Halloween vagy halottak napja? Gyere ki, és játsszuk le örökre!
2020. 10. 28. 19:55:26
Újra közeledik a november, újra lejátszásra kerül a digitális világ árnyékbokszolói között az a harc, amit ugyanilyen hatékonysággal és odaadással vívnak meg a Canonosok vs Nikonosok, Audisok a BMW-sek ellen, és még hosszasan lehetne ezt a marhaságot sorolni. Azok számára, akiknek a világ nem csak feketéből és fehérből áll, akik tudják értékelni a kulturális és vallási sokszínűséget, elhoztam egy kis elemzést az ősz végére, hogy ízlelgessünk egy olyan alternatív valóságot, ahol megfér egymás mellett a töklámpás, és a megemlékezés felemelő vagy kesernyés csöndje.
A rend kedvéért válasszuk el az ünneplés és a megemlékezés fogalmát. Tartalmilag az ünneplés fogalma egy vidám eseményt takar. Valamit megünneplünk, például egy születésnapot, házassági évfordulót, március 15-ét stb. A megemlékezés tartalma ezzel ellentétben szomorúságot, halált és fájdalmat hordoz magában, emellett még megemlékezhetünk eseményekről, amelyek valamiért eggyé váltak a történelmünkkel. A megemlékezésben nem jelenhet meg az ünnep, a mulatság és a vidámság, hanem az elcsendesedés és a merengés kell domináljon. Aki mást állít, az hazudik vagy egyszerűen nincs rend a fejében. Leegyszerűsítve: a költő születésnapján ünnepséget tartunk, a halálának az évfordulóján megemlékezünk…Fontos a jelentéstartalmakra rávilágítani, hiszen az alább kifejtett eseményekben szorosan jelen van mindkettő, ezért folyamatosan tudatosítanunk kell magunkban, hogy ne álljon elő egy skizofrén állapot.
A ,,nem ünneplem Halloweent, nálam halottak napja van” mantra nem csak buta megközelítés, hanem magában hordoz egyfajta elszigetelő magatartást, némi tudatlansággal is fűszerezve. Van akik megfejelik egy harmadikkal is, miszerint:,, nálam a reformáció ünnepe van”.
A Halloween gyökerei a kelta népszokásokig nyúlnak vissza. A hagyomány szerint ez a nap jelentette az óév végét, amikor a halottak szellemei visszatérhetnek az élők közé. Ezt azzal tudják kiküszöbölni, ha jelmezbe öltöznek és ricsajjal, mulattsággal visszaűzik őket a túlvilágra. A Halloween-ünnepség szorosan kapcsolódott az aratás, a termés megünnepléséhez is. A pogányhit szerint az élet az évszakok váltakozása köré szerveződik, erőteljesen jelen van a Napkultusz, ami életet, termést, meleget ad az emberek számára. A közhiedelemmel ellentétben a kereszténység terjedése egyáltalán nem volt zökkenőmentes. A régi természeti/pogány és más hitvilágok túl mélyen gyökereztek az emberek lelkében ahhoz, hogy egy új vallás azt csak úgy felszámolja. A kereszténység befogadása nem jelentette azt, hogy az emberek szakítottak volna a régi hagyományokkal, szokásokkal és olyan berögzött rítusokkal, amelyek több ezer évre is visszavezethetők.
A megerősödő egyház természetesen nem nézte jó szemmel, hogy az emberek képtelenek szakítani a múlttal. 325-ben zsinatot hívtak össze, amelynek célja az volt, hogy meghatározza a keresztény ünnepek időpontját, lefektessék és egyetemessé tegyék a keresztény szokásokat, kőbe véssenek olyan dolgokat, amelyek évszázadokig/évezredekig meghatározhatják a keresztény lét megélését. (Csak zárójelben mondom, hogy ezen a zsinaton szavaztak arról is, hogy a nőnek van-e lelke – 1 szavazattal győztek az igenek). A legfontosabb keresztény ünnepeket a pogány ünnepek köré szervezték ki. Nem véletlenül került Jézus Krisztus születésnapja a téli napforduló idejére, hiszen ez volt a legnagyobb pogány ünnep is, a Legyőzhetetlen Nap ünnepe (Sol invictus). Mindenszentek is ilyen megfontolásból kerülhetett november 1-ére, ezt követi a halottak napja, november 2-án, bár ezek sokkal később alakultak és formálódtak.
Mindenszentek (november 1.) napja a szenteké, akiknek nincs külön ünnepük a naptárban. Napszálltakor megyünk ki a temetőbe világítani, és a közhiedelemmel ellentétben nem a halottaknak világítunk, hanem az élőknek. Az egyházi tanítás szerint, bár megemlékezünk a halott szeretteinkről, a gyertya lángja minket emlékeztet arra, hogy van örök világosság. Tudatosíthatjuk magunkban a tényt, hogyha sötétségben élünk, akkor meg vagyunk hívva a világosságra. November 2-án megkezdődik a halottak napja, egyháztanilag a szenvedő egyház ünnepe, ahol imát mondhatunk az elhunyt, de még tisztítótűzben levő hívekért, az üdvözülésük reményében bízva. A temetőbe való kijárást és gyertyagyújtást sokkal inkább a hagyomány kategóriába sorolhatjuk, mintsem a kőbe vésett dogmák közé.
Ezt viszont véssük kőbe most jó mélyen, és ne feledkezzünk meg róla:
Október 31. – Halloween vagy Mindenszentek előtti nap, kelta hagyományokban gyökerező pogány ünnep, amely az angolszász országokban terjedt el sajátos formában, innen vették át más országok is.
November 1. – Mindenszentek ünnepe – azokat a szenteket ünnepeljük, akiknek nincs külön egyházi ünnepük + temetőbe megyünk emlékezni elhunyt szeretteinkről, és gyertyát gyújtani az élőkért.
November 2. Halottak napja – a szenvedő egyház ünnepe. Emlékezünk és imát mondunk azokért a hívekért, akik még nem nyerték el az üdvözülést.
Ez a három egymásra halmozódó esemény összefügg, és rámutat arra, hogy milyen vékony mezsgye húzódik az ünneplés és az emlékezés között. Ezek sokkal inkább összeegyeztethetők, és nem zárja ki egyik a másikat. Ennek a térben és időben egyaránt fontos időszaknak az esszenciája a lelki megélés, nem pedig a viaskodás azon, hogy a saját hitem szerint akkor most mi is van, mit ünneplek és mit vetek meg…
Edmond Dantés
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!