Kalapáccsal távolított el egy szobrot, majd a Dunába dobta a Mi Hazánk politikusa (VIDEÓ)
2019. 11. 26. 15:14:58
Budapesten nem nyugszanak a kedélyek – miután valaki, vagy valakik, az Index két újságíróját lejáratni szándékozó plakátokat helyeztek ki a főváros több pontján, a korábban a Jobbik színeiben polgármester, jelenleg a Mi Hazánk Mozgalom párt képviselője, Fülöp Erik egy baltával verte le a Szabadság téren található szovjet miniszobort, majd azt bedobta a Dunába. Az esetet követően a Mi Hazánk fenyegetéseket kapott Oroszországból – tájékoztatott ma a párt Facebook-oldala.
A Mi Hazánk Mozgalom által kiadott közlemény szerint a Szabadság téren egy szovjet megszállási emlékmű is túl sok, ezért
„a mai napon, a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapján dr. Fülöp Erik országgyűlési képviselőnk eltávolította az engedély nélkül kihelyezett, usánkát ábrázoló szobrot, és azt méltó helyére juttatta.”
Íme az esetről készült videó:
A Mi Hazánk Mozgalom ma a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében arról tájékoztatta a nagyérdeműt, hogy a tettükre válaszul Oroszországból kaptak fenyegető levelet, amelyben a Putyin birodalmában található magyar hadisírok feldúlásával fenyegetőznek.
A miniszobor egyébkét a kárpátaljai származású Kolodko Mihály munkája, akinek úgy Budapesten, mint szülővárosában, Ungváron is több helyen láthatóak minialkotásai. Az ötlet egyébként onnan ered, hogy a monumentális méretű szobrok esetében, először annak kicsinyített mását készítik el a szobrászok. Kolodko Mihálynak nem voltak megrendelői Ungváron, így a nagyobb méretű szobrok kivitelezése ellehetetlenült – innen adta magát az ötlet, hogy miniszobrokat állítson ki. Az egyik első alkotása a Lámpagyújtogató, amely a város híres szülöttének, Kolja bácsinak az alakját örökítette meg. Budapestre költözése után sem hagyott fel a miniszobrok meglepetésszerű kihelyezésével, első magyarországi munkája A nagy ho-ho-horgász rajzfilm főhőse, a Főkukac előtti főhajtás – saját bevallása szerint a híres rajzfilm segítségével tanulta meg a magyar nyelvet.
A Mi Hazánk által eltávolított miniszobor ugyanakkor valóban sértő lehet a magyar polgárok számára: egyrészt a Szabadság-téren már van egy szovjet emlékmű, amelynek eltávolítását már évtizedek óta szorgalmazzák egyes politikusok, másrészt pedig a szovjet megszállást és annak rettenetes következményeit a mai napig nem sikerült a magyar társadalomnak feldolgoznia, kibeszélnie, elhelyeznie a történelmünk idővonalán – jól mutatja, hogy tekintélyes azon értelmiségieknek, politikusoknak a tábora, akik a szovjet megszállást mai napig felszabadulásként értelmezik, az ebből fakadó különböző múltértelmező viták általában az indulatok kereszttüzében égnek el anélkül, hogy különösebb értékelhető eredményt szülnének.
(Nethuszár, Borítókép: az eltávolított miniszobor, Kép forrása: Index)