Kortárs magyar festőművészet: Aknay János, akinek a szín az élet
2020. 05. 24. 19:38:41
AKNAY JÁNOS festőművész
„Festészetem lényegi elemének tekintem a színt. A szín az élet, ahogyan Goethe is mondotta, a színek eredője a fény. Ezért alkalmasak arra, hogy velük a látható valóságon túlra mutassak” (Aknay János)
„Aknay János minden műve a fentebbvaló, a Fennebbvaló társalgója. Így Szentháromságának transzcendentális témapillérei: az ikonikusan ábrázolt angyalok és transzreális emberszentek; a Krisztus-korpuszok, Megváltó-parafrázisok, és evangéliumi Jézus-történetek; valamint a szakrális benyomást keltő konstruktív építmények költői valóságán nyugszanak.” Novotny Tihamér művészeti író (Laudáció, Aknay János festőművész Magyar Örökség díjának átadása alkalmából)
Aknay János 1970 óta él és dolgozik Szentendrén, 1972-ben alapítója volt a Vajda Lajos Stúdiónak, 1986-ban az Art’éria Galériának, 1994-ben a Patak képzőművészeti csoportnak. Festészetének visszatérő motívuma az angyal mellett a ház, a bábu, a kereszt és szentendrei
épületek elemei, képeinek világában fontos szerepük van a székely-magyar rovásjeleknek. Aknay János Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas, Magyar Örökség-díjas festőművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének elnöke.
KLIKK A KÉPRE ÉS LAPOZZ!
A cikk a MANK – Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. együttműködésével jött létre – KLIKK A WEBOLDALUKRA, vagy kövesd őket a Facebookon!
(Nethuszár)