A kicsi Biden romániai üzletei: ingatlanpanama, korrupció
2020. 10. 27. 17:14:10
Az amerikai elnökválasztási kampányban egyre másra dobja fel a kanális azt a szart, amit Amerika, mint globális játékos hagy maga után a sokszorosan lerabolt kelet-európai országokban. Joe Biden, a demokrata elnökjelölt fia pedig valami erotikusnak is nevezhető vonzalmat érezhet az energiaszektor iránt, Ukrajnában a gázbizniszbe szállt be, Romániában kis híján rátette a kezét a Rompetrolra. Nem rajta múlt, hogy végül nem sikerült!
Tony Bobulinsky, Hunter Biden egykori üzlettársa által ismertetett, és a New York Times által közzétett dokumentumok szerint az ifjabb Biden által épített üzleti terv egy romániai partnerséget is tartalmazott: a nálunk azóta korrupció miatt elítélt, de a hatóságok elől megszökő Puiu Popoviciu-val és egy kínai korporációval. A 2017 áprilisi keltezésű üzleti tervből aztán semmit sem sikerült kivitelezni (ellentétben Ukrajnával, ahol igen!), de ez nem a szereplőkön múlott: Puiu-t, ahogy írtuk, elítélték korrupció miatt, míg a szóban forgó kínai korporáció, amelyik a Rompetrol anyacégét is megvette volna, azóta csődbe ment – szintén korrupció miatt.
Mit akart a kicsi Biden Romániában?
A Tony Bobulinsky és Hunter Biden számára készült üzleti tervről nemigazán mondhatjuk, hogy kispályásoknak szólna. Nem aprópénzről beszélünk, a Biden körüli cégek számára, a Romániában és más államokban kecsegetető bizniszek értéke meghaladja a kétmilliárd eurót. (Összehasonlításképp: a munkahelyvédelmi célokból Magyarország számára a napokban jóváhagyott hitel értéke: 404 millió euró – a Biden-bizniszek összegének negyede!) Romániában egy ingatlanfejlesztő cég létrehozása állt az elképzelések központjában, ami dél-kelet Európa legnagyobb ilyén jellegű vállalkozása lett volna. Puiu hjozta a telkeket, Biden a kapcsolatokat, a kínaiak a pénzt – mert Amerikának nincsenek jogállami érzékenységei ott, ahol vannak érdekei.
A terv alapját a Puiu Popoviciu cégei tulajdonában álló Baneasa-n található területek képezték, ide egy óriási, 100 hektáron elnyúló ingatlankomplexumot terveztek, emellett a Rompetrol-részvények többségének felvásárlása után a benzinkút-hálózat bővítését, valamint a két bukaresti, állami tulajdonban levő reptér megvásárlását tervezték, ha ez utóbbi nem ment volna, akkor egy új reptér építését. (Van egy olyan érzésem, hogy Ferihegytől is hasonló okok miatt kellett elbúcsúznunk korábban!?)
A dokumentumok:
Mi történt?
A terv végül 2017-ben bukott meg, ugyanis az amerikaiak által annyira hangoztatott korrupcióellenességet a románok elkezdték komolyan venni. Popoviciu hét évet kapott, pont a Baneasa-környéki telkeivel kapcsolatos korrupciós ügyek miatt. Az ítélethirdetést követő napon (nem húzták az időt, ugye?) a nyomozáshoz közel álló források a HotNewsnak szivárogtatták ki, hogy Popoviciu és több román üzletember, akiknek problémái voltak az igazságszolgáltatással, különböző amerikai kongresszusi képviselőket, és az amerikai estabilishment befolyásos szereplőit arról próbálták meggyőzni, hogy ők, szegénykéim, az igazságszolgáltatás túlkapásainak áldozatai. (Emlékszünk még a DNA-ellenes kampányra egyes sajtótermékekben?)
Popoviciu egyik amerikai barátja pedig, a közös üzlet természetéből fakadóan, Hunter Biden, a mostani elnökjelölt fia, aki megpróbálta latba vetni befolyását a román igazságszolgáltatás berkeiben, hogy Popoviciut ne ítéljék el. Nem sikerült, de az ügy pikáns érdekessége, hogy pont ebben az időszakban látogatott el apuci, az idősebb Biden Romániába, ahol Ponta, akkori miniszterelnökkel épp arról csevegtek, hogy fokozni kell a korrupcióellenes küzdelmet.
Jó, mi? Amikor Ponta és Biden vállt vállhoz vetve küzdenek a romániai korrupció ellen. Hunter Biden egyébként, apján keresztül, arra is kísérletet tett, hogy Popovicu ügye az amerikai kongresszus elé kerüljön. Popoviciu végül lelépett Londonba, így itthon nemtudták lecsukni, azóta is ott van, jól van, köszöni szépen – mellesleg ügyvédként azt a Louis Freeh-t fogadta meg, aki civil élete előtt az FBI igazgatójaként tevékenykedett. Ami a kínai China Energy Fund Committee (CEFC) korporációt illeti: a cég alapítóját a kínai hatóságok korrupció vádjával tartozatták le, a cég vagyona pedig felszámolás alatt áll.
A jelen állás szerint így nézünk ki:
egy nemzetközi korrupciós hálózatot működtető, politikusokból és üzletemberekből álló csoport ellen Romániában és Kínában született ítélet, a legerősebb demokráciában, Amerikában pedig nem, sőt, az ügyben érintett szereplő elnökjelölt lehet.
(Nethuszár)
Kapcsolódó anyagok:
Trump vagy Biden? Indul a hajrá, a billegő államok dönthetnek (Videó)
Kiszivárgott Biden fiának levelezése: apja segítségével szívta az ukrán energetikai cég vérét
Trump Bidennek: nem kapok pénzt Ukrajnából! Te kapsz! (VIDEÓ Eng/Ro)
Tényleg szenilis? Biden Bush-al keverte össze Trumpot (VIDEÓ)
Trump vs. Biden: The Final Debate (VIDEO/Eng)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!