Kakassy Blanka: „a legfontosabb elv, amely mentén élek: az etikus magatartás”
2020. 09. 24. 10:10:35
Kakassy Blanka: Marosvásárhelyen ismert és elismert szereplője a civil szférának, most úgy döntött, hogy politizálásra adja a fejét, befutó helyen szerepel a helyi tanácsosi listán. Hogy miért indult neki a politikai szerpelésnek, mi motiválja, és melyek azok az elvek, amelyen mentén szervezi életét – erről beszélt a Nethuszárnak!
– Mi vesz rá arra egy gyönyörű és a civil életben sikeres fiatal nőt manapság arra, hogy politizálásra adja a fejét?
– A politika hatalomról, törvénykezésről, jó esetben közösségi, társadalmi, az RMDSZ esetében kisebbségi érdekképviseletről is szól. A nők nagyobb többségének nem a hatalmi pozíciók, politikai játszmák jelentenek kihívást, hanem társadalmunk/ közösségünk jóléte, a gyerekek, idősek, valamilyen okból a közhatalomnak kiszolgáltatott emberek, (és állatok) jóléte az, ami hat a társadalmi érzékenységünkre, aktivizál, cselekvésre késztet. Mivel közösségben élünk, nem vagyunk, nem lehetünk politikailag érintetlenek, a politika hatása alól senki nem tudja kivonni magát, vannak akik passzívan elszenvedik, és vannak akik odafigyelnek a közéletre, és befolyásolni, formálni igyekeznek azt. Úgy gondolom, ez utóbbiak közé tartozom.
– Hogyan és mikor találkoztál a politikával, mikor kezdett el foglalkoztatni a közélet?
Mindig érdekelt, hogy hol és hogyan, milyen körülmények között élünk. Gyerekkorom a kommunizmusban telt, 1989-es és a 90-es márciusi események Bolyais diákként értek, mindkettőnél az utcára vonulók között voltam. Azóta is figyelemmel kísérem közösségünk történéseit. 2003-tól vagyok aktív RMDSZ-tag. Volt nőszervezetet alapító, és újraalapító tevékenységem, de az évek során civil szervezetekben is tevékenykedtem. Amíg a Megyei Ifjúsági Igazgatóságot vezettem, nagyon sok civil szervezettel működtem együtt, valamint a Youth Hostel Romania Egyesület tagja és alelnöke voltam. 2011-től a Maroszéki Közösségi Alapítvány alapító tagja és igazgató tanácsának elnöke vagyok, valamint két szakmai szervezet tagja, ezek az Erdélyi Magyar Mentálhigiénés Társaság és a Romániai HR Club.
– Családod, barátaid támogatnak céljaidban?
– Igen, bár van aki félt, hogy káros lesz az egészségemre a plusz stressz, és van aki kritikusan áll mindenhez, ami politikai szerepvállalás. A fejlődést célzó, megalapozott, építő kritikát jó néven veszem.
– Melyek a legfontosabb elveid?
– A legfontosabb elvek, amelyek mentén élek és dolgoznék: az esélyegyenlőség és megkülönböztetés-mentesség elve, az etikus magatartás és átláthatóság, valamint a környezet iránti felelősség elve.
– El tudod képzelni azt, hogy egy tanácsosi javaslat megszavazásakor szembe menjél elveiddel?
– Számomra egyik legfontosabb érték a hitelesség, integritás, és leginkább ez sérülne, ha az elveimmel ellentétes döntést, döntéseket kellene meghoznom, vagy támogatnom. Ugyanakkor annak is tudatában vagyok, hogy egy döntés meghozása lemondással is jár, nincsenek, vagy legalábbis ritkán adódnak ideális helyzetek, hogy elvek mentén tökéletesen jó döntést hozhatunk. Előfordul, hogy két rossz közül a kisebbet választjuk, és ez is a fejlődés érdekében történik.
– Ha a frakciód szembe menne ezekkel az elvekkel, vagy a pártod menne szembe velük, akkor lemondanál tanácsosi mandátumodról, esetleg kilépnél a pártból?
– Igen, ez előfordulhat, de bízom abban, hogy a párt és a frakció is a közérdeket tartja szem előtt.
– Tegyük fel, hogy valaki ajánl neked valamiféle előnyt, ha megfelelően szavazol – elfogadnád-e? És, ha lelkiismereted szerint amúgy is így szavaztál volna, akkor elfogadnád-e ezt az előnyt? És nem feltétlenül anyagiakra gondolok…
Nem. A szavazatom eredménye kell a közösségünk számára áhított előny legyen.
– Idén két nő is befutó helyre került az RMDSZ listáján – mennyire más nőként politizálni, milyen különbségeket eszeltél eddig?
– A nőkre nem annyira a harc, a verseny, mint inkább a biztonságos építkezés, összefogás, együttműködés, integrálás jellemző. A fent említett szociális érzékenység is igen fontos hiánycikk a közigazgatásban. Azt hiszem a nők az egészséges egyensúly képviselői, ami a megoldandó problémák priorizálását illeti.
– Nem félsz, hogy a jobbára férfiakból álló politikusi farkasfalka majd felfal téged?
– Nem a férfi politikusok jelentenek veszélyt, hanem az eszközökben nem válogató, személyes és kiscsoportos érdekeket képviselők.
– Ha megtudnád, hogy egy frakciótársad, párttársad kenőpénzt fogad el, mit tennél?
– Ha ilyennek lennék tanúja, a törvény szerint járnék el.
– Szerinted a tanácsosi mandátum mennyi időt fog elvenni a családodtól, párodtól? És, ha arra kérnének téged, hogy az ő kedvükért inkább mondjál le, akkor megtennéd?
– A családom nem kérne lemondásra, csak ha féltene. Ugyanakkor több olyan idős személy van a családomban, akinek az ellátása/ gondozása lehet az én felelősségem, és ez járhat olyan következménnyel, ami lemondáshoz vezethet.
– Beszámolsz majd a közösségnek az elvégzett, vagy el nem végzett munkádról?
– Szándékom, és remélem, hogy ki tudok alakítani (jómagam, vagy tanácsostársaimmal közösen) egy következetes tájékoztató felületet, amely az átláthatóságot szolgálja.
– Hány határozatjavaslatot szeretnél benyújtani a következő négy évben? És ebből hánynak kell megvalósulnia, hogy elégedett legyél?
– Nem az a célom, hogy sok, a nevemhez fűződő javaslat és határozat legyen, hanem az, hogy a városra, közösségre nézve hasznos és működőképes határozatok szülessenek.
– Ha egy frakciótársad, és egy ellentétes frakcióban levő tanácsos törvénytelenséget követne el, jelentenéd mindkettőt?
– Igen.
– Ha pártbeli feletteseid törvénytelenségre kérnének, akkor megtennéd?
– Nem.
– Meghívnád ismerőseid a tanácsülésekre, és szerinted mennyire fontos, hogy az emberek tudják mi zajlik a tanácsban?
– Igen, szeretném, ha minél többen vennének részt a tanácsüléseken, és jönnének őket érintő és szakmai javaslatokkal, akár bizonyos javaslatok kifogásolásával. Szeretnem, ha minél több alkalommal tudnánk civil szervezetekkel egyeztetni, javaslattétel vagy határozatelfogadás előtt.
– Kommunikálnál a választókkal a közösségi médián keresztül?
– Igen.
(Nethuszár)
Kapcsolódó anyagok:
Frunda Csenge: “ennek a változásnak én is részese akarok lenni” (INTERJÚ)
Dan Mașca, a POL elnöke: “lehet Erdély autonóm régió” (INTERJÚ)
Az MI küldötte lesz a vásárhelyi tanácsban: W. Szabó Peti, a copfos geek (INTERJÚ)
Brassai Hunor: “hiszek az igazságban és a következetességben” – INTERJÚ
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!