Színre léptek a rohamerők: Ukrajna területeket szerez vissza
2025. 09. 08. 13:43:05
Az orosz–ukrán front legforróbb pontja jelenleg Pokrovszk térsége. A nyár folyamán az orosz hadsereg mindent erre a városra tett fel: szabotázscsoportok, felderítők, masszív rohamok. Még a városba is sikerült ideiglenesen betörniük – ám végül mindig visszaszorították őket. Az ukrán főparancsnok, Olekszandr Szirszkij most látványos mérleget vont: miközben 5 négyzetkilométert vesztettek, 26-ot visszafoglaltak. Ötszörös arány.
Ez nem csupán számháború. Az ukránok hetek alatt 350 támadást vertek vissza a térségben. Pokrovszk nem véletlenül vált Moszkva rögeszméjévé: egy olyan logisztikai csomópont, amelynek birtoklása komoly alkupozíciót adna a Kremlnek bármilyen béketárgyalásnál. Nem mellesleg: Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, nyíltan szorgalmazza a háború lezárását, így minden elfoglalt város egyre nagyobb súllyal eshet latba.
De Ukrajna nem tétlenkedik. Az augusztus 18-án létrehozott új Rohamerők máris bizonyítanak. A 425. Rohamezred, „Skelia” néven, szeptember elején két falut is felszabadított: Novoekonomicsnét és Udacsnét. A taktika egyszerű, de hatékony: villámgyors ellentámadások, amelyek az orosz beszivárgási kísérleteket fordítják vissza.
Az orosz előrenyomulás látványos volt Dobropilliában is, de ugyanilyen gyorsan fordult a kocka, amikor az ukrán csapatok visszafoglalták a területet. Ez a ritmus jellemzi most a frontot: Moszkva támad, Kijev visszavág – és gyakran többet szerez vissza, mint amennyit elveszített.
Kérdés, hogy ez hosszú távon fenntartható-e. Ukrajna közel két éve védekező stratégiára kényszerül, miközben az orosz erőforrások szinte kimeríthetetlennek tűnnek. Ám az új egységek, az új taktika, és a katonák morálja egyértelmű üzenetet küld: a frontvonalak nem Moszkva malmára hajtják a vizet.
Az orosz cél világos: Pokrovszk elfoglalása és a béketárgyalásokon egy jobb alku kicsikarása. De minden elvesztett orosz katona, minden visszavert támadás, minden felszabadított falu azt bizonyítja, hogy Ukrajna még mindig képes meglepetést okozni. És a Rohamerők most léptek színre igazán.
(Nethuszár)