Rovana Plumb és Trócsányi László EU-biztosi jelöléseit utasította el a jogi bizottság
2019. 09. 26. 11:31:38
Elutasította az Európai Parlament jogi bizottsága Románia euróbiztosi jelöltjét, Rovana Plumbot, mivel összeférhetetlennek találta.
Rovana Plumbot a jogi bizottság rendkívüli ülésére hívták meg, hogy számot adjon arról a 800.000 lejről, amit papírforma szerint, egy magánszemélytől kapott kölcsön, és ebből finanszírozta a PSD európarlamenti választási kampányát. A bizottság nem találta kielégítőnek Rovana Plumb magyarázatát, így 15 képviselő ellene, 6 mellette szavazott, ketten pedig tartózkodtak, ami eléggé erős elutasítottság (ketten tartózkodtak).
Egészen más ok miatt hallgatta meg ugyanez a bizottság a mai ülésén Trócsányi Lászlót, Magyarország jelöltjét: neki arról kellett beszámolnia, hogy igazságügyminiszterként olyan intézkedések meghozatalát támogatta, amelyeket az Európai Bizottság bírált, így miként tudja majd a Bizottság érdekeit szem előtt tartani – tette fel az erősen kötekedő jellegű kérdését a jogi bizottság elnöke. Trócsányit végül szintén elutasította a bizottság, az ő esetében azonban eléggé érdekesen alakult a szavazás végeredménye: 11 képviselő ellene, 9 mellette és két tartózkodás, ami korántsem nevezhető túl meggyőző fölénynek.
Dacára annak, hogy az Ursula von der Leyen által vezetett Európai Bizottság tagjai közül legalább hat személy esetében komoly korrupciós aggályok merülnek fel, az EP jogi bizottsága mindeddig csak a román szállításügyi euróbiztosi jelölt Rovana Plumb, és a magyar, bővítési biztos posztjára delegált Trócsányi esetében rendelet el kivizsgálást. A jogi bizottságot a francia elnök, Macronhoz köthető Renew Europe képviselője, Lucy Nethsingha vezeti. Ugyancsak ennek a frakciónak tagja Dacian Ciolos egykori román kormányfő, akivel kapcsolatban a román sajtó többször is megjegyezte az elmúlt napokban, hogy minimum felszínesen kezelte Macron jelöltjével, Sylvie Goulardal kapcsolatos korrupciós aggályokat.
A jogi bizottság jelenleg is ülésezik, a kérdés, hogy mit kezdjenek ezután: fennáll a lehetősége, hogy a lehetőséget nyújtanak arra, hogy a jelöltek kibővíthessék eddigi válaszaikat, illetve a delegáló országok új jelölteket neveznek meg – mivel hasonló helyzet még nem fordult elő az Unió történetében, így ők se nagyon tudják, mit kell tegyenek.
(G4media, Digi24 nyomán Nethuszár, borítókép: Lucy Netshingha, az új Sargentini)