Székelyföldi iskolakezdés, a járvány tükrében (INTERJÚ)
2020. 09. 14. 18:03:34
Az utóbbi napokban elárasztotta a közösségi médiát az iskolakezdés körül kialakult és felhalmozódott feszültség. Szülők és nem szülők hada próbált érvelni a pro és kontra mellett. Egyesek odáig jutottak, hogy online petícióba kezdtek. Normál esetben az iskolakezdést nehezményezték, extrém esetben a járványügyi intézkedéseket kritizálták (és nem a jó értelemben).
Bár lesz még ebből cirkusz és ,,hacacáré”, ( a közösségi médiában már áradnak is a videók a szabályok be nem tartásáról, és az emberi hülyeség gyakorlatba ültetéséről ), a Nethuszár utána nézett, hogyan is zajlik szűkebb pátriánkban egy tanévkezdés, a vele járó óvintézkedéssekkel együtt. Mivel portálunk mindig is prioritásként kezelte, hogy szakmai kérdésekben elsősorban a szakemberek véleményére alapozzon, ezért egy olyan emberhez fordultunk, akinek több évtizedes pedagógusi karrier van a háta mögött (Vagyis: látott már karón varjút).
Megkerestük Bejan Andrást, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum igazgatóját, aki sűrű programja mellett is készségesen időt szakított kérdéseink megválaszolására, amit ezúton is köszönünk neki.
A járványhelyzet és a megszorító intézkedések nagymértékben kihatottak az oktatási intézményekre is. Az összezárt közösségek potenciálisan magukban hordozzák a veszélyt, mindezek ellenére az a döntés született, hogy a tanév elkezdődik.
- Mi erről az Ön véleménye?
Meglátásom szerint, 6 hónap távollét után már elkerülhetetlen volt, hogy megnyíljanak az oktatási intézmények. Természetesen, ez nem azt jelenti, hogy félvállról vennénk a járványhelyzetet, viszont fontos kiemelnünk, hogy az iskola közösség és jellemformáló szerepe nem tűnhet el a diákok életéből. Ha sokáig fennmaradt volna a távollét, akkor kinevelünk egy olyan generációt, akik számára az intézményesített oktatás már nem fog jelenteni semmit. Személy szerint hiszek a hagyományos iskolarendszerben, amely már sokszor és sok helyzetben bizonyított a történelem során.
- Milyen járványügyi intézkedéseket vezettek be Önök a 2020/21-es tanévben, a Nagy Mózes Elméleti Líceumban?
Mivel kérdéses volt, hogy a zöld vagy a sárga kód mellett kell kezdjük az oktatást, ezért kidolgoztunk két forgatókönyvet is.
Végül a sárga kód mellett voltunk kénytelenek belevágni. Az iskola vezetőtanácsa úgy döntött, hogy azok a tanulók, akik egy új szakaszt kezdenek meg, mindenképp legyenek jelen fizikailag is az oktatásban. Tantermeink, laboratóriumaink kapacitását maximalizáltuk a járványügyi szabályoknak megfelelően, és hibrid oktatás keretében (online és fizikai) minden diákot oktatni fogunk. A szervezés mellett bevezettünk néhány dolgot, amelyek segíteni fognak minket a védekezésben:
– a padokat elválasztó falakkal szereltük fel, hogy az esetleges cseppfertőzések veszélyét minimalizáljuk
– az iskola épülete teljes fertőtlenítsen esett át, amelyet időszakosan megismétlünk
– Az iskola minden pontjára kihelyeztünk kézfertőtlenítő eszközöket, amelyet a dákok könnyen és biztonságosan elérhetnek és használhatnak.
– A tanári gárdát úgy osztottuk be, hogy minden reggel tanári felügyelet is legyen a beléptető rendszernél, így megakadályozzuk a torlódást, valamint ellenőrizni fogjuk, hogy mindenki rendelkezik-e egészségügyi maszkkal. Ha valakinél épp nincs, akkor arra a napra az intézmény biztosítani fogja számára .
- Milyen következményekre számíthat az a tanuló, aki nem tartja be az óvintézkedéseket?
– Mivel pedagógus vagyok, ezért személy szerint a nevelésben hiszek, és nem a szankciókban. Minden szülő és diák megkapta a szükséges információkat a járványügyi helyzetről. Kiemelném, hogy jelen pillanatban egy nagyon vékony jégen táncolunk, ezért az egész iskola és a szülők érdeke is, hogy meg tudjunk maradni ebben az állapotban. Ha vörös kód alá kerülünk, akkor bezárunk és hazamegyünk, így tehát az összes eddigi erőfeszítés és áldozat hasztalan lesz. Felhívtam a munkatársak figyelmét is, hogy a végzős osztályoknak kiemelt szerep fog jutni a példamutatásban. A hosszú évek tapasztalata megmutatta számomra, hogy felvilágosítással, információk átadásával, egymás segítésével sokkal messzebbre el tudunk jutni, mint szankciókkal, büntetésekkel. Úgy gondolom, hogy az iskolaigazgató nem mindenható. Ahhoz, hogy eredményesen tudjon szembenézni bizonyos helyzetekkel a partnerséget kell keresse a munkatársakban, és legfőképpen a diákokban. Én ezt a mentalitást ültetem nálunk a gyakorlatba. A 3 hónapos bezártság úgy hiszem, hogy elég tanulsággal szolgált mindenkinek. Hiszem, hogy bölcsebbek és körültekintőbbek leszünk a jövőre nézve és nem veszélyeztetjük egymás egészségét.
- A szülői közösség részéről ütköztek ellenállásba az óvintézkedések kapcsán? (ha igen, akkor melyek voltak ezek?)
– Alapvetően próbáljuk megőrizni a realitásérzékünket, nem szabad szélsőségekben gondolkodnunk. A szülők eddig maximálisan együttműködtek az iskola vezetőségével. Bár még nagyon az elején járunk, bízom benne, hogy a továbbiakban sem lesznek problémák és fennakadások. A szülők elsődleges felelőssége, hogy a diák milyen információkkal és védőeszközökkel indul el otthonról, ezért is fontos az ő szerepük ebben a történetben.
- Ön mit gondol, az óvintézkedések mennyire lesznek hatással az oktatás minőségére?
– A pedagógusi lét szerintem egy hivatás, nem csak egy munka. Azt gondolom, hogy a mostani állapot csupán időleges. Egy elkötelezett pedagógus meg fogja találni a módját, hogy áthidalja a nehézségeket, és el fogja érni, hogy a szavai megérintsék a diákok lelkét. Ez a fele csupán az oktatón múlik, nem a bevezetett intézkedéseken. Aki jó tanár volt a fizikai oktatásban, az online vagy a hibrid rendszerben is képes lesz minőségi munkát végezni.
– Interjú vége –
Bár nem jártunk végig minden székelyföldi iskolát, de a fenti példa jól alátámasztja, hogy józan ésszel és kellő hozzáállással el lehet kerülni a pánikot, és embernek tudunk maradni egy embertelennek tűnő helyzetben is. Reméljük, hogy a jó példa ragadós lesz, és nem jutunk oda, hogy megint karanténba vonuljunk, csak mert páran okosabbak voltak mindenkinél (is).
Edmond Dantés
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!