Egyre közelebb Iohannis lemondása, fogy a levegő Klaus körül
2025. 02. 10. 09:21:09
A proeurópai koalíció államfőjelöltje, Crin Antonescu interjút adott a TVR Info csatornának, ebben pedig elismerte, hogy hétfőn – azaz ma – a koalíciós pártok elnökei találkoznak Iohannis elnökkel, valamint arról is beszélt, hogy elképzelhetőnek tartja Iohannis lemondását.
A Nethuszáron már korábban is írtam arról, hogy a román politikai osztály számára egyre kényelmetlenebb Iohannis személye, így várhatóan elengedik kezét, persze ennek elbábozása úgy, hogy közben a politikai tőkevesztést is minimalizálják nem könnyű feladat, de megoldható. A tegnap esti gyorsjegyzetemben már arról elmélkedtem, hogy miért is nem mond le Iohannis, hiszen az égadta világon semmi sem indokolja további maradását.
De nézzük csak Antonescut:
„feltételezem, hogy ezen a találkozón szóba kerül, hogy az államfő milyen módon akar majd visszavonulni. És lehet beszélgetni még a parlament előtt fekvő felfüggesztési kezdeményezésről. Lehet, hogy az államfő arra kíváncsi, megtörténhet-e az, hogy felfüggesztik” – így válaszolt Crin Antonescu arra kérdésre, hogy mi lehet a koalíciós pártok elnökei és Iohannis államfő közötti találkozó célja.
A riporter emlékeztette Antonescut, hogy Iohannis maga mondta, hogy nem fog lemondani, mire a koalíció államfő-jelöltje úgy fogalmazott: számára nehéz megmondani, hogy Iohannisnak mit kéne tennie. „Én azt mondtam, amit helyesnek tartok, ha megtörtént volna”. Aztán, mintha nem is a nézők, hanem Iohannis számára akarná tisztázni (esetleg fenyegetni?) Antonescu hozzátette: „nem hiszem, hogy államfő felfüggesztéssel akarná befejezni mandátumát – ebben az esetben elveszted azokat a jogaidat, amelyek volt államfőként megilletnek”. Mindazonáltal hozzátette: ha a Parlament elé kerül Iohannis felfüggesztésének indítványa, akkor a koalíció pártjai a felfüggesztés ellen szavaznak majd.
Mit olvashatunk ki az államfő-jelölt szavaiból?
A román politikai osztály proeurópai pártjai érzik, hogy Iohannis immár nemcsak teher rájuk nézve, hanem kifejezetten veszélyes helyzet is előállhat. A POT ugyanis harmadjára (az USR segítségével) sikeresen átverte a Iohannis felfüggesztésére irányuló kezdeményezését, a házbizottságok elnökei azt kénytelenek voltak elfogadni. (A korábbi két próbálkozást felszínes okokra, jogi blablákra hivatkozva utasították vissza!) Innen kezdve a koalíció pártjai egy időzített bombát tartanak az ölükben: amennyiben továbbra is blokkolják a kezdeményezést, ráadásul azt csak törvényellenesen, jogi kiskapukat használva tehetik meg, akkor annyira rájuk ég Iohannissal szemben elégedetlenség, hogy annak maga a közös államfőjelölt láthatja kárát –miközben Antonescu továbbra is második helyen szerepel a faelmérésekben, Georgescu népszerűsége töretlen. Amennyiben nem blokkolják és a parlament elé kerül szavazásra, akkor a koalíció pártjai közül gyakorlatilag mindenki kényelmetlen és veszélyes helyzetbe kerül. A PSD nem szavazhat Iohannis maradása mellett – ahhoz túl sok övön aluli ütést és nyilvános mocskolódást kellett lenyelnie Klaustól, ráadásul a PSD választói bázisa valószínűleg nem bocsájtaná meg Ciolacunak, ha a szocdem frakció Iohannis megmentése mellett voksolna. Ez még Ciolacu pártelnöki székét is megingathatja, és arra sincs garancia, hogy a PSD képviselői és szenátorai követnének egy pártelnöki utasítást. Victor Ponta (és a körülötte csoportosuló képviselők) nagy valószínűséggel meglátnák a rést pajzson és saját politikai érdekük miatt is Iohannis ellen szavaznának. Az RMDSZ szintén érdekes helyzetbe kerülne: nincs arra semmiféle racionális magyarázat, hogy a magyarokat nyíltan sértegető, ellenünk uszító államfő seggét pont Hunorék mentsék meg, a PNL gyakorlatilag skizoid helyzetbe kerülne, mert a Iohannis melletti voksuk újabb népszerűségvesztést okozna, ezzel pedig a párt akár az eljelentéktelenedés útjára léphet, Iohannis ellen pedig nehéz lenne voksolniuk, hiszen az ő pártjuk tagja volt a Cotroceni palota főnöke. Az USR vélhetően Iohannis menesztésére szavaz, míg az izolacionista táborral kapcsolatosan már számolgatni sem kell.
A parlamenti matek is ingoványos talajt jelez: az ellenzék 221 szavazattal bír, míg a kormányoldal 243-al. Iohannis felfüggesztéséhez elég az egyszerű többség, azaz az USR-vel együtt számolt ellenzéknek mindössze 22-23 képviselőt kell „átállítania”, amit a 122 fős PSD-s parlamenti csoportban is megtalálhatnak, de a 18 kisebbségi képviselő magatartása sem marad kiszámítható egy ilyen kiélezett helyzetben. Pontára visszatérve: ő minden bizonnyal képes egy 23 főnyi PSD-s képviselőt maga mellé állítani, ezzel pedig el is döntheti a meccset.
Összegezve:
Iohannis előtt egy út áll, ez pedig a lemondás. Önként, valami szép narratívába csomagolva, amiből még a koalíciós államfőjelölt és a koalíciós pártok is nyerhetnek. Minden más forgatókönyv csak a szélsőségeseknek kedvez, akiket ebben az esetben talán nem is kéne az extrémizmus vádjával illetni, hiszen az összes felmérés azt mutatja, a román lakosság legkevesebb 80 százaléka elutasítja Iohannist.
-örsh-
Felhasznált forrás: G4Media
(Nethuszár)