent olyan tetemes előnyt a harmadik Geoană 15 százalékával szemben, hogy biztosra vehessük az AUR elnökének második fordulós szereplését.
A parlamenti pártok versenye:
Ami a december elsején megrendezésre kerülő parlamenti választásokat illeti, a PSD magasan vezet a pártok versenyében 31 százalékkal, a második helyezett PNL is csak 20 százalékot tudhat magáénak, az AUR alig marad le tőlük, a maga 18 százalékával a harmadik erő, míg tőle három százaléknyira, 15 százalékkal az USR vert tanyát, utolsó parlamentbe jutó pártként pedig Șoșoacă SOS Romaniaja szerepel 7 százalékkal. Az RMDSZ-nek 3 százalékot mértek, a Ludovic Orban által vezetett PMP-FD szintén 3 százalékon áll, az egyéb címen illetett, egy százalékot el nem érő alakulatok pedig összesen három százaléknyi szavazói bázist tudhatnak maguk mögött.
A választópolgárokat megosztotta az, hogy az Alkotmánybíróság eltiltotta az elnökválasztáson való indulástól Diana Șoșoacăt – a megkérdezettek 40 százaléka tartotta ezt helyes döntésnek, míg ugyancsak 40 százalék hibásnak ítélte meg a CRR verdiktjét. Arra a kérdésre, hogy a kormánynak le kéne mondania a választások előtt, a választópolgárok 57 százaléka válaszolta azt, hogy nem, míg 37 százalékuk támogatta ezt az elképzelést. Az USR nemrég bizalmatlansági indítványt akart benyújtani a Ciolacu által vezetett kormány ellen – a megkérdettek 57 százaléka szerint ez egy hülye ötlet, míg 37 százalék szerint ez egy jó lépés lenne.
KOMMENTÁR:
Alig telt el egy hónap az INSCOP által végzett felmérés óta, és máris nagyot változott a romániai belpolitikai kép. Akkor még Mircea Geoană és Marcel Ciolacu készülődött a második fordulóra, a többiek pedig mögöttük jelentősen leszakadva versenyeztek egymással a harmadik helyért. Nicolae Ciucă pedig labdába se rúghatott volna, a hatodik helynél jobb eredményre esélye sem volt – most ő a negyedik, ami a PNL első emberének még mindig a szégyen kategória. Ciucă az utóbbi egy hónapban látványosan bírálja koalíciós társait, a PSD-t, úgy látszik ez hozott ugyan némi eredményt (gyakorlatilag megduplázta támogatottságát), de a lényeges szerepléséhez ez még mindig túl kevés – ráadásul ezt már tovább növelni is nehéz, valószínűleg Ciucă már behúzta azt, akit behúzhatott, azokat, akik még hisznek az extábornok PSD-ellenes kirohanásaiban.
Amennyiben Șoșoacă elindulásának megtiltása mögött valóban létezett egy olyan PSD-s szándék, hogy Simiont hozzák be ezzel a második fordulóba, aki Ciolacuval szemben majd elveszíti, és így a PSD végre visszatérhet a Cotrocenibe, akkor ez a terv bejönni látszik – a múlt hónapban Simion még 12 százalékot tudhatott maga mögött, míg Șoșoacă 13,6 százalékkal előzte is őt az államelnök-jelöltek támogatottsági listáján. Șoșoacăt azóta eltiltotta az indulástól a CCR, Simion pedig a 17 százalékával a második helyre jött fel. Igaz, a harmadik helyért folyó küzdelemben részt vevő három szereplőtől – Lasconi, Ciucă, Geoană – nem sok választja el, előnye mindössze 2-3 százalék, ami könnyen elolvadhat a jövő hónap tartandó első fordulóig. Ugyanakkor a felmérés készítésének időpontja alapján még túl korai lenne eldönteti, hogy Șoșoacă támogatói közül mennyien pártolnak majd át Simionhoz. Ahogy elnézem, Simion számára a legkönnyebb a szavazatmaximalizálás, egyrészt egy számára azért nem vadidegen közeget kell megszólítania, másrészt egy 3-4 százalékos erősödéssel már a biztos második helyre számíthat, ami azt is jelenti, hogy továbbjut az elnökválasztás második fordulójába.
Amit a parlamenti pártok támogatottsága
mutat, az alapján elmondhatjuk, hogy az USR és a PNL különböző médiaszereplései, amelyekben jobboldali kormányt vizionálnak nem többek merész álomnál, vagy inkább nettó hazugságnál. Persze akkor, ha a jobboldalhoz nem csapjuk oda az AUR-t is – Simionék nélkül az USR és a PNL nem tud közös kormányt alakítani, annyit azért nem fog már változni december elsejéig ez a mezőny, hogy a PNL és az USR jelenlegi együttes 35 százaléka ötven fölé, vagy legalább 45 százalékig nőjön – utóbbi esetben egy 5 százalékos RMDSZ-el már lehetne gondolkodni egy PNL-USR-RMDSZ koalíciós kormányban, csakhogy ilyenünk már volt és tönkrement, mondjuk úgy, nem bizonyultak válságállónak a gyerekek.
De, ismétlem, ez a forgatókönyv erősen valószínműtlen, úgyhogy bármennyire is fogadkozik Ciucă, hogy ő többet aztán soha nem lép koalícióira a PSD-vel, jelenleg nincs olyan kormányalakítási kombináció, amikor ezt ő meg is tehetné, hacsak nem akarja bevenni az AUR-t is leendő kormányába.
Mindez azt is jelentheti, hogy PSD-PNL közös kormányzás lesz, amivel az általam annyiszor megénekelt romániai centrális erőtér is stabilizálódni fog. Itt tartunk most, kedveljétek Facebook-oldalunkat, tartalmainkat osszátok meg, és ne akarjatok uralkodni!
FORRÁS: Adevarul, KOMMENTÁR: örsh
Kapcsolódó:
Születőben a román centrális erőtér, de hol kapunk benne helyet mi, magyarok?
(Nethuszár)